Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

 Levent AKMAN  Apturrahim ÇAPA  Mustafa EFENDİOĞLU  A. Selim ÇİFTÇİ Grup Rehber Sunar.

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: " Levent AKMAN  Apturrahim ÇAPA  Mustafa EFENDİOĞLU  A. Selim ÇİFTÇİ Grup Rehber Sunar."— Sunum transkripti:

1

2  Levent AKMAN  Apturrahim ÇAPA  Mustafa EFENDİOĞLU  A. Selim ÇİFTÇİ Grup Rehber Sunar

3 G İ R İŞ  Gök kuşağının altından geçilir mi? sorusuna yanıt bulmak için öncelikle nasıl oluştuğunu ve yapısını incelemeye karar verdik.  Bu araştırmalarımızı internet ortamından, kitap ve ansiklopedilerden araştırmak ve deneyler yaparak sonuçlandırmayı hedefledik.  Araştırma sonuçlarını açıklamadan önce kendimizi tanıtmak istiyoruz...

4 “Merhaba; Ben Ahmet Selim ÇİFTÇİ”  Ben grubum için konuyu ansiklopedi ve kitaplardan araştırdım ve notlar tuttum.  Ayrıca sunumu da ben hazırladım.

5  Ben grubum için konuyu internet ortamında araştırdım ve fotoğraf ve resimler topladım.  Yaptığımız araştırma ile ilgili bülteni de ben düzenledim “Merhaba; Ben Mustafa EFENDİOĞLU”

6  Yapılan araştırmalara göre okul ortamında yapabileceğimiz deneyleri hazırlamak ve deney sonuçlarını yazmak benim işimdi.  Aynı zamanda grubun sözcüsüyüm “Merhaba, Ben Apturrahim ÇAPA”

7 ••G••Grubun lideriydim. Araştırma planımızı yaptım. Sonuçlara ulaşmak için hep birlikte çalıştık. ••İ••İnternet sayfasını da ben hazırladım “Selam, ben Levent AKMAN”

8 Yağmurlu havalarda güneş açarsa O halde Güneş ışığı ve yağmur damlaları gerekli

9 1. Kırmızı 2. Turuncu 3. Sarı 4. Yeşil 5. Mavi 6. Lacivert 7. Mor  Işığın yağmur damlalarında kırılmasıyla

10 Işığın kırılmasıyla ilgili bir deney yaptık  Karanlık bir ortamda beyaz ışığı bir prizmadan geçirdik.  Gökkuşağını yapay olarak elde ettik

11 Burada her zaman aynı renklerin aynı sırayla oluşması dikkatimizi çekti ve rengin oluşumunu araştırdık. Işın demetinde farklı boylarda ışınlar olduğunu ve kırılma katsayılarına bağlı olarak yedi gruba ayrıldığını öğrendik.

12 Nesneleri renkli algılamamızın nedeni; ışıktaki yedi renkten bir kısmının nesne tarafından emilip bir kısmının yansıması sonucu göz ve beyinde oluşturduğu duyumdur.

13 Buradaki renklerin özelliklerini incelediğimizde 1. Başka renklerin karışmasıyla elde edilemeyen renkler olduğunu; bunlara ANA RENKLER dendiğini öğrendik. bu renkler  Kırmızı  Sarı  Mavi 1. Ana renklerin karışmasıyla elde edilen renklere de ARA RENKLER dendiğini öğrendik. bu renkler  Yeşil  Mor  Turuncu

14 Bu renkler etkilerine göre iki gruba ayrılmaktadır;  Sıcak renkler 1. Kırmızı 2. Turuncu 3. Sarı  Soğuk renkler 1. Mavi 2. Mor 3. Yeşil

15 • Şu ana kadar yaptığımız araştırmalarda SİYAH ve BEYAZa hiç rastlamadık  Eğer bir yüzeyden hiç ışık yansımıyor, tümü emiliyorsa SİYAH; • Araştırma sonunda NÖTR RENK olduklarını öğrendik.  Eğer ışığın tümü yansıyor, hiç emilmiyorsa BEYAZ görünür

16 Tüm incelemelerimizin sonunda gökkuşağında yağmur damlalarının prizma görevi yaptıklarını,  Yalnız belli açılardan görülebildiklerini,  Yaklaştıkça silikleşip gözden kaybolduklarını,  Sonuç olarak altından geçilemeyeceğini öğrendik.

17


" Levent AKMAN  Apturrahim ÇAPA  Mustafa EFENDİOĞLU  A. Selim ÇİFTÇİ Grup Rehber Sunar." indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları