Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

ÇOCUKLARIMIZ HAZIRLAYAN: İBRAHİM TUNÇ.

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "ÇOCUKLARIMIZ HAZIRLAYAN: İBRAHİM TUNÇ."— Sunum transkripti:

1 ÇOCUKLARIMIZ HAZIRLAYAN: İBRAHİM TUNÇ

2 يَا أَيُّهَا الَّذِينَ آمَنُوا قُوا أَنفُسَكُمْ وَأَهْلِيكُمْ نَارًا وَقُودُهَا النَّاسُ وَالْحِجَارَةُ عَلَيْهَا مَلَائِكَةٌ غِلَاظٌ شِدَادٌ لَا يَعْصُونَ اللَّهَ مَا أَمَرَهُمْ وَيَفْعَلُونَ مَا يُؤْمَرُونَ Ey iman edenler! Kendinizi ve ailenizi, yakıtı insanlar ve taşlar olan ateşten koruyun. O ateşin başında gayet katı, çetin, Allah’ın kendilerine verdiği emirlere karşı gelmeyen ve kendilerine emredilen şeyi yapan melekler vardır.

3 Nasıl bir çocuk yetiştirmek istiyorsunuz?

4 Çocuğun anne-babadan aldığı iki şey vardır: Sevgi ve Eğitim
Aile tutum modeli Çocuğun anne-babadan aldığı iki şey vardır: Sevgi ve Eğitim

5 Aşırı sevgi gevşek eğitim tutumunda:
Sevgi aşırı, disiplin yok denecek kadar azdır. Her istediği yapılır, kusurları görmezden gelinir. Aile aşırı koruyucudur. Bu durumda sorumluluk almama, bebeksi davranışlar, öfke nöbetleri, bencillik görülür. Çocuk bağımsız hareket edemez.

6 Yetersiz sevgi ve aşırı disiplin tutumunda:
Aile sevgisiz ve ilgisizdir. En küçük hatalar bile şiddetle sonuçlanır. Sürekli yasaklar konur. Çocuk çoğunlukla aşağılanır. Bu durumda çocukta; utangaçlık, hırsızlık, yalancılık saldırganlık davranışları görülür.

7 Aile sevgisiz ve ilgisizdir.
Gevşek eğitim yetersiz sevgi tutumunda: Aile sevgisiz ve ilgisizdir. Gevşek ve tutarsız bir disiplin vardır. Bu durumda çocuklarda; disiplinsizlik, otoriteye karşı geliş, genellikle başarısız, pasif, içine kapalı bir kişilik gelişir.

8 DİĞER OLUMSUZ AİLE TUTUM ŞEKİLLERİ
Anne ve babanın tutumları arasında tutarsızlık Aile içindeki kardeşlere farklı tutumlar Aile içi kutuplaşmalar

9 Sağlıklı Tutum Çocuğa şartsız sevgi verilir. Sorumlulukları vardır.
Çocuğun uyması gereken kurallar ve sınırlar belirlenmiştir. Anne baba ve çocuk arasında sevgi ve saygıya dayanan bir iletişim vardır. Sevgi ve disiplin temel öğelerdri.Bu çocuklar; Sorumluluk sahibi, çevresi İle dengeli ve uyumlu ilişkiler kurabilen,kendine güvenen, yaşamda başarıyıyakalamış insanlar olarak karşımıza çıkar.

10 Tutarsız Yaklaşımlar *Aşırı hoşgörü,
*Bir gün izin verilen bir davranışa bir başka gün ceza uygulanması,, *Anne baba arasında ağız birliğinin olmaması, *Anne babanın kendini acındırması, *Çocuğa sürekli bağırıp çağırmak, *Anne babanın küsmesi, sevgiden mahrum bırakmakla tehdit etmesi, *Dayak

11 Nasıl Olmalı? *Disiplin yaşamın bir parçası olmalı,
*Çocuğa sorumluluklar verilmeli, *Çocuk aile içinde değerli olduğunu bilmeli, *Anne baba arasında uyum olmalı, *Kurallar duruma göre olmamalı, *Çocuklara örnek olunmalı,*Aile içi saygı olmalı, *Ceza kişiliğe değil, davranışa yönelik olmalı.

12 ETKİN DİNLEME Suçlamadan, kızmadan, “ben söylemiştim...” le başlayan cümleler kurmadan, hemen bir çözüm önermeden, sadece durumu empatik olarak anlamak ve kendi sözlerinizle geri iletmek.

13 Etkin dinleme “Anne bugün okulda yaptığım resim panoya asıldı
Etkin dinleme “Anne bugün okulda yaptığım resim panoya asıldı.’’ “İyi, aferin.’’ ‘‘Resmin panoya asılsa ne olacak, hala çarpım tablosunu ezberleyemedin.’’ ‘‘Öylemi, ablanda dersanede birinci olmuş.’’

14 ‘‘Yaptığın resmin beğenilmesi seni çok mutlu etmiş.’’
ETKİN DİNLEME ‘‘Yaptığın resmin beğenilmesi seni çok mutlu etmiş.’’

15 Uygun dil kullanmak Uygun olmayan davranış karşısında ne hissettiğini ifade etmektir. Koltukların üzerinde oradan oraya zıplayan çocuğunuza; ‘‘Yeter artık otur şuraya’’,“Beni deli ediyorsun.’’, ‘‘Akşam baban gelince görürsün.’’ “Koltukların üzerinde zıpladığın zaman sinirleniyorum. Çünkü düşüp bir yerini incitmenden korkuyorum.’’

16 Ödevlerini yapmayan çocuğunuza;. ‘‘Sorumsuz’’,. ‘‘Tembel’’,
Ödevlerini yapmayan çocuğunuza; ‘‘Sorumsuz’’, ‘‘Tembel’’, ‘‘İşe yaramaz’’ ‘‘Ödevlerini yapmadığın zaman başarısız olacağını düşünüyorum ve üzülüyorum.’’

17 OLUMLU DAVRANIŞLARI DESTEKLEME
Çocuğunuzu en son ne zaman eleştirdiniz ? Çocuğunuzu en son ne zaman övdünüz ? Her 4 övgüye karşılık 1 eleştiri

18 30 LİRALIK VAKİT Adam yorgun argın eve döndüğünde 5 yaşındaki oğlunu kapının önünde beklerken bulmuş. Çocuk babasına: "Baba l saatte ne kadar para kazanıyorsun?" diye sormuş.. Zaten Yorgun gelen adam: "Bu senin isin değil!.." diye yanıtlamış. Bunun üzerine çocuk: "Babacığım, lütfen bilmek istiyorum." diye yanıt vermiş. Adam "illa ki bilmek istiyorsan 30 LİRA." diye yanıt vermiş.

19 Bunun Özerine çocuk: "Peki bana 10 LİRA borç verir misin?" diye sormuş. Adam iyice sinirlenip: "Benim senin saçma oyuncaklarına veya benzeri şeylerine ayıracak param yok, hadi derhal odana git ve kapını kapat." demiş. Çocuk sessizce odasına çıkıp kapısını kapatmış. Adam sinirli sinirli bu çocuk nasıl böyle şeylere cesaret eder diye düşünmüş. Aradan bir saat geçtikten sonra adam biraz daha sakinleşmiş ve çocuğa parayı neden istediğini bile sormadığını düşünmüş. Belki de gerçekten lazımdı.

20 Yukarı çocuğun odasına çıkmış ve kapıyı açmış
Yukarı çocuğun odasına çıkmış ve kapıyı açmış.. Yatağında olan çocuğa: "Uyuyor musun?" diye sormuş   Çocuk "Hayır" diye yanıtlamış. "Al bakalım istediğin 10 LİRA. Sana az önce sert davrandığım için üzgünüm ama uzun ve yorucu bir gün geçirdim." demiş.. Çocuk sevinçle haykırmış; "teşekkürler babacığım." Yastığının altından diğer buruşuk paraları çıkarmış. Adamın suratına bakmış ve yavaşça paraları saymış. Bunu gören adam iyice sinirlenerek: "Paran olduğu halde neden benden para istiyorsun? Benim senin saçma çocuk oyunlarına ayıracak vaktim yok." demiş.. Çocuk: "Ama yeterince param yoktu." demiş ve paraları babasına uzatarak: "İşte 30 LİRA , 1 saatini alabilir miyim?" demiş..

21 sürekli eleştirilmişse, Kınama ve ayıplamayı öğrenir.
ÇOCUK NE YAŞARSA ONU ÖĞRENİR Eğer bir çocuk sürekli eleştirilmişse, Kınama ve ayıplamayı öğrenir.

22 alay edilip aşağılanmışsa, Sıkılıp, utanmayı öğrenir.
Eğer bir çocuk alay edilip aşağılanmışsa, Sıkılıp, utanmayı öğrenir.

23 sürekli utanç duygusuyla eğitilmişse, Kendini suçlamayı öğrenir.
Eğer bir çocuk sürekli utanç duygusuyla eğitilmişse, Kendini suçlamayı öğrenir.

24 hoşgörü ile yetiştirilmişse, Sabırlı olmayı öğrenir.
Eğer bir çocuk hoşgörü ile yetiştirilmişse, Sabırlı olmayı öğrenir.

25 hakkına saygı gösterilerek büyütülmüşse,
Eğer bir çocuk hakkına saygı gösterilerek büyütülmüşse, Adil olmayı öğrenir.

26 Kendini sevmeyi öğrenir.
Eğer bir çocuk kabul ve onay görmüşse, Kendini sevmeyi öğrenir.

27 aile içinde dostluk, arkadaşlık görmüşse,
Eğer bir çocuk aile içinde dostluk, arkadaşlık görmüşse, Bu dünyada mutlu olmayı öğrenir.

28 KARNE çocuğun başarısından ziyade derslerinde bazı eksiklikler olduğunu göstermek için öğrenciye ve veliye verilen bir uyarı belgedir. Zayıf karne yoktur, zayıf anne ve baba vardır Karne Çocuğun Zekasını Yansıtmaz!

29 iyi insan belgesi değildir.
Karne ve diploma kişinin dersini geçtiğini veya okulunu bitirdiğini gösterir. iyi insan belgesi değildir. Önemli olan iyi erdemli insan yetiştirmektir

30

31 3K KARIN KALP KAFA

32 ANNE-BABA KARNESİ Çocuklarla beraber zaman geçirmek
ANNE-BABA KARNESİ DERSLER ORTA İYİ PEKİYİ Çocuklarla beraber zaman geçirmek X veli toplantılarına katılmak çocukların ödevlerine yardım etmek öğretmen ve hocasıyla tanışmak çocuğuna Kur'an okumayı öğretmek çocuklara ikramda bulunmak çocuğuna namaz dualarını öğretmek eve erken gelmek çocuğuna dini bilgiler öğretmek çocuklar arasında ayırım yapmamak beraber aynı sofrada yemek yemek çocuklara kötü örnek olmamak İMZA SONUÇ Çocuk Geçti ( ) Kaldı () Anne - Baba kursuna gidecek (X )

33 YARIYIL PROGRAMI PAZARTESİ,SALI ÇARŞAMBA, PERŞEMBE ÖĞLE-İKİNDİ ARASI NAMAZ DUALARI VE NAMAZ EĞİTİMİ

34 HAFTA SONU ÖĞREN,ÖMÜR BOYU OKU !

35 Kayıt ve detaylı bilgi www.selcukhatuncami.com
Liseliler Müjde ! 5-6 ŞUBAT CUMARTESİ –PAZAR HAFTASONU 2 GÜNDE TOPLAM 10 SAATTE KUR’AN OKUMAYI ÖĞRETİYORUZ. Kursumuz ve ders kitapları ücretsizdir. Sabah kahvaltısı ve öğle yameği ikram edilecektir. Kayıt ve detaylı bilgi

36


"ÇOCUKLARIMIZ HAZIRLAYAN: İBRAHİM TUNÇ." indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları