Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

FOTOĞRAFLARLA MEHMET AKİF ERSOY.

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "FOTOĞRAFLARLA MEHMET AKİF ERSOY."— Sunum transkripti:

1 FOTOĞRAFLARLA MEHMET AKİF ERSOY

2 MEHMED AKİF, 1873 YILINDA İSTANBUL’DA, SADE VE GELENEKSEL BİR HAYATIN YAŞANDIĞI FATİH’İN SARIGÜZEL SEMTİNİN NASUH MAHALLESİNDE 12 NUMARALI EVDE (BÜYÜK BİR YANGINDA HARAP OLAN BU SEMTİN ORTASINDAN BUGÜN VATAN CADDESİ GEÇMEKTEDİR) DÜNYAYA GELDİ. ASIL ADI MEHMET RAGİF’TİR. RAGİF, EBCED HESABIYLA HİCRİ 1290 RAKAMINA KARŞILIK GELMEKTEDİR VE BU RAKAM AKİF’İN DOĞUM TARİHİDİR.

3 Genç Bir Adam Olarak Mehmet Akif Ersoy

4 TEMİZ, AYDINLIK VE ERDEMLİ BİR HAYATLA SPORLA ELDE EDİLMİŞ SIHHATLİ BİR YÜZ... GÖZLERİNDE DÜŞÜNCE VE DUYARLIĞIN BESLEDİĞİ İNCE BİR HÜZÜN TABAKASI...

5

6 VE HER MACERAYA ATILMAYA HAZIR ALEVİNİ İÇİNE HAPSETMİŞ, GİZLENMEYE ÇALIŞILMASINA RAĞMEN HEMEN FARKEDİLEN TUTUŞMAYA HAZIR MAHCUP VE ONURLU PIRILTILAR. HER ZAMAN ÇALIŞKAN VE ÖĞRENMEYE ÇALIŞAN BİR GENÇTİR. LİSAN DERSLERİNDE, ARAPÇA, FARSÇA, FRANSIZCA VE TÜRKÇE DERSLERİNDE HEP BİRİNCİDİR. HALKALI ZİRAAT MEKTEBİNDE BİR HOCASININ OKUL BİRİNCİLİĞİNİ ERMENİ BİR ÖĞRENCİNİN ALACAĞINI İHTAR ETMESİ ÜZERİNE GÜNLERCE DERS ÇALIŞIR VE OKULU BİRİNCİLİKLE BİTİRİR.

7

8 HALKALI BAYTAR MEKTEBİ’NİN RESTORE EDİLMEDEN ÖNCEKİ HALİ

9 İstiklâl Marşı Şairi Mehmet Akif Ersoy

10 İSTİKLAL MARŞI'MIZ 90 YAŞINDA

11 Korkma, sönmez bu şafaklarda yüzen al sancak;
İSTİKLAL MARŞI Korkma, sönmez bu şafaklarda yüzen al sancak; Sönmeden yurdumun üstünde tüten en son ocak. O benim milletimin yıldızıdır, parlayacak; O benimdir, o benim milletimindir ancak. Çatma, kurban olayım, çehrene ey nazlı hilal! Kahraman ırkıma bir gül... Ne bu şiddet, bu celal? Sana olmaz dökülen kanlarımız sonra helal; Hakkıdır, Hakk'a tapan, milletimin istiklal. Ben ezelden beridir hür yaşadım, hür yaşarım. Hangi çılgın bana zincir vuracakmış? Şaşarım! Kükremiş sel gibiyim: Bendimi çiğner, aşarım; Yırtarım dağları, enginlere sığmam taşarım. Garb'ın afakını sarmışsa çelik zırhlı duvar; Benim iman dolu göğsüm gibi serhaddim var. Ulusun, korkma! Nasıl böyle bir imanı boğar, ''Medeniyet!'' dediğin tek dişi kalmış canavar? Arkadaş! Yurduma alçakları uğratma sakın; Siper et gövdeni, dursun bu hayasızca akın. Doğacaktır sana va'dettiği günler Hakk'ın... Kim bilir, belki yarın, belki yarından da yakın. Bastığın yerleri ''toprak!'' diyerek geçme, tanı! Düşün altındaki binlerce kefensiz yatanı. Sen şehid oğlusun, incitme, yazıktır, atanı: Verme, dünyaları alsan da, bu cennet vatanı. Kim bu cennet vatanın uğruna olmaz ki feda? Şüheda fışkıracak toprağı sıksan, şüheda! Canı, cananı, bütün varımı alsan da Huda, Etmesin tek vatanımdan beni dünyada cüda. Ruhumun senden İlahi şudur ancak emeli: Değmesin ma'bedimin göğsüne na-mahrem eli; Bu ezanlar -- ki şehadetleri dinin temeli -- Ebedi, yurdumun üstünde benim inlemeli. O zaman vecd ile bin secde eder-varsa-taşım; Her cerihamda, İlahi, boşanıp kanlı yaşım, Fışkırır ruh-i mücerred gibi yerden na'şım! O zaman yükselerek Ars´a deger, belki basim Dalgalanan sen de safaklar gibi ey sanli hilal! Olsun artik dökülen kanlarimin hepsi helal. Ebediyyen sana yok, irkima yok izmihilal. Hakkidir, hür yasamis bayragimin hürriyet, Hakkidir, Hakk´a tapan milletimin istiklal. Mehmet Akif Ersoy

12

13 İSTİKLÂL MARŞI' MIZI YAZABİLECEK TEK DEĞİLSE BİLE EN İDEAL İNSANDI.
MEHMED AKİF ERSOY, İSTİKLÂL MARŞI' MIZI YAZABİLECEK TEK DEĞİLSE BİLE EN İDEAL İNSANDI.

14

15 Mehmet Akif ,istiklâl marşının, bugün değeri 500 cumhuriyet altını eden ödülünü Darülmesai adlı ,Fakir İslam kadın ve çocuklarına iş öğreterek onları yoksulluktan kurtaran derneğe bağışlarken, sırtında paltosu yoktu. Cebinde de borç aldığı 2 lira vardı.

16 İLK YAYINLARINDAN BİRİ
İSTİKLÂL MARŞI’NIN İLK YAYINLARINDAN BİRİ

17 İSTİKLÂL MARŞI’NIN KABUL YILDÖNÜMÜNDE TEMSİLİ BİR SANATÇI ÇALIŞMASI

18 Entelektüel Kişiliği ile
Mehmet Akif Ersoy

19 AKİF'İN BÜTÜN BİR ÖMRE YAYILAN ÖĞRENME TUTKUSU VE BU TUTKUNUN CİDDİ, KARARLI VE İSTİKRARLI BİR ÇABAYLA GERÇEKLEŞTİRİLMESİ DE BÜTÜN ALÇAK GÖNÜLLÜLÜĞÜNE RAĞMEN DÖNEMİN SEÇKİN ŞAHSİYETLERİNDEN BİRİ OLARAK ÖNE ÇIKMASINI SAĞLADI.

20 MEHMET AKİF’İN HÜZÜNLÜ BİR HÂLİ

21 SANATÇININ TEVAZUUNU YANSITAN
BİR BAŞKA FOTOĞRAFI

22 BASINDA MEHMET AKİF ERSOY

23 RUS RESSAM FELDMAN'IN ÇALIŞMASIYLA MEHMET AKİF ERSOY

24 KARİKATÜRİST GÖZÜYLE SANATÇI

25 ÖLÜMÜNÜN 60. YIL DÖNÜMÜNDE BASTIRILAN HATIRA PARASI

26 MEHMET AKİF ERSOY’UN OLGUNLUK DÖNEMİ

27 İSTİKLÂL SAVAŞI KAHRAMANLARI
PARLAMENTO ÖNÜNDE

28 MEHMET AKİF MİLLET VEKİLİ İKEN

29 İSTİKLÂL SAVAŞI SONRASINDA MEHMET AKİF

30 AKİF’İN SON YILLARI

31 ATATÜRK'ÜN GÖZÜYLE MEHMET AKİF ERSOY
Büyük Önder Mustafa Kemal Atatürk, Âkif’in şiiri için “İstiklâl Marşı’nda istiklâl davamızı anlatması bakımından büyük bir manası olan mısralar vardır. Benim en beğendiğim yeri de burasıdır” diye konuşmuştu...

32 Edebi Kişiliği ile Mehmet Akif Ersoy

33 AKİF DÖNEMİNİN EN İYİ DONANIMLI, BİRİKİMİ EN YÜKSEK ŞAİR, YAZAR VE DÜŞÜNÜRLERİNDEN BİRİDİR.

34 AKİF, ÜNİVERSİTEDE DERS VERDİĞİ YILLARDA

35 AKİF, YEMEKLİ BİR EDEBİYAT SOHBETİNDE
Cenap Şahabettin, Şair-i Azam Abdülhak Hamid Tarhan, şair Süleyman Nazif, Mithat Cemal Kuntay, Mehmet Akif ve Sami Paşazade Sezai

36 1911 YILINDA DARÜLFÜNUN EDEBİYAT ŞUBESİNDEN MEZUN OLAN HOCALARIYLA
Sandalyede oturanlar sağdan sola: Fehmi bey, Şevket bey, Safvet Bey, Faik Reşat Bey, M.Akif Ersoy, Babanzade Ahmet Naim Bey, Ahmet Mithat Efendi, İzmirli İsmail Hakkı Bey, Müftüzade Ahmet Hikmet Bey, Ali Ekrem Bolayır, Hüseyin Daniş Bey, Şehbenderzade Hilmi Bey.

37 AKİF FEDAKÂRLIĞININ EN BÜYÜĞÜNÜ ŞİİRİNİ DAVASINA KURBAN EDEREK YAPTI
AKİF FEDAKÂRLIĞININ EN BÜYÜĞÜNÜ ŞİİRİNİ DAVASINA KURBAN EDEREK YAPTI. ŞİİRİNİ İÇ DÜNYASININ SESLERİNE GÖRE DEĞİL TOPLUMUN SORUNLARINA VE İHTİYAÇLARINA GÖRE ŞEKİLLENDİRDİ.

38 Gönüllü Sürgün Mısır’da
Mehmet Akif Ersoy

39 AKİF MISIR’DA: Soldan Sağa; Prens Abbas Halim Paşa, Mehmet Akif Ersoy, Em. Bahriye Miralayı Nuri, 1908 Meşrutiyet Ayan Meclisi Üyesi Sami Paşa oğlu Halim, Ressam Halim Paşa, Eski Şura-i Devlet üyesi Kadri bey.

40 KIZI FERİDE’YE KAHİRE’DEN GÖNDERDİĞİ FOTOĞRAF

41 AKİF’İN MISIR’DA İKEN ÇEKİLMİŞ
BİR FOTOĞRAFI

42 MEHMET AKİF'İN ÖLÜMÜNDEN 3 SENE 3 AY 23 GÜN EVVEL MISIR'DAN GÖNDERDİĞİ MEKTUBUN ZARFI

43 AKİF, MISIR APARTMANI’NDAKİ DAİREDE
HASTA YATAĞINDA

44 Aile Reisi Olarak Mehmet Akif Ersoy

45 AKİF, YAŞADIĞI ÜLKEYE, TOPLUMA VE DOSTLARINA HER ŞEYİNİ VERDİ
AKİF, YAŞADIĞI ÜLKEYE, TOPLUMA VE DOSTLARINA HER ŞEYİNİ VERDİ. HERKESİN AKSİNE AKİF, SADECE AİLESİNE KARŞI SORUMLULUĞUNU YERİNE GETİREMEDİ. ÖLÜMÜNDEN SONRA AİLESİNE TERTEMİZ BİR İSİMDEN, ESERLERİNDEN BAŞKA BİR ŞEY BIRAKAMADI.

46 MEHMET AKİF VE TORUNLARI

47 MEHMET AKİF VE TORUNU

48 AKİF’İN EVİNDEKİ BAZI EŞYALAR

49 AKİF’İN AZ BİR MÜDDET DE OLSA ANKARA’DA KALDIĞI BİR BAŞKA EV.

50 ANKARA’DAKİ MEHMET AKİF ERSOY EVİ’NİN SALONU

51 SAMANPAZARI’NDAKİ TACEDDİN DERGÂHI

52 SONBAHARDA TACEDDİN DERGÂHI
SONBAHARDA TACEDDİN DERGÂHI

53 TACEDDİN DERGÂHI’NIN MİSAFİR SALONU

54 Son Görüntülerle Mehmet Akif Ersoy

55 AKİF’İN SON YILLARI

56 MEHMET AKİF İSTİRAHAT HALİNDE İKEN

57 AKİF’İN CENAZESİ: Akif’in Askeri Tıp öğrencileri başta olmak üzere, İstanbul Üniversitesi gençlerince cenazesi eller üzerinde.

58

59 MEHMET AKİF’İN MEZARI

60 MEHMET AKİF 'İN MEZARI ÇOK SEVDİĞİ İKİ DOSTUNUN AHMET NAİM VE SÜLEYMAN NAZİF'İN ARASINA GÖMÜLDÜ (EDİRNEKAPI ŞEHİTLİĞİ)

61


"FOTOĞRAFLARLA MEHMET AKİF ERSOY." indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları