Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

ÜLKEMİZDE ORGAN NAKLİ VE BAĞIŞI SAĞLIK BAKANLIĞINDAKİ 2238 SAYILI KANUNA GÖRE YAPILMAKTADIR.

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "ÜLKEMİZDE ORGAN NAKLİ VE BAĞIŞI SAĞLIK BAKANLIĞINDAKİ 2238 SAYILI KANUNA GÖRE YAPILMAKTADIR."— Sunum transkripti:

1 ÜLKEMİZDE ORGAN NAKLİ VE BAĞIŞI SAĞLIK BAKANLIĞINDAKİ 2238 SAYILI KANUNA GÖRE YAPILMAKTADIR.

2 ORGAN NAKLİ NEDİR? Vücutta görev yapamayacak derecede hasar gören organların yerine, canlı veya ölüden alınan Vücutta görev yapamayacak derecede hasar gören organların yerine, canlı veya ölüden alınan yeni, sağlam organın cerrahi yöntemle nakledilme si işlemine organ nakli denir yeni, sağlam organın cerrahi yöntemle nakledilme si işlemine organ nakli denir

3 İKİ ÇEŞİT ORGAN NAKLİ VARDIR; KADAVRADAN CANLIYA CANLIDAN CANLIYA

4 Canlıdan canlıya organ nakli ne demektir? Yaşayan bir insanın, Yaşayan bir insanın, •böbreklerinden birini •karaciğerinin bir kısmını •Kemik iliğini, ihtiyacı olan bir başkasına hayatta iken verebilmesidir. ihtiyacı olan bir başkasına hayatta iken verebilmesidir.

5 Canlıdan canlıya nakil örneği;

6 Kadavradan(ölmüş kişiden) organ nakli ne demektir? •beyin hasarıyla •hastanede, •yoğun bakım servisinde, •solunum cihazına bağlı, •Beyin ölümü geçekleşmiş ve •Ailesi organ bağışı yapmış, kişinin organlarını alıp; ihtiyacı olan başka bir kişiye nakline kadavradan organ nakli denmektedir.

7

8 BEYİN ÖLÜMÜ NEDİR? Beynin tamamen ve geri dönüşümsüz olarak tüm fonksiyonlarını kaybetmiş olmasını tanımlar!

9 BEYİN ÖLÜMÜ VE BİTKİSEL HAYATI BİR ÖRNEKLE ANLAMAYA ÇALIŞALIM; SAKSIMIZDA YETİŞTİRDİĞİMİZ İKİ ÇİÇEĞİMİZ VAR…

10 SAKSI BİRGÜN YERE DÜŞÜYOR VE ÇİÇEKLERDEN BİR TANESİ DALINDAN KOPUYOR,DİĞERİ KOPUYOR,DİĞERİ İSE TAM İSE TAMKOPMUYOR!

11 DALINDAN KOPAN ÇİÇEĞİ SU DOLU BİR ÇİÇEĞİ SU DOLU BİR BARDAĞA BARDAĞA KOYUYOR, TAM KOPMAYAN ÇİÇEĞEDE BİR DESTEK VERİYORUZ.

12 SONRA BAKIYORUZKİ SONRA BAKIYORUZKİ BARDAKTAKİ ÇİÇEK YAPRAKLARINI BARDAKTAKİ ÇİÇEK YAPRAKLARINI DÖKMÜŞ,DİĞERİ İSE YAŞAMAYA DEVAM EDİYOR!İŞTE BARDAKTAKİ ÇİÇEK BEYİN ÖLÜMÜ SAKSIDAKİ ÇİÇEK İSE BİTKİSEL HAYATTIR!

13 BEYİN ÖLÜMÜNDE; •BİLİNCİN TAM KAYBI •ELİNİ,BACAĞINI OYNATAMAMASI •KENDİ SOLUĞUNUN OLMAMASI GÖRÜLÜR…

14 BEYİN ÖLÜMÜ DEMEK İÇİN; GEREKMEKTEDİR…. HASTANIN YOĞUN BAKIMDA YATMASI SOLUNUM CİHAZINA BAĞLI OLMASI VE

15 1)ANESTEZİYOLOJİ VE REANİMASYON, 2)KARDİYOLOJİ 3)NÖROLOJİ 4)BEYİN CERRAHİ UZMAN HEKİMLERİNDEN OLUŞUR BEYİN ÖLÜM KURULU

16 BEYİN ÖLÜMÜ TANISI ALMIŞ HASTALARIN HİÇBİRİSİ HAYATA DÖNMEMİŞTİR (Jennett,B.Br.J.Anaesth 53:1111,1981)

17 NEDEN ORGAN NAKLİ GEREKLİ!  HAYAT KALİTESİNİ ARTIRIR  HAYAT KALİTESİNİ ARTIRIR  İŞ GÜCÜ KAYBINI AZALTIR  İŞ GÜCÜ KAYBINI AZALTIR  YAŞAM ÖMRÜNÜ UZATIR  YAŞAM ÖMRÜNÜ UZATIR  MALİYETİ DAHA UCUZDUR…  MALİYETİ DAHA UCUZDUR…

18 ORGAN BAĞIŞI NEDİR? 2238 sayılı yasaya göre (18) on sekiz yaşından büyük ve akli dengesi yerinde olan herkes organlarının tamamını veya bir bölümünü bağışlayabilir.

19 18 yaşını aşmış, akli dengesi yerinde olan herkes organ bağışında bulunabilir.Organ bağışı mevcut tüm organ nakil merkezlerine ve ülkemizdeki tüm devlet hastanelerine şekildeki formlar doldurularak yapılır. ORGAN BAĞIŞI;

20 Organ bağış kartım birilerinin eline geçerse bana zarar verirler mi ? Organ bağış kartının tek geçerli olduğu durum hastanın yoğun bakımda olması ve beyin Ölümünün kurulla tespiti durumudur.Aile görüşmesinde aile organ bağışında bulunursa organ nakli yapılabilir! aksi halde kart geçerli değildir.

21 EN ÇOK KARŞILAŞTIĞIMIZ SORU; ORGAN BAĞIŞI DİNİMİZCE UYGUNMU DUR? • ORGAN BAĞIŞI DİNİMİZCE UYGUNMU DUR? • •DİYANET İŞLERİ BAŞKANLIĞI DİN İŞLERİ YÜKSEK KURULU 6.3.1980 tarih ve 396 sayılı kararı ile organ naklinin caiz olduğunu açıklamıştır.

22 •İslam dininde konuyla ilgili ayet ve hadisler vardır; “Kim bir kimseye hayat verirse, o sanki bütün insanlara hayat vermişçesine sevap kazanır.” Maide suresi, ayet 32 “İnsan kendisinin kemiklerini bir araya getiremeyeceğimizi mi sanıyor? Evet bizim onun parmak uçlarını bile aynen eski haline getirmeye gücümüz yeter.” “iyilik yapacağınız kişi yaptığı iyilik ve fenalıklardan kendisi sorumludur.” Kıyamet suresi, ayet 3-4.

23 •Hıristiyanlık, Yahudilik, Budizm ve diğer dinler de, organ bağışını insan sevgisinin bir parçası olarak kabul etmektedirler ve bu alandaki çabaları desteklemektedirler.

24 Sağlık Bakanlığı Ulusal Organ ve Doku Nakli Koordinasyon Sistemi dahilinde yapılır. Bağışlanan organların dağıtımı;

25 T.C. SAĞLIK BAKANLIĞI TEDAVİ HİZMETLERİ GENEL MÜDÜRLÜĞÜ ORGAN VE DOKU NAKLİ HİZMETLERİ DAİRE BAŞKANLIĞINA BAĞLI UKM ULUSAL KOORDİNASYON MERKEZİ ( SAĞLIK BAKANLIĞI YÜKSEK İHTİSAS HASTANESİNDE) Ülkemizde 9 bölge koordinasyon merkezi vardır.Bölgelerde bulunan organ nakil koordinatörlerinin işbirliğiyle organ dağıtımı yapılır.

26 BAĞIŞLANAN ORGANLAR UKM (ulusal koordinasyon merkezi) NİN ELİNDE BULUNAN ULUSAL LİSTEDEKİ UYGUN OLAN İLK HASTAYA TAKILIR ! İLK HASTAYA TAKILIR !

27 BAĞIŞLANAN ORGANLAR KİMLERE NAKLEDİLİR?-1 Organ Alacak Hastalar; Organ Alacak Hastalar; • kan grubu uyumuna, • doku grubu uyumuna göre belirlenir •cins, ırk, din, zengin-fakir ayırımı yapılmaz.

28 BAĞIŞLANAN ORGANLAR KİMLERE NAKLEDİLİR?-2 ETİK KURULLARIN OLUŞTURDUĞU ETİK KURULLARIN OLUŞTURDUĞU ULUSAL ACİL LİSTEYE ULUSAL ACİL LİSTEYE GÖRE DE ORGAN DAĞITIMI YAPILIR. GÖRE DE ORGAN DAĞITIMI YAPILIR.

29 ORGAN BAĞIŞI NEREYE YAPILIR ? •tüm devlet hastaneleri •sağlık grup başkanlıkları, •sağlık müdürlükleri, •organ nakli yapan merkezler, •ilgili çalışma yürüten dernek ve vakıflara başvurarak herkes organ bağış kartı alabilir.

30

31

32

33

34

35

36 Eğer bir şeyleri gömmeniz gerekiyorsa, Hatalarımı, kusurlarımı İnsanlara olan önyargılarımı gömün. Günahlarımı şeytana, ruhumu tanrıya verin Eğer yeri gelirde beni hatırlamak isterseniz. Bunu ihtiyacı olan birine yardım ederek yapın. Eğer tüm bu istediklerimi yaparsanız ben sonsuza dek yaşayacağım……. Robert Teast

37

38 HASTANEMİZDE ORGAN HASTANEMİZDE ORGAN BAĞIŞINDA BULUNMAK İÇİN; BAĞIŞINDA BULUNMAK İÇİN; FİNİKE DEVLET HASTANESİ FİNİKE DEVLET HASTANESİ ORGAN NAKİL KOORDİNATÖRLERİ ORGAN NAKİL KOORDİNATÖRLERİ DR EYÜP ERGÜN DR EYÜP ERGÜN HEM.ŞERİFE KADIOĞLU HEM.ŞERİFE KADIOĞLU ORGAN NAKİL KOORDİNATÖRLERİ ORGAN NAKİL KOORDİNATÖRLERİ TEL:0242 8551189 TEL:0242 8551189 0242 8552000 0242 8552000 FİNİKE/ANTALYA FİNİKE/ANTALYA

39 ORGAN BAĞIŞI


"ÜLKEMİZDE ORGAN NAKLİ VE BAĞIŞI SAĞLIK BAKANLIĞINDAKİ 2238 SAYILI KANUNA GÖRE YAPILMAKTADIR." indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları