Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Bahar YAKUT ÖZEK_Duygular ve Duygu Durumları Nelerdir?

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "Bahar YAKUT ÖZEK_Duygular ve Duygu Durumları Nelerdir?"— Sunum transkripti:

1 Bahar YAKUT ÖZEK

2

3 Duygular ve Duygu Durumları Nelerdir?

4 Beyin ve Duygular Korteks Hippokampus Talamus Limbik Sistem

5 Amigdala duygusal dürtüleri ele geçirdiği zaman; Kızgın hale gelebilir Elinizi masaya vurabilir Kornaya basabilirsiniz Kötü sözler söyleyebilir Donup kalabilir, hareket edemeyebilir Çekip gidebilir, iletişimi reddedebilirsiniz. Bu davranışlardan hangisini yaparsanız yapın, bu duygularınıza yenilmek ve kendiliğinden davranmak olur. Bu yüzden amigdalanızı tetikleyen şeyleri bilmek ve buna nasıl tepki verdiğinizi anlamak, duygularınızı yönetmenin ve liderliğin en önemli parçasıdır.

6 Duygusal tetikleyiciler Hatıralar Görsel girdiler İşitsel girdiler Değişen yüz ifadeleri Ses tonu-müzik-şarkılar Hayal gücü Dokunma-koku-tat alma gibi etkenler tetikleyebilir.

7 Temel Duygular İnsanların hissettiği kaç duygu vardır?

8 Temel Duygu Durumlar: Olumlu ve Olumsuz Duygulanım Olumlu Duygulanım En yüksek seviyede heyecan, kendine güven, neşe gibi duygulardan; en düşük seviyede sıkıntı, cansızlık ve yorgunluktan oluşan bir duygu durum boyutu. Olumsuz Duygulanım En yüksek seviyede endişe, stres ve sinirlilikten; en düşük seviyede ise rahatlama, dinginlik ve dengeden oluşan bir duygu durum boyutu.

9

10 Olumluluk Dengesi Hiçbir girdi olmadığında, bireylerin çoğunlukla olumlu bir duygu durumunda olma eğilimi.

11 Duyguların İşlevi Kafatası burada gösterilmekte olan Phineas Gage’in beyin yaralanmalarını incelemek suretiyle araştırmacılar, duygular ve mantık arasında önemli bir bağlantı keşfetmişlerdir. Duygulanma yetisini kaybetmekle, Mantık kurma yetisinin de kaybolduğunu bulmuşlardır. Bu buluş da bize, düşünme sürecinde duyguların çok değerli bir kaynak olduğunu göstermektedir. göstermektedir.

12 Duyguların ve Duygu Durumların Kaynakları Kişilik

13

14

15

16 Hava Durumu Duyguları Etkiliyor mu?

17 Stres Bir çalışmanın yazarlarının belirttiği üzere, “düşük stres yaratan olayların sürekli birikimi bile, bir süre sonra, çalışanlarda bıkkınlık görülmesine neden olabilir.” Artan stres düzeyi duygu durumumuzun kötüye gitmesine ve daha çok olumsuz duygu hissetmemize neden olur.

18 Sosyal Aktiviteler İnsanlar kendilerini iyi hissederken mi sosyal aktivitelere katılırlar, yoksa sosyal aktivitelere katıldıkları için mi kendilerini iyi hissederler?

19 Uyku Uykularını yeterince alamayan üniversite öğrencileri ve çalışanlar, daha çok yorgunluk ve endişe hissettiklerini, üstelik duygularını kontrol etmekte zorlandıklarını söylemektedir. Güncel bir araştırmaya göre, az uyku aynı zamanda iş memnuniyetini de azaltmaktadır.

20 Egzersiz Çalışanlarına spor salonu hizmeti veren diğer şirketler gibi Glaxo Smith Kline da, egzersizin olumlu duygu durumları artırmak suretiyle daha sağlıklı, daha mutlu ve sonuç olarak daha verimli çalışanlar yarattığına inanıyor.

21 Genç insanlar yaşlı insanlara göre da uç noktalarda olumlu duygu durumları mı deneyimlerler? Yaş

22 Yaşları 18 ila 94 arasında değişen insanlarla yapılan bir araştırmaya göre bireyler yaşlandıkça olumsuz duygu durumların ortaya çıkma olasılığı azalmaktadır. Yaşlı insanlar için olumlu duygu durumlar daha uzun sürmekte ve olumsuz duygu durumlar daha çabuk ortadan kaybolmaktadır.

23 Cinsiyet Kanıtlar, kadınların duygularını açığa vurmada erkeklerden daha başarılı olduğunu; erkeklerden daha yoğun yaşadıklarını erkeklerden daha uzun süre “tutunduklarını” öfke hariç olumlu veya olumsuz duyguları göstermek adına daha fazla mimik kullandıklarını göstermektedir. Yani, duyguların deneyimlenmesi ve gösterilmesi konusunda cinsiyetler arasında farklılıklar mevcuttur.

24 Duygusal Çalışma (Duygusal Emek) Duygusal Çalışma: İş sırasında etkileşimde bulunduğumuz kişilerle ilişkimiz sırasında kurumun istediği davranışları sergilemek.

25 Apple örneği Arizona Scottsdale’de yeni açılan bu Apple mağazasının çalışanları, içeri girmek için sırada bekleyen insanları coşkuyla karşılamışlardır. Bu davranış, kurumun beklentisi gereği, dışa vurulan duygu olarak müşterilere sıcak davranmak ve güler yüz göstermenin somut bir örneğiydi.

26 Hissedilen Duygular: Bir bireyin gerçek duyguları. Gösterilen Duygular: Kuruluşların istediği ve belirli bir iş için uygun bulunan duygular. Yüzeysel Rol: Dışa vurmamız gereken duyguyu gösterebilmek için, gerçek duygularımızı ve bu duyguların getireceği mimiklerimizi saklamak. Derin Rol: Dışa vurmamız gereken duyguyu gösterebilmek için, gerçek duygularımızı değiştirmeye çalışmak.

27 Duygusal Uyumsuzluk İnsanların nasıl hissettiği ve hislerini nasıl dışa vurduğu arasındaki tutarsızlık. Duygusal tükenme Duygusal Çöküş

28

29 Duygusal Olaylar Teorisi

30 Duygusal Zeka İnsanın varoluşunu farkına varması, bir amacının olması gerektiği düşüncesi, hem bireysel açıdan hem de toplumsal faydaları bakımından duygusal zeka kavramını ortaya çıkardı (Tarhan, 2010, s. 208)

31 Duygusal Zekayı Destekleyen Unsurlar Sezgisel çekicilik DZ Asıl İşe Yarayan Kriterleri Öngörmesi Biyolojik Kaynaklı Olması

32 Duygusal Zekâya Karşıt Görüşler Belirsizliği Ölçülememesi Geçerliliğinin Henüz Kanıtlanamamış Olması

33

34 Print master Gün içinde davranışlarınızı değerlendirmeye zaman ayırın. Eğer negatifseniz olumlu şeyler düşünerek pozitif olun. Bunun için egzersiz yapabilirsiniz. Duygu ve davranış kalıplarınızın gün boyunca nasıl değiştiğini saptayın Dengeli bir yaşam sürün. Biyolojik saatinizin farkında olun.

35 Duygular ve Duygu Durumların ÖD Uygulamaları Seçim

36 Karar Alma İyi duygu durumunda olan veya iyi hisseden insanlar, hızlı ve iyi kararlar verebilmek adına, genel geçer kuralları kullanmaya daha meyillidir. Olumlu duygular aynı zamanda problem çözme yetilerini geliştirir ve böylece insanlar sorunlara daha akılcı çözümler bulabilirler. Sık sık atıfta bulunulan bir çalışmanın, depresif insanların daha kesin yargılara vardığını söylemesine rağmen daha güncel çalışmalar, bu tip insanların aslında daha zayıf kararlar aldığına dair ipuçları vermektedir.

37 Yaratıcılık İyi hisseden insanlar, kötü hissedenlere oranla daha yaratıcı olmaya eğilimlidir. Bu bireyler daha çok fikir ve olasılık üretir ve diğerleri de onların fikirlerinin orijinal olduğunu düşünür. Yöneticiler çalışanlarını sürekli mutlu etmeye çalışmalıdır, mutluluk yaratıcılığı artırır. Olumlu veya olumsuz bütün ateşleyici duygular daha yaratıcı olmamızı sağlarken, pasifleştirici duygular da yaratıcılığımıza sekte vurmaktadır.

38 Motivasyon İnsanların daha iyi hissetmeleri, daha yaratıcı olmalarını, bu da gözlemcilerden daha olumlu geribildirim almalarını sağlar. Olumlu geribildirim daha iyi hissetmelerini, bu da daha iyi çalışmalarını sağlar. Bu döngü aynı bu şekilde devam eder.

39 Liderlik Los Angeles Dodgers’ın Genel Müdürü, Ned Colletti fotoğrafta Dodgers ve San Diego Padres arasındaki maçtan önce, çalışanlarına ilham verici bir konuşma yaparken görülüyor. Colletti, muzaffer bir sezona ulaşmak adına birlikte çalışmaları için, idari işlerden halkla ilişkilere kadar takımı oluşturan bütün birimlerin çalışanlarına, duygusal mesajlar veriyor.

40 Arabuluculuk Birçok çalışma, öfkesini bastırabilen bir arabulucunun diğeri karşısında avantajlı durumda olduğunu göstermiştir. Neden? Çünkü bir arabulucu sinirlendiğinde, diğer arabulucu onun artık elinden geleni yaptığına ve teslim olduğuna inanır. 2005/ Phineas Gage

41 Çalışma Tutumları Birçok çalışma, iş yerinde iyi bir gün geçiren insanların, akşam evde daha mutlu olduğunu ve bunun tersinin de geçerli olduğunu göstermektedir. İş yerinde stresli bir gün geçiren insanlarınsa akşam eve geldiklerinde rahatlamaları zor olmaktadır.

42 Müşteri Hizmetleri Çalışanların duyguları müşterileri de etkiler mi? veya Duygular bulaşır mı?

43 Duygular Bulaşıcı Mıdır? https://www.youtube.com/watch?v=44X khdrjqIQ

44 İş Yerinde Sapkın Davranışlar Bir kuruluşta belirli bir zaman geçirmiş olan insanlar, bazen bireylerin kurum normlarını ihlal ederek kuruluşlarını, üyelerini veya her ikisini birden tehdit edecek şekilde davrandıklarını fark etmişlerdir. Bunların birçoğunun kaynağı, olumsuz duygulardır. Özellikle öfke ve saldırganlık hisseden insanların, iş yerinde sapkın davranışlar sergilemesinin daha muhtemel olduğu araştırmalarla kanıtlanmıştır.

45 İş Güvenliği ve Yaralanmalar Kötü hissetmek, birçok farklı nedenle kazalara sebebiyet verebilir. Kötü hisseden insanlar, aynı zamanda endişeli olmaya meyillidir. Bu da onları tehlikelere daha açık bir hâle getirir. Her zaman karamsar olan bir insan, güvenlik önlemlerinin işe yararlılığı konusunda da karamsar olacaktır. Zira bu insan, illa ki yaralanacağını veya tehlikeli bir durumla karşılaştığında ya panik yapacağını, ya da donup kalacağını düşünmektedir.

46 Yöneticiler duygu durumları nasıl etkilerler?

47 Küresel Konular İnsanların Duygularını Deneyimleme Derecesi Kültürlere Göre Farklılık Gösterir İnsanların Duyguları Yorumlama Şekli Kültürlere Göre Farklılık Gösterir Duyguların Dışavurumu ile İlgili Normlar Kültürlere Göre Farklılık Gösterir

48


"Bahar YAKUT ÖZEK_Duygular ve Duygu Durumları Nelerdir?" indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları