Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

BESİNLERİN SİNDİRİMİ İnsanların yedikleri besinler ile enerji elde ettiklerini daha önce öğrenmiştik.

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "BESİNLERİN SİNDİRİMİ İnsanların yedikleri besinler ile enerji elde ettiklerini daha önce öğrenmiştik."— Sunum transkripti:

1

2

3 BESİNLERİN SİNDİRİMİ

4 İnsanların yedikleri besinler ile enerji elde ettiklerini daha önce öğrenmiştik.

5 Besinler katı halde bulunurlar. Besinlerdeki enerji, vücudumuzdaki çeşitli organlar ile ortaya çıkartılır. Besinler katı halde bulunurlar. Besinlerdeki enerji, vücudumuzdaki çeşitli organlar ile ortaya çıkartılır. Mide sindirim organlarımızdan bir tanesidir. Sindirim sisteminde önemli rolü vardır.

6 Vücudumuzun besinlerdeki enerjiyi ortaya çıkaran sistemi “SİNDİRİM SİSTEMİ” ‘dir. Vücudumuzun besinlerdeki enerjiyi ortaya çıkaran sistemi “SİNDİRİM SİSTEMİ” ‘dir.

7

8 Vücudumuza besinlerin alındığı yerdir. Vücudumuza besinlerin alındığı yerdir. Ağızımızdaki dişler ve tükürük salgısı ile besinler küçük parçalara ayrılır. Ağızımızdaki dişler ve tükürük salgısı ile besinler küçük parçalara ayrılır.

9 Ağzımız ve içersindeki dişler, sindirim sistemimiz için büyük önem taşımaktadır. Ağzımız ve içersindeki dişler, sindirim sistemimiz için büyük önem taşımaktadır.

10 Yediğimiz besinlerin tadını dilimiz ile alır, dişlerimiz ile çiğner, tükürük ile yumuşatırız.

11 Dişlerimiz sürekli besinler ile temas halinde olduğu için çok iyi bakılmalıdırlar. Dişlerimiz sürekli besinler ile temas halinde olduğu için çok iyi bakılmalıdırlar. Dişlerimizin sağlığı için günde en az iki kez fırçalamamız gerekir. Dişlerimizin sağlığı için günde en az iki kez fırçalamamız gerekir.

12 Dişlerimi forçalıyorum, diş hekiminden hiç korkmuyorum !

13 Dişlerimizin sağlığı için düzenli olarak diş doktoruna kontrole gitmemiz gereklidir. Dişlerimizin sağlığı için düzenli olarak diş doktoruna kontrole gitmemiz gereklidir. Diş fırçamızı en geç 3 ayda bir yenilemeliyiz. Diş fırçamızı en geç 3 ayda bir yenilemeliyiz.

14 Kesici Dişler : 8 Adet Köpek Dişleri : 4 Adet Küçük azı Dişleri : 8 Adet Büyük azı Dişleri : 12 Adet Kesici Dişler : 8 Adet Köpek Dişleri : 4 Adet Küçük azı Dişleri : 8 Adet Büyük azı Dişleri : 12 Adet

15 Yediğimiz besinlerin yemek borusuna aktarıldığı “KAVŞAK” noktasıdır. Yediğimiz besinlerin yemek borusuna aktarıldığı “KAVŞAK” noktasıdır.

16 Yutağın en önemli görevi yediğimiz besinlerin soluk borusuna kaçmasını önlemek, besinleri yemek borusuna yönlendirmektir.

17 Yemek borusu, bir boru vazifesi görerek, küçük parçalara ayrılmış besinlerin mideye ulaşmasını sağlar. Yemek borusu, bir boru vazifesi görerek, küçük parçalara ayrılmış besinlerin mideye ulaşmasını sağlar.

18 Besinlerin sindirildiği organımızdır. Midede yediğimiz besinler saatlerce sindirilip, sıvı hale getirilir.

19 Midede Sıvı – Bulamaç haline gelen besin maddeleri ince bağırsakta emilir. Midede Sıvı – Bulamaç haline gelen besin maddeleri ince bağırsakta emilir.

20 Besinlerin vücudumuz için yararlı olan maddeleri ince bağırsakta emilerek kana karıştırılır. İnce bağırsağın iç yüzeyin besinlerin emilini hızlandıran girinti ve çıkıntı çeperler vardır.

21 Besinlerin vücudumuz için yararlı olmayan kısımlarının toplandığı kısımdır. Besinlerin vücudumuz için yararlı olmayan kısımlarının toplandığı kısımdır. Besinlerin yararsız kısımları dışkı olarak anüsten dışarı atılır. Besinlerin yararsız kısımları dışkı olarak anüsten dışarı atılır.

22 SAĞLIKLI BESLENME

23 Sindirim sistemimizin sağlığı için bazı kurallara dikkat etmemiz gerekir… Sindirim sistemimizin sağlığı için bazı kurallara dikkat etmemiz gerekir…

24  Besinlerin temiz olmalarına dikkat etmeliyiz.  Yediğimiz besinlerin çok sıcak veya soğuk olmamalarına dikkat etmeliyiz.

25  Besinlerin son tüketim tarihlerinin geçmemiş olmasına dikkat etmeliyiz.  Aşırı tuz ve şeker tüketilmemelidir.  Kızarmış ve yağlı yiyecekler aşırı tüketilmemeli.

26  Yemek yerken dik oturulmalıdır.  Ağzımızda lokma varken konuşulmamalıdır.  Yıkamadan meyve sebze tüketilmemelidir.

27  Yemeklerden önce elimizi yıkamalıyız.  Yemeklerden sonra ağzımızı çalkalayarak, besin atıklarını dişlerden uzaklaştırmalıyız.

28 Sindirim Sisteminde Yolculuk

29

30 TÜRKİYE’NİN SLAYT PORTALI © SLAYTIN TÜM HAKLARI Slaytizle.com’a AİTTİR… KOPYALANMASI İZİNSİZ ÇOĞALTILMASI Slaytizle.com LOGOSUNUN KALDIRILMASI YASAKTIR

31

32

33


"BESİNLERİN SİNDİRİMİ İnsanların yedikleri besinler ile enerji elde ettiklerini daha önce öğrenmiştik." indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları