Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Günümüzde fosil yakıtların yanması sonucu açıga çıkan artık gazların çevreye yaptıgı olumsuz etki hükümetleri ve bilim adamlarını alternatif enerji kaynakları.

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "Günümüzde fosil yakıtların yanması sonucu açıga çıkan artık gazların çevreye yaptıgı olumsuz etki hükümetleri ve bilim adamlarını alternatif enerji kaynakları."— Sunum transkripti:

1

2 Günümüzde fosil yakıtların yanması sonucu açıga çıkan artık gazların çevreye yaptıgı olumsuz etki hükümetleri ve bilim adamlarını alternatif enerji kaynakları arayısına yöneltmistir. Özellikle büyük sehirlerde tasıtlardan kaynaklanan kirletici emisyonlar tüm atmosferi kirleterek sera etkisi denilen ve gittikçe artan bir tehlikeyi de beraberinde getirmektedir.

3 Ayrıca fosil yakıt kaynaklarının tükenmeye baslamasıyla patlak veren enerji krizi de alternatif enerji kaynaklarının kullanılma çabası üzerinde etkili olmustur. Bu amaçla çesitli arastırmalar, laboratuar ortamlarında çesitli deneyler yapılmıs ve tasıtlarda yakıt olarak benzine alternatif kaynaklar bulunmustur.

4 Hidrojen, metanol, etanol, LPG, çesitli bitkisel yaglar gibi alternatif yakıt türleri tasıtlarda kullanılmıs ve bazıları halen kullanılmaktadır. Bu kaynakların kullanılmasında bazı olumsuzluklar yasanmıs ve halen gelistirilmelerine devam edilmektedir. Örnegin hidrojenin yakıt olarak kullanılmasında depolama problemleri ortaya çıkmıstır. Hidrojenin basınçlı gaz olarak veya metal hibrid olarak depolanması için yüksek hacim problemi varken, sıvı olarak depolanması için de yüksek maliyet ve buharlasma kayıpları gibi problemler söz konusu olmaktadır.

5

6

7

8

9 Verilen tabloda ABD’de kullanılan alternatif yakıtlara sahip örnek tasıtların genel olarak performansları karsılastırılmıstır. Asagıdaki degerlere göre yakıt tüketimi bakımından benzin ve dizele alternatif olarak kullanılabilecek yakıtlar arasında LPG en iyi durumdadır. Tablo’da belirtilen tasıtlar arasında metanol ve etanol yakıtlı tasıtların hızlanma kabiliyetlerinin diger tasıtlara göre daha iyi oldugu görülmektedir.

10

11

12

13

14


"Günümüzde fosil yakıtların yanması sonucu açıga çıkan artık gazların çevreye yaptıgı olumsuz etki hükümetleri ve bilim adamlarını alternatif enerji kaynakları." indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları