Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

ALTERNATİF VE GELENEKSEL YAKITLARIN KARŞILAŞTIRILMASI

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "ALTERNATİF VE GELENEKSEL YAKITLARIN KARŞILAŞTIRILMASI"— Sunum transkripti:

1 ALTERNATİF VE GELENEKSEL YAKITLARIN KARŞILAŞTIRILMASI

2 GİRİŞ Günümüzde fosil yakıtların yanması sonucu açıga çıkan artık gazların çevreye yaptıgı olumsuz etki hükümetleri ve bilim adamlarını alternatif enerji kaynakları arayısına yöneltmistir. Özellikle büyük sehirlerde tasıtlardan kaynaklanan kirletici emisyonlar tüm atmosferi kirleterek sera etkisi denilen ve gittikçe artan bir tehlikeyi de beraberinde getirmektedir.

3 GİRİŞ Ayrıca fosil yakıt kaynaklarının tükenmeye baslamasıyla patlak veren enerji krizi de alternatif enerji kaynaklarının kullanılma çabası üzerinde etkili olmustur. Bu amaçla çesitli arastırmalar, laboratuar ortamlarında çesitli deneyler yapılmıs ve tasıtlarda yakıt olarak benzine alternatif kaynaklar bulunmustur.

4 GİRİŞ Hidrojen, metanol, etanol, LPG, çesitli bitkisel yaglar gibi alternatif yakıt türleri tasıtlarda kullanılmıs ve bazıları halen kullanılmaktadır. Bu kaynakların kullanılmasında bazı olumsuzluklar yasanmıs ve halen gelistirilmelerine devam edilmektedir. Örnegin hidrojenin yakıt olarak kullanılmasında depolama problemleri ortaya çıkmıstır. Hidrojenin basınçlı gaz olarak veya metal hibrid olarak depolanması için yüksek hacim problemi varken, sıvı olarak depolanması için de yüksek maliyet ve buharlasma kayıpları gibi problemler söz konusu olmaktadır.

5 Alternatif Yakıtların Karsılastırılması

6 Alternatif Yakıtların Karsılastırılması

7 Alternatif Yakıtların Karsılastırılması

8 Alternatif Yakıtların Karsılastırılması

9 Alternatif Yakıtların Performans Açısından Karşılaştırması
Verilen tabloda ABD’de kullanılan alternatif yakıtlara sahip örnek tasıtların genel olarak performansları karsılastırılmıstır. Asagıdaki degerlere göre yakıt tüketimi bakımından benzin ve dizele alternatif olarak kullanılabilecek yakıtlar arasında LPG en iyi durumdadır. Tablo’da belirtilen tasıtlar arasında metanol ve etanol yakıtlı tasıtların hızlanma kabiliyetlerinin diger tasıtlara göre daha iyi oldugu görülmektedir.

10 Alternatif Yakıtların Hava Kirliligi ve Güvenlik Etkileri Bakımından Karşılaştırılması

11 Alternatif Yakıtların Egzoz Emisyonu Yönünden Karşılaştırılması

12 Alternatif Yakıtların Egzoz Emisyonu Yönünden Karşılaştırılması

13 Alternatif Yakıtların Ekonomiklik Yönünden Karşılaştırılması

14 Alternatif Yakıtların Ekonomiklik Yönünden Karşılaştırılması


"ALTERNATİF VE GELENEKSEL YAKITLARIN KARŞILAŞTIRILMASI" indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları