Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

 Sağlığa zararlı alışkanlıklar nelerdir?  Bağımlılık  Sigara  Alkol  Uyuşturucu.

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: " Sağlığa zararlı alışkanlıklar nelerdir?  Bağımlılık  Sigara  Alkol  Uyuşturucu."— Sunum transkripti:

1

2  Sağlığa zararlı alışkanlıklar nelerdir?  Bağımlılık  Sigara  Alkol  Uyuşturucu

3 Sağlığı olumsuz yönde etkileyen,zararlı olduğu bilindiği halde kolay kolay vazgeçilemeyen alışkanlıklara sağlığa zararlı alışkanlıklar denir.

4

5 Bağımlılık kişinin kullandığı madde üstünde kontrolünü kaybetmesi ve onsuz bir yaşam sürememeye başlamasıdır.

6 Bağımlılık yapıcı maddelerle ilk temas ergenlikte ve genç erişkinlikte en sık görülür Organize suç örgütleri Terör örgütleri Risk almaya yatkınlık Kuralları kişilik gelişiminde engel ve baskı olarak algılama

7  İlk temas (Deneme)  Kullanım ve hücresel düzeyde değişme (Zaman zaman kullanım)  Psikolojik ve Biyolojik Bağımlılık (Sürekli kullanım)

8  Maddeyi Arttırıyorsa  Yoksunluk Belirtisi (depresyon-kramp) Yaşıyorsa  Madde Alınması ile Rahatlıyorsa  Ruhsal, Bedensel ve Sosyal Zarar Yaşıyorsa  Sorumluluklarını İhmal Ediyorsa BU SÜREÇLERİ YAŞAYAN KİŞİ BAĞIMLIDIR!!

9  Merak  Arkadaş baskısı  Sorunlarına çözüm aramak ve uzaklaşmak  Farklı gözükmek  Beğeni toplamak  Bir gruba ait olmak  Eğlenmek

10 Zehirli bir bitki olan tütünün ince bir kağıt içine sıkıştırılarak sarılmış halidir. KAĞIT-TÜTÜN ZEHİR ÖLÜM

11  Karbon monoksit: Egzost gazı  Arsenik: Zehir imalatı  Metanol: Roket gazı  DDT: Böcek ilacı  Kadmiyum: Araba aküsü  Bütan gazı: Tüp ve çakmak gazı  Aseton: Kimyasal sökücü  Naftalin: Güve ilacı  Amonyak: Kimyasal temizleyici  Nikotin : Bağımlılık yapan bir uyuşturucu çeşidi

12  Ses telleri,cilt ve cilt rengi bozulur.  Tat alma duyusu ve dişler bozulur.  Gözlerde katarakta körlüğe neden olabilir.  Omurgada bozukluklar ve kemik erimesi artar.  Mide ve yemek borusunda kanama, ülser ortaya çıkar.  Şeker hastalığına neden olur.  Sigara vücudun bağışıklık sistemini baskılar.

13 SİGARA; Akciğer Kanserlerinden% 95, Akciğer Hastalıklarından% 82, Kalp-Damar Hastalıklarından %21, Felçlerden % 18, Oranında Sorumludur.

14  Pasif içicilerin % 25’ inde akciğer kanseri görülür.  Sigara içtiği için ölen her 9 kişi, içmediği halde dumanını soluyan 1 kişinin de ölümüne neden olmaktadır.

15  Kesin karar vererek herhangi bir gün seçilerek bırakılır.  Sigara içen arkadaş ve çevreden uzaklaşın.  Sigara içme isteği uyandıran yiyecek ve içeceklerden uzak durun.  Yanınızda sigarayı hatırlatacak eşya taşımayın.  Sizi strese sokacak konu ve tartışmalardan uzak durun.

16

17

18

19 Alkollü içkiler, mayalanmış şekerli besinlerden elde edilen aklı, şuuru etkilemek suretiyle sarhoşluk veren maddelerdir.

20  Zevk almak  Duygu durumlarını düzeltmek  Stresle başa çıkmak  Alkol içme arzusu

21

22 Milliyet ve Hürriyet Gazeteleri, 17 Ekim 2008 Alkol beyni küçültüyor ABD’Lİ araştırmacılar, az miktarda alınan alkolün bile beyinde küçülmeye yol açtığını tespit etti. Araştırmada, 2 bin yetişkinin içki alışkanlıkları ve beyin hacimleri ile içki içen ve içmeyenlerin beyinlerinin MR görüntüleri incelendi. Beyinleri kafataslarını kaplama oranı hiç alkol almayanlarda yüzde 78.6, alkolü bırakanlarda yüzde 78.2, mutedil içenlerde yüzde 77.8 ve çok içenlerde yüzde 77.2 olarak belirlendi. Kadınların beyninin alkolden daha çok etkilendiği saptadı.

23 Beyin ve akıl sağlığının en büyük düşmanıdır. Bağımlılarda beliren ilk olgu; akıl ve sinir hastalıklarıdır. Kullanan kişide fiziksel ve ruhsal bağımlılığa yol açar. Ayrıca bu maddeler kişisel ve toplumsal yönden ekonomik ve sosyal çöküntü oluştururlar.

24  Beyin ve Merkezi Sinir sistemini,  Sindirim Sistemini,  Karaciğer ve Böbrekleri,  Solunum Sistemini olumsuz yönde etkilemektedir. Ayrıca AİDS, frengi, verem, kanser, kangren ve benzeri bir çok ölümcül hastalığa neden olmaktadır.

25 Frengi Hastalığı Kangren Hastalığı

26  LSD; Yarı sentetik olan bu uyuşturucu damla olarak küçük şekerlerin üzerine damlatılıyor ve böyle satışı gerçekleştiriliyor.  Fensiklidin; Melek tozu olarak bilinen bu madde ilk önceleri anestezi için kullanılıyorken şimdi tabletler halinde satışı yasal olmayan yollarla yapılıyor.

27  Meskalin; Alındıktan sonra aşırı bir şekilde kişide gülme isteği uyandıran bu madde ismini Meksika’dan almıştır.  Esrar; Kenevir bitkisinden elde edilen esrar dünyanın birçok yerinde en çok kullanılan maddedir.  Ekstazi; 1949 yılında antidepresan olarak kullanılan bu madde kişide rahatlık hissi uyandırır.1985 yılında aşırı dozda alınmaya başlayınca ölümler gerçekleşmiş ve uzmanlar tarafından dünyanın birçok yerinde yasaklanmıştı

28  Kokain; Koka bitkisinin yapraklarından elde edilen bu uyuşturucu alındıktan sonra kişide iştahsızlık isteği uyandırır.  Eroin; Yarı sentetik olan bu uyuşturucu afyon bitkisinden üretilmektedir. Yüksek dozda alındığında ölüm kaçınılmazdır.

29  Absent; Alkol türevi olan bu içki %80 alkol oranına sahiptir. Yeşil peri olarak bilinen bu içki kişide halüsinasyon görmesini sağlar. İsviçre’de absent içen birisi aradan 15 dk. Geçtikten sonra kendi kulağını kesmiştir. Bu olaydan sonra tüm dünyada yasaklanan bu içkinin alkol oranı daha düşük çeşitlerini Türkiye'de bulmak mümkün.  Ketamin; Doğrudan beyin nöronlarını etkileyen bu madde uzun süre alındığında kişide karaciğer yetmezliği ortaya çıkmaktadır.

30  Bonzai; Bitkisel olan bu uyuşturucu ucuz olması dolayısıyla en çok tercih edilenler arasında.  Son yıllarda da Türkiye ‘de satışı gözle görülür düzeyde artmıştır.

31 Eroin

32

33

34 Türk Eğitim Sendikasının yaptığı araştırmalara göre ;  SİGARAYA BAŞLAMA YAŞI: 10  ALKOLE BAŞLAMA YAŞI: 11  UYUŞTURUCUYA BAŞLAMA YAŞI: 12

35 1930 yılında:  Kişi başına düşen alkol: 1 litre  Kişi başına düşen sigara: 10 paket 2004 yılında:  Kişi başına düşen alkol: 20 litre  Kişi başına düşen sigara: 150 paket

36 Dünya’da:  140milyon kişi ESRAR  31milyon EROİN  13milyonKOKAİN  30milyonAMFETAMİN türü sentetik ilâç kullanmaktadır. Dünya Nüfusu : 7.202.951.000

37 Sokak çocuğu anketine göre:  Sigara kullananlaryüzde 84  Alkol kullananlaryüzde 68  Uyuşturucu kullananlaryüzde 82  Yüzde 92’si uçucu madde kullanarak bağımlı oluyor.  Yüzde 71 temini kolay demektedir.  Yüzde 68 kokusundan hoşlandığını söylemektedir.

38

39


" Sağlığa zararlı alışkanlıklar nelerdir?  Bağımlılık  Sigara  Alkol  Uyuşturucu." indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları