Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

SULARDA SERTLİK GİDERME YÖNTEMLERİ. SERT SULARIN YUMUŞATILMASI SERT SU: Suyun içinde çözünen Ca 2+ ve Mg 2+ iyonlarının miktarı arttıkça suyun sertlik.

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "SULARDA SERTLİK GİDERME YÖNTEMLERİ. SERT SULARIN YUMUŞATILMASI SERT SU: Suyun içinde çözünen Ca 2+ ve Mg 2+ iyonlarının miktarı arttıkça suyun sertlik."— Sunum transkripti:

1 SULARDA SERTLİK GİDERME YÖNTEMLERİ

2 SERT SULARIN YUMUŞATILMASI SERT SU: Suyun içinde çözünen Ca 2+ ve Mg 2+ iyonlarının miktarı arttıkça suyun sertlik derecesi de artar. SERT SUYUMUŞAK SU

3 SERT SUYUN ZARARI VAR MIDIR? Sağlık açısından bir zararı olmasa da suyun tadını bozar. Deterjanın köpürmesini zorlaştırdığı için çamaşırların temizlenmesi zorlaşır ya da daha fazla deterjan harcanması gerekir.

4 Bulaşıkların üzerinde su lekesi denilen suyun sert olmasından kaynaklanan lekeler kalır.

5 Çaydanlık, su ısıtıcısı, çamaşır makinesi rezistansı, musluk gibi suyun ısıtıldığı yerlerde kireçlenmeye sebep olduğundan eşyaların ömrünün kısaltır.

6 SERT SULARIN YUMUŞATILMASI: a)KAYNATARAK YUMUŞATMA b)İYON DEĞİŞTİRİCİ REÇİNE YASTIKLARI ile YUMUŞATMA a)KAYNATARAK YUMUŞATMA: Sert sular kaynatıldığında sertliğe sebep olan Ca 2+ iyonları; Ca 2+ + CO 3 2- KAYNATMA CaCO 3(k) denklemine göre dibe çöker. KİREÇ TAŞI

7 b)İYON DEĞİŞTİRİCİ REÇİNE YASTIKLARI ile YUMUŞATMA İyon değiştirici reçine yastıkları suda sertliğe sebep olan Ca 2+ ve Mg 2+ iyonlarını, suya sertlik vermeyen Na + ve K + gibi iyonlarla yer değiştirmeye yarar. Böylece sert su yumuşatılmış olunur. REÇİNE YASTIKLARI REÇİNE YASTIKLARINDA ZAMANLA Na + ve K + İYONLARI TÜKENİR BU DURUMDA BELLİ BİR ZAMAN SONRA REÇİNELERİN YENİLENMESİ GEREKİR.

8 Na + Ca 2+ Mg 2+ Na + REÇİNE YASTIKLARINDA ZAMANLA Na + ve K + İYONLARI TÜKENİR ; BU DURUMDA BELLİ BİR ZAMAN SONRA REÇİNELERİN YENİLENMESİ GEREKİR.

9

10 REÇİNE SERTLİK Na + VEYA K+K+


"SULARDA SERTLİK GİDERME YÖNTEMLERİ. SERT SULARIN YUMUŞATILMASI SERT SU: Suyun içinde çözünen Ca 2+ ve Mg 2+ iyonlarının miktarı arttıkça suyun sertlik." indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları