Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Akış Diyagramları - 1. Akış Diyagramı  Algoritmalar doğal dille yazıldıklarında herkes tarafından aynı biçimde anlaşılmayabilir.  Ancak, akış diyagramlarında.

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "Akış Diyagramları - 1. Akış Diyagramı  Algoritmalar doğal dille yazıldıklarında herkes tarafından aynı biçimde anlaşılmayabilir.  Ancak, akış diyagramlarında."— Sunum transkripti:

1 Akış Diyagramları - 1

2 Akış Diyagramı  Algoritmalar doğal dille yazıldıklarında herkes tarafından aynı biçimde anlaşılmayabilir.  Ancak, akış diyagramlarında her bir şekil standart belli bir anlam taşıdığı için farklı yorumlanıp anlaşılması olası değildir.  Algoritmaların özel geometrik şekiller kullanılarak çizilmiş gösterim şekline « akış diyagramı » denir.

3 Kullanılan Şekiller – Başla / Dur  Bir algoritmanın başladığı ve bittiği konumu gösterir.  Her akış diyagramında «Başla» ve «Dur» işlemleri bulunmak zorundadır.  Diğer tüm işlemler bu iki şeklin arasına gelir.

4 Kullanılan Şekiller – Veri Girişi  Bilgisayara dışarıdan (özellikle klavyeden) veri girişini betimleyen şekildir.  Şeklin içine dışarıdan gelen verilerin aktarılacağı isim(ler) yazılır.

5 Kullanılan Şekiller – İşlem  Programın çalışması sırasında yapılacak işlemleri ifade etmede kullanılır.  İşlem cümleleri / ifadeleri bilgisayar mantığına uygun olarak yazılır.  Program akışı bir işlem adımına geldiğinde şeklin içinde yazılı olan işlem gerçekleştirilir.  Birden fazla işlem aynı şekilde aralarına virgül konarak ya da alt alta yazılarak gösterilebilir.

6 Kullanılan Şekiller – Yazdırma / Çıktı  Bir çıkış birimine (ekran, yazıcı, vb.) veri / bilgi yazma amaçlı kullanılır.  Alfasayısal veriler yazdırılacaksa veri çift tırnaklar arasında yazılır.  Doğrudan değişkenin içeriği yazdırılacak ise değişkenin adı yazılır.

7 Kullanılan Şekiller – Döngü  Belirli işlem veya işlem blokları aynı veya farklı / ardışık değerlerle ya da bazı koşullar sağlanana kadar döngüler şeklinde tekrarlanır.  Döngü şekli içine döngü değişkeninin başlangıç, bitiş ve adım değerleri yazılır. döngü_değişkeni = başlangıç değeri, bitiş değeri, adım değeri

8 Döngü – Çalışma Mantığı i=a ile döngü başlar i‘nin şimdiki değeri ile işlemleri yap i‘nin değerini c kadar arttır (i=i+c) i ≤ b ise döngü devam eder, değilse çıkar

9 İç içe Döngüler

10 Örnek - 1  1’den N’e kadar olan tamsayıların toplamını hesaplayan program IEski TYeni T 100+1= = = = =15

11 Örnek - 2 IJEski TYeni T = = = = = = = = =36

12 Örnek - 3 IJKEski TYeni T = = = = = = = =36

13 Örnek - 4 IJEski TYeni T *1= *2= *3= *1= *2= *3=17

14 Kullanılan Şekiller – Karar (Karşılaştırma)  Bir algoritmada bir kararın verilmesini ve bu karara göre iki seçenekten birinin uygulanmasını sağlayan şekildir.  Eşkenar dörtgen içerisine kontrol edilecek mantıksal koşul yazılır.  Program akışı sırasında koşulun doğru olması durumunda "Evet" yazılan kısma, yanlış olması durumunda "Hayır" yazılan kısma sapılır.


"Akış Diyagramları - 1. Akış Diyagramı  Algoritmalar doğal dille yazıldıklarında herkes tarafından aynı biçimde anlaşılmayabilir.  Ancak, akış diyagramlarında." indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları