Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

ŞART İFADELERİ.

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "ŞART İFADELERİ."— Sunum transkripti:

1 ŞART İFADELERİ

2 İF & ELSE (KARŞILAŞTIRMA)
Dışarıdan girilecek değer veya daha farklı bir yerden gelen bir değeri karşılaştırmak için kullanırız.Bir diğer tanımla Programımızda belirli koşullara göre çalışacak kod bloklarımız bulunur. Örnek Girilen sayı tek mi çiftmi diye kontrol ettiğimiz tek ise çalışacak farklı bir program çift ise farklı bir program yapısı kurmamız için kullanılan şart yapısıdır.

3 Bu yapıda eğer ifadesi ile sorularımızı sorabiliriz
Bu yapıda eğer ifadesi ile sorularımızı sorabiliriz. Bu yapı örneği operatörler ile kontrol edebileceğimiz işlemlerdir. Çalışma Mantığı şu şekilde kullanılır İf(Kontrol ifadesi) { Eğer Kontrol ifadesi doğru ise çalışacak kod bloğudur. } else { Eğer kontrol ifadesi yanlış ise çalışacak kod bloğudur. } Yukardaki örnekte görüldüğü üzere bir soru soruyoruz ve sorumuzun cevabı evet veya hayır olarak düşünebiliriz.

4 Basit bir örnek: Görüldüğü üzere if ve else blokları yazdığımız koşula bağlı olarak devreye girecektir. Lakin burda tek bir koşul aradığımız için bunun dışında oluşacak durumların hepsi yanlış olarak kabul edilir. Birden fazla koşul sınamak istediğimiz durumlarda ise else if diye adlandırılan bir koşul bloğu kullanmamız gerekir.

5 Else if koşulumuzu istediğimiz gibi çoğaltabiliriz
Else if koşulumuzu istediğimiz gibi çoğaltabiliriz. Bir örnekle pekiştirebiliriz. Örnek: int sayi1 = 5; int sayi2=5; if(sayi1<sayi2) { Eğer sayi1 sayi2 den küçükse bu kod bloğu çalışır } else if(sayi1>sayi2) { eğer sayi1 sayi2 den büyükse bu kod bloğu çalışır } else { yukardaki koşullardan hiçbiri doğruluk sağlamayaz ise bu kod bloğu çalışır. Örnekde olduğu gibi sayi1 sayi2 ye eşittir ve her iki koşulada uymamaktadır. }

6 SWİTCH CASE Bir değişkenin aldığı birçok farklı değere göre yapılacak farklı işler varsa if yerine switch case kullanırız. if-else yapısında olduğu gibi switch-case de bir karar, kontrol yapısıdır. switch-case ile yaptıklarımızı if-else kullanarak da yapabiliriz. Fakat bazı durumlarda switch-case kullanmamız çok daha pratik olacaktır. switch-case yapısında tanımladığımız bir değişkenin değeri kontrol edilir.

7 switch-case’te kosul1, kosul2… vs
switch-case’te kosul1, kosul2… vs. olarak belirttiğimiz yerlere if-else’te olduğu karşılaştırma operatörleri kullanılmaz. Sadece değişkenin değeri yazılır. Değişken hangi değeri aldığında ne iş yapılacağı belirlenir.

8 Switch Case Örneği : Her komuttan sonra break(döngüyü kırmak) komutu kullanmak işlem yapıldıktan sonra bir sonraki işlemin çalışmaması içindir .

9 BENİ DİNLEDİĞİNİZ İÇİN TEŞEKKÜR EDERİM……. AYŞENUR BUĞDAYLIGİL 358 11/C


"ŞART İFADELERİ." indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları