Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Ege Bölgesini Tanıyalım

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "Ege Bölgesini Tanıyalım"— Sunum transkripti:

1 Ege Bölgesini Tanıyalım

2 İZMİR MANİSA AYDIN DENİZLİ
EGE BÖLGESİ'NİN İLLERİ İZMİR MANİSA AYDIN DENİZLİ Afyonkarahisar Kütahya Uşak MUĞLA

3 Ege Bölgesi İklim Özellikleri
İklim Ege Bölgesi genellikle yazları sıcak ve kurak, kışları ılık ve yağışlı olan Akdeniz ikliminin etkisi altındadır. Bu genel durum daha çok Ege Bölümü için geçerlidir. İçbatı Anadolu’da ise denizden uzaklık ve yükselti nedenleriyle iklim koşullarında değişiklik görülür. Kuzey kesimlerinde sık sık soğuk baskınları görülür. Yıllık ortalama sıcaklıkta coğrafi enlemin etkisiyle güneyden kuzeye ve yüksekliğin etkisiyle batıdan doğuya doğru azalma görülür. En soğuk ay genellikle ocak, en sıcak ay ise temmuz ayı olarak tespit edilmiştir. Ege Denizi kıyıları boyunca tam bir Akdeniz yağış rejimi görülür. Yazlar kurak geçer; yağışlar kış aylarında toplanmıştır. Aşağı yukarı bütün meteoroloji istasyonları da yıllık ortalama yağış tutarı 500 mm’nin üstünde, genellikle de 1000 mm’nin altında olarak saptamışlardı

4 Ege bölgesinin türküleri
1-Kütahyanın Pınarları 2-Ormancı 3-Havada Durna Sesi Gelir 4-Gocumanda Dağların Başı 5-Denizlinin Horozları 6-Söylenir Gezersin 7-Cevizin Yaprağı Dal Arasında 8-Ah Bir Ataş ver 9-Al Fadimem 10-İzmirin Kavakları 11-Cemilemin Gezdiği Dağlar Meşeli

5 Tarihi yerleri

6 Ege bölgesinin özellikleri
Ege Bölgesi, yer şekilleri, iklim ve bunun etkisine bağlı olarak beşeri ve ekonomik yönden farklı olan iki bölüme ayrılmıştır. Bunlar Ege Bölümü ve İç Batı Anadolu Bölümüdür. Yer şekilleri Yer şekillerinin oluşmasında 3. zaman sonları ile 4. zaman başlarındaki tektonik hareketler belirleyici olmuştur. Dağlar : Bölgenin batısında, Ege Denizi’ne dik uzanan, doğu-batı yönlü dağlar ile bu dağlar arasındaki çöküntü ovaları yer alır. Kuzeyden güneye doğru sıralanan Kaz Dağı, Mardan Dağı, Yunt Dağı, Bozdağlar ve Aydın Dağları kırılma sonucu oluşan horstlardır. Manisa’nın Kula ilçesi yakınlarında genç volkan konileri yer alır. Ovalar : Doğu – batı yönlü uzanan dağ sıraları arasında yer alan Edremit, Bakırçay, Gediz, Küçük Menderes ve Büyük Menderes ovaları kırılma sonucu oluşan grabenlerdir. Ege Bölümü’nde yüksekliği 250 metreden daha az olan çöküntü ovaları yer alır ve iç kesimlere doğru uzanır. Bölgenin en güneyindeki Menteşe Yöresi’nde ise karstik ovalar yaygındır.

7 Platolar : Bölgedeki platolar Ege grabenlerinin doğusunda, İç Batı Anadolu Bölümü’ndeki yüksek düzlüklerdir. Kıyı Ege ovalarının bittiği yerde, plato görünümündeki İç Batı Anadolu eşiği başlar. İç Batı Anadolu Platosu üzerinde yüksekliği 2000 metreden az olan Demirci, Eğrigöz, Şaphane, Murat, Emir ve Sandıklı Dağları yer alır. Akarsular ve Göller Akarsular : Bölgenin akarsuları Bakırçay, Gediz, Küçük Menderes ve Büyük Menderes’tir. Hepsi Ege Denizi’ne dökülür. Akarsuların aşağı çığırlarında arazi eğimi azaldığı için menderesler, akarsu ağızlarında ise akarsularla aynı adları taşıyan irili-ufaklı delta ovaları oluşmuştur. Akarsuların yatak eğimi az olduğu için hidroelektrik potansiyelleri de azdır. Göller : Göl bakımından fakir olan Ege Bölgesi’nde Bafa (Çamiçi) ve Marmara gölleri yer alır. Bu göller alüvyal set gölleridir. Suları tatlıdır.

8 Yunt Dağı Madran Dağı Bozdağlar Emir Dağı Nif Dağı Türkmen Dağı
Ege Bölgesi'nin Dağları: Kaz Dağları Yunt Dağı Bozdağlar Nif Dağı Spil Dağı Dilek Dağı Aydın Dağları Menteşe Dağları Emirdağ Murat Dağları Sandıklı Dağları Madran Dağı Emir Dağı Türkmen Dağı Domaniç Dağı Kumalar Dağı Ahır Dağı Murat Dağı Şaphane Dağı Akdağ Eğrigöz Dağı Honaz Dağı (Denizli)

9 EGE BÖLGESİNİN KIYAFETLERİ

10 YEMEKLERİ Kıyma Kavurmalı Patates Köftesi Miyane Çorbası
Çökertme Kebabı Top Tarhana Otlu Dolama Börek Et Köftesi Marmaris Pilavı Ege Pilavı

11 Ege Bölgesinde Yetişen Ürünler

12 EGE BÖLGESİNİ DOĞAL GÜZELLİKLERİ

13 BENİ DİNLEDİĞİNİZ İÇİN TEŞEKKÜRLER
Hazırlayan : İsim Soyisim BENİ DİNLEDİĞİNİZ İÇİN TEŞEKKÜRLER


"Ege Bölgesini Tanıyalım" indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları