Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

ÜNİTE : 5 DÜNYA, GÜNEŞ VE AY. UZAY VE EVREN  Dünya’mızı ve diğer gök cisimlerini her yandan saran sonsuz boşluğa uzay denir.  Dünya ve diğer gök cisimlerinin.

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "ÜNİTE : 5 DÜNYA, GÜNEŞ VE AY. UZAY VE EVREN  Dünya’mızı ve diğer gök cisimlerini her yandan saran sonsuz boşluğa uzay denir.  Dünya ve diğer gök cisimlerinin."— Sunum transkripti:

1 ÜNİTE : 5 DÜNYA, GÜNEŞ VE AY

2 UZAY VE EVREN  Dünya’mızı ve diğer gök cisimlerini her yandan saran sonsuz boşluğa uzay denir.  Dünya ve diğer gök cisimlerinin uzay ile birlikte oluşturduğu bütüne de evren denir. Evrende; Evrende;  Galaksiler (gök adaları),  Yıldızlar ve yıldız sistemleri,  Kuyruklu yıldızlar,  meteorlar (gök taşları)  Küçük gezegenler (asteroitler) bulunur.

3 GALAKSİ (GÖK ADALARI)  Evrende çok sayıda yıldız ve yıldız sistemleri bulunur. Bu yıldızların oluşturduğu yıldız sistemlerinin meydana getirdiği yıldız kümelerine galaksi denir. Bu galaksilerden bir de Samanyolu Galaksisidir.

4 YILDIZ VE YILDIZ SİSTEMLERİ  Çekirdeğinde meydana gelen olaylar sonunda enerji üreten (ısı ve ışık) gazlardan oluşmuş parlak cisimlere yıldız denir.  Bir yıldız ve bu yıldızın etrafında dönen gök cisimlerinin meydana getirdiği topluluğa yıldız sistemi denir.  Güneş sistemi bir yıldız sistemidir.

5 GEZEGENLER VE UYDULAR  Kendisi ısı ve ışık kaynağı olmayıp, sadece yıldızlardan aldığı ısı ve ışığı yansıtan gök cisimlerine gezegen denir.  Bilinen gezegenler; Merkür, Venüs, Dünya, Mars, Jüpiter, Satürn, Uranüs, Neptün ve Plüton’dur.

6 KUYRUKLU YILDIZLAR  Kendileri ısı ve ışık üretmedikleri halde, Güneş’e yaklaştıklarında aldıkları ışıkları yansıtarak görünürler.

7 METEORLAR (GÖK TAŞLARI)  Güneş Sistemi’nde gezegenler arasında bulunan katı gök cisimleridir.  Yeryüzüne inen gök taşlarına meteorit denir.  Yıldız kayması olarak adlandırılan olay gerçekte atmosfere girerken yanan meteorların yaydığı ışıktır.

8 GÜNEŞ DÜNYA VE AY’IN ŞEKLİ GÜNEŞ GÜNEŞ  Güneş Sistemi’nin merkezinde bulunan orta büyüklükte bir yıldızdır. Güneş’ten küçük yıldızlar olduğu gibi, Güneş’ten çok büyük yıldızlarda vardır.  Güneş sıcaklığı çok yüksek ve sürekli ışıldayan büyük bir gaz topu gibidir.  Küre şeklinde olan Güneş’te meydana gelen ısı ve ışık enerjisi Dünya’ya ulaşarak canlılığın devamını sağlar.

9 DÜNYA DÜNYA  Kutuplarda hafif basıktır.  Ekvatorda şişkincedir.  Dünyamızın şekli küreye benzer.  Canlıların yaşadığı tek gezegen olarak bilinmektedir. Bunun nedeni;  Atmosfer, su, yüzey sıcaklığının uygunluğu, gece ile gündüz sıcaklık farkının az olmasıdır.

10 AY AY  Dünya’nın tek doğal uydusudur.  Hem kendi çevresinde, hem de Dünya çevresinde döner.  Küre şeklindedir.  Kendisi ışık kaynağı değildir. Güneş’ten aldığı ışınları yansıtarak ışıklı görünür<

11 GÜNEŞ, DÜNYA VE AY’IN BÜYÜKLÜKLERİ  Dünya yaklaşık Ay’ın 4 katı büyüklüğündedir.  Güneş’in bir basketbol topu büyüklüğünde olduğunu varsayarsak;  Dünya ancak bir leblebi tanesi,  Ay ise yarım pirinç tanesi büyüklüğünde olur.  Güneş’in Dünya’ya uzaklığı 149 500 000 km, Ay’ın Dünya’ya uzaklığı 384 000 km’dir.

12 DÜNYA’NIN KENDİ ETRAFINDAKİ DÖNME HAREKETİ VE SONUÇLARI  Dünya kendi ekseni çevresinde batıdan doğuya doğru döner. Bir tam dönüşünü 24 saatte tamamlar. Bu süreye 1 gün denir.  Bu dönüş sırasında Güneş ışınlarını alarak Dünya’nın bir bölümü aydınlanır. Bu aydınlanma süresine gündüz denir.  Güneş ışınlarını alamayan karanlık bölgeye de gece denir.  Gündüz ve gece süreleri her zaman birbirine eşit değildir.

13  21 Mart ve 23 Eylül’de Dünya’nın her yerinde gündüz ve gece süreleri eşittir.  21 Aralık’tan 21 Haziran’a kadar gündüzler uzar.  21 Haziran’da en uzun gündüz, en kısa gece yaşanır.  21 Haziran’dan 21 Aralık’a kadar gündüzler kısalır.  21 Aralık’ta en uzun gece, en kısa gündüz yaşanır.  Dünya, Güneş çevresindeki bir tam dönüşünü 365 gün 6 saatte tamamlar. Bu süreye 1 yıl denir.

14  GÜNEŞ, DÜNYA ÇEVRESİNDE DÖNER Mİ?  Dünya, kendi ekseni etrafında batıdan doğuya doğru dönerken Güneş’i doğudan görmeye başlayıp, batıdan kaybeder.  Dünya’dan bakan bir gözlemci Güneş’i doğudan batıya doğru hareket ediyormuş gibi görür.  Güneş’in gökyüzünde hareket ediyor gibi görünmesinin nedeni Dünya’nın güneş çevresinde dönerken, aynı zamanda kendi ekseni etrafında da dönmesidir.  NOT: Uzay boşluğundaki tüm maddeler gibi Güneş’te hareket eder.

15 AY’IN HAREKETLERİ AY’IN HAREKETLERİ Ay; Ay;  Kendi çevresinde,  Dünya çevresinde ve Dünya ile birlikte Güneş çevresinde dönerek hareket eder.  Dünya çevresindeki hareketini 27 gün 7 saatte tamamlayan Ay’ın kendi çevresindeki bir tam dönüşü de yaklaşık bu süre kadardır.  Bu yüzden Dünya’dan Ay’ın hep aynı yüzü görünür.  Dünya ile birlikte Güneş çevresinde ise 365 gün 6 saatte döner.

16 AY’IN EVRELERİ AY’IN EVRELERİ  Ay, ışık kaynağı değildir.  Güneş’ten aldığı ışıkları Dünya’mıza yansıtır.  Ay, Dünya ile birlikte Güneş etrafında dönerken ışık alabilen yüzü aydınlık görülür.  Bu yüzden Ay’ın aydınlık görülen yüzü farklıdır.

17 YENİ AY YENİ AY  Yeni ay evresinde Ay’ın Dünya’ya bakan yüzü güneş ışınlarını almadığı için görünmez.

18 İLK DÖRDÜN İLK DÖRDÜN  Yeni ay evresinde yaklaşık bir hafta sonra Ay’ın Dünya’ya bakan yüzünün yarısı ışıklı görülür. Bu evreye ilk dördün evresi denir.

19 DOLUNAY DOLUNAY  İlk dördün halinden yaklaşık bir hafta sonra, Ay’ın Dünya’ya dönük yüzünün tamamı görünür.  Ay’ın bu haline dolunay evresi denir.

20 SON DÖRDÜN SON DÖRDÜN  Dolunay evresinden yaklaşık bir hafta sonra, Ay’ın Dünya’ya dönük yüzünün yarısı görünür.  Ay’ın bu haline son dördün evresi denir.  Ay son dördün evresinden yaklaşık bir hafta sonra tekrar yeni ay evresine gelir.

21 Hazırlayan : Adem TIMARTAŞ Yeşilbayır İlköğretim Okulu Yeşilbayır İlköğretim Okulu 5/A Sınıf Öğretmeni 5/A Sınıf Öğretmeni


"ÜNİTE : 5 DÜNYA, GÜNEŞ VE AY. UZAY VE EVREN  Dünya’mızı ve diğer gök cisimlerini her yandan saran sonsuz boşluğa uzay denir.  Dünya ve diğer gök cisimlerinin." indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları