Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

ÇEKME DENEYİ. DENEY AMACI METALİK MALZEMELERİN: Elastiklik Sabitini Elastiklik Sabitini Akma Dayancını Akma Dayancını Kopma Dayancını ve Kopma Dayancını.

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "ÇEKME DENEYİ. DENEY AMACI METALİK MALZEMELERİN: Elastiklik Sabitini Elastiklik Sabitini Akma Dayancını Akma Dayancını Kopma Dayancını ve Kopma Dayancını."— Sunum transkripti:

1 ÇEKME DENEYİ

2 DENEY AMACI METALİK MALZEMELERİN: Elastiklik Sabitini Elastiklik Sabitini Akma Dayancını Akma Dayancını Kopma Dayancını ve Kopma Dayancını ve % Uzamasını Bulmak % Uzamasını Bulmak

3 Gerilim Gerinim Eğrisi YÜKUZAMA

4 A, Kesit Alanı P, Yük L 0 ilk uzunluk P, Yük L f son uzunluk

5 Gerilim (σ) = Yük / Kesit Alanı σ = P / A (Kg/mm 2, N/mm 2 ) Gerinim (ε) = (L f – L 0 ) / L 0 Elastiklik Sabiti, E = σ.ε

6 GERİLİMGERİNİM Elastiklik Sabiti, E

7 GERİLİMGERİNİM Elastik BölgePlastik Bölge

8 GERİLİM GERİNİM Akma Dayancı σ y Kopma Dayancı, σ UTS

9 Elastiklik Sabiti: Bir malzemenin yük altında ne kadar uzayacağını gösterir. Bir malzeme sabitidir. Bir malzemenin yük altında ne kadar uzayacağını gösterir. Bir malzeme sabitidir. Alaşımlama ile fazla bir değişim göstermez Alaşımlama ile fazla bir değişim göstermez Demir esaslı malzemelerin Elastiklik sabiti yüksek, Bakır ve Alüminyum gibi malzemelerin elastiklik sabiti düşüktür. Demir esaslı malzemelerin Elastiklik sabiti yüksek, Bakır ve Alüminyum gibi malzemelerin elastiklik sabiti düşüktür. Aynı yük altında, alüminyum demire göre daha fazla uzar. Aynı yük altında, alüminyum demire göre daha fazla uzar.

10 GERİLİMGERİNİM Demir alaşımı Alüminyum alaşımı

11 Elastik Bölge: Geriye dönüşü olan deformasyondur. Geriye dönüşü olan deformasyondur. Yük altında uzayan malzeme (L f ), yük kaldırıldığında tekrar eski boyutuna döner (L 0 ) Yük altında uzayan malzeme (L f ), yük kaldırıldığında tekrar eski boyutuna döner (L 0 ) Plastik Bölge: Bu bölgeye kadar yüklenen malzemede PLASTİK DEFORMASYON başlar. Bu bölgeye kadar yüklenen malzemede PLASTİK DEFORMASYON başlar. Yük kaldırıldığında, malzemenin eski boyutuna dönmesi mümkün değildir. ΔL kadar kalıcı bir deformasyon oluşur. Yük kaldırıldığında, malzemenin eski boyutuna dönmesi mümkün değildir. ΔL kadar kalıcı bir deformasyon oluşur.

12 Akma Dayancı (σ Y ): Bir malzemeyi plastik deformasyona uğratabilmek için gerekli minimum gerilim miktarıdır. Bir malzemeyi plastik deformasyona uğratabilmek için gerekli minimum gerilim miktarıdır. Değişik yöntemler ile bir malzemenin akma dayancını değiştirmek mümkündür. Değişik yöntemler ile bir malzemenin akma dayancını değiştirmek mümkündür. Kopma Dayancı (σ UTS ): Bir malzemenin taşıyabildiği maksimum gerilim miktarıdır. Bir malzemenin taşıyabildiği maksimum gerilim miktarıdır. Bir malzemenin kopma dayancını değiştirmek mümkündür. Bir malzemenin kopma dayancını değiştirmek mümkündür.

13

14 % Uzama: Çekme numunesi, koptuktan sonra bir araya getirilir. Çekme numunesi, koptuktan sonra bir araya getirilir. Numunenin son boyutu, Lf, ölçülür. Numunenin son boyutu, Lf, ölçülür. % Uzama = (L f – L 0 )/L 0 ve % Uzama = (ΔL)/L 0 olarak hesaplanır.

15 SONUÇ Metalik malzemeler sünek veya kırılgan (gevrek) davranış gösterebilirler. Metalik malzemeler sünek veya kırılgan (gevrek) davranış gösterebilirler. Seramik malzemeler daima gevrek davranış gösterirler. Seramik malzemeler daima gevrek davranış gösterirler. Polimer esaslı malzemeler ise elastik, sünek veya gevrek davranış gösterebilirler. Polimer esaslı malzemeler ise elastik, sünek veya gevrek davranış gösterebilirler. Tüm bu davranışların malzeme tasarımında büyük bir önemi vardır ve ÇEKME DENEYİ bize bu konuda yardımcı olur. Tüm bu davranışların malzeme tasarımında büyük bir önemi vardır ve ÇEKME DENEYİ bize bu konuda yardımcı olur.


"ÇEKME DENEYİ. DENEY AMACI METALİK MALZEMELERİN: Elastiklik Sabitini Elastiklik Sabitini Akma Dayancını Akma Dayancını Kopma Dayancını ve Kopma Dayancını." indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları