Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

‘Ailenin Çocuğun Başarısındaki Rolü’ konulu seminerimize HOŞGELDİNİZ

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "‘Ailenin Çocuğun Başarısındaki Rolü’ konulu seminerimize HOŞGELDİNİZ"— Sunum transkripti:

1 ‘Ailenin Çocuğun Başarısındaki Rolü’ konulu seminerimize HOŞGELDİNİZ
Lale ŞENTÜRK Psikolojik Danışman

2 Bugün Nelerden Bahsedeceğiz?
Eğitimde Ailenin Rolünün Önemi Okul veli işbirliği Çocukla Sağlıklı İletişim Aile Tutumları

3 EĞİTİM AİLEDE BAŞLAR Siz velilerimiz çocukların başarısında okul kadar hatta daha da önemli bir etkiye sahipsiniz.

4 Çocuğunuzun okul başarısını etkileyen en önemli etkenlerden birisi;
Aile ortamı ve tutumdur Aile ne kadar sağlıklı ve bilinçli ise çocukların başarı düzeyleri o kadar yükseliyor.

5 Yarısının anne baba ilişkilerinin kötü olduğu,
Araştırma sonuçları: Ülkemizde yapılan bir araştırma ders başarısı düşük 7-17 yaş grubu çocukların; Yarısının anne baba ilişkilerinin kötü olduğu, Yarısından fazlasının ise babalarının kendilerine vakit ayıramayacak kadar meşgul oldukları görülmüştür.

6 BAŞARIYI KAZANMADA HER ZAMAN TAKIM RUHU ESASTIR
AİLE BİR TAKIMDIR BAŞARIYI KAZANMADA HER ZAMAN TAKIM RUHU ESASTIR

7 Takım işi… Profesör diyor ki; “ liselerde ne öğretiyorlar, bu öğrenci düşünemiyor bile”     Lise öğretmeni diyor ki  “ ne bekleyebilirisiniz, ortaöğretim öğretmeni işini yapmıyor”   Branş öğretmeni diyor ki “ sınıf öğretmeni bu çocuğa hiçbir şey öğretmemiş” Sınıf öğretmeni diyor ki “ anaokulu öğretmeni çocuğu okula hazırlamamış”   Anaokulu öğretmeni diyor ki “ bu çocuğa ulaşmak çok zor anne babası nasıldır acaba”    Ve anne diyor ki “ beni suçlamayın babasının ailesini gördünüz mü “?

8 Aileler iyi öğretmen arayışındalar, bilseler ki biz öğretmenler de iyi aile arayışındayız. Çünkü ailenin eğitmediğini eğitmek çok zor.

9 İşte Sayın Veliler: anne babalar olarak sizlerin çok önemli ve belirleyici bir rolünüz var . Öyleyse çocuklarınız için yapacağınız küçük özveriler, onları başarılı yapacak ve mutlu kişiler olarak hayata katılmalarını sağlayacaktır.

10 Okul- Veli İşbirliği/okulla iletişim

11 Çocuğunuzun okul hayatına ilgili ve özverili olun.
Öğretmenleri ile diyalog halinde olun. Çocuğunuzun özel durumları varsa bunlar hakkında mutlaka öğretmeni bilgilendirin. Bunu yaparken diyalog hatalarından kaçının. Dersleri bölerek sınıfa girmek, En basit konularda bile sürekli telefonla aramak vb.

12 Ders başarı durumunu sağlıklı ve devamlı takip edin.
(Çocuğu aşırı ders baskısı altında tutmak, çalışırken kendinize bağımlı kılmak, ya da tamamen serbest bırakarak aslında hiç ilgilenmemek gibi hatalardan sakının.) “Bizim öğretmenimiz”, “ bizim okulumuz”, “bizim ödevimiz” ifadelerinden kaçının.

13 Bu tanıdık geliyor mu?

14 olumsuz eleştirileri onun yanında yapmayın.
Çocuğunuzu okula karşı negatif etkileyecek, okulla,öğretmeniyle ve okumakla ilgili olumsuz eleştirileri onun yanında yapmayın.

15 Okulu ve eğitim almayı önemseyin ve derslerine destek olun.

16 Sağlıklı İletişim

17 Çocuğunuzla her konuda olduğu gibi okulla ilgili de sağlıklı iletişim kurun.
Çocuğunuzla her konuda olduğu gibi okulla ilgili de sohbet edin. Konuşmak için fırsatlar oluşturun. Aile ortamında çocuğun sevgiyi yaşamasını, huzuru hissedebilmesini, sorunu olduğunda rahatça paylaşabilmesini sağlayın.

18 Bazen sadece dinlemek yeterlidir.
Sağlıklı dinleyin. Anlattıklarını mutlaka dinleyin. Onun seviyesine inerek, göz teması ile ve gerçekten vakit ayırarak dinleyin. ( can kulağı ile…) Bazen sadece dinlemek yeterlidir.

19 Bir Öykü… Adam yorgun argın eve döndüğünde 5 yaşındaki oğlunu kapının önünde beklerken bulmuş. Çocuk babasına: -”Baba bir saatte ne kadar para kazanıyorsun?” diye sormuş. ……………

20 Bu günden itibaren,inanarak, çocuğunuza “SANA GÜVENİYORUM” mesajını verin.Örneğin; “..sen bu kafayla gidersen…”ifadesi ile başlayan hiçbir cümle kurmayın.

21 Çocuğunuzu Tanıyın, Doğru Beklentiler Geliştirin

22 Başkalarıyla kıyaslanan çocuk sevilmediğini düşünür.
KIYASLAMAYIN ! Başkalarıyla kıyaslanan çocuk sevilmediğini düşünür. Oysa çocuklarımız aileleri tarafından koşulsuz sevilmeye ihtiyaç duyarlar.

23 Çocuklarınızın kendilerine hedefler belirleyebilmesine yardımcı olunuz.
“Çocuklar sizin çocuklarınız değil, Onlar kendi yolunu izleyen hayatın oğulları ve kızları Sizin aracılığınızla geldiler ama sizden gelmediler Ve sizinle birlikte olsalar da sizin değiller Onlara sevginizi verebilirsiniz,düşüncelerinizi değil Çünkü onların da kendi düşünceleri vardır Bedenlerini tutabilirsiniz ama ruhlarını değil Çünkü ruhlar yarındadır.”

24 Anne Ve Babanın Tutumları Birbiriyle Çelişmemelidir
Aile içinde çocuğa karşı tutarsızlıklar olmamalıdır. (Çift yönlü davranış çocuğu yalancılığa ve ikiyüzlülüğe iter.)

25 Çocuğunuz ile konuştuğunuz konular hep “okul,kurs,ders,…” olmasın.

26

27 Doğru Örnek Olun

28 Bu sözler sizce ne kadar etkili!

29 Çocuğumuza her fırsatta onu sevdiğimizi hissettirmeli ve onun fikirlerine değer verdiğimizi göstermeliyiz. Hiçbir sebeple ve hiçbir şartla çocuklarınızı SEVGİSİZLİKLE cezalandırmayınız.

30 ÇOCUKLARINIZ; “ SINAVLARDAN KAÇ PUAN ALIRSAM ALAYIM, EVE DÖNDÜĞÜMDE BENİ KUCAKLAYACAK İKİ KİŞİ HER ZAMAN VAR” şeklinde bir inanca ve düşünceye sahiplerse, kesinlikle daha başarılı olacaklardır.

31 Anne Baba Tutumları

32 Olumsuz Aile Tutumları
Aşırı Koruyucu Tutum Aşırı Baskıcı-Otoriter Tutum Aşırı Hoşgörülü-Tavizkar Tutum

33 Aşırı Koruyucu Tutum Bu ailelerde anne-babalar çocuğa gereğinden fazla özen gösterip onu denetim altında tutarlar. Çocuğun başına kötü şeyler gelir diye kendi başına bir şeyler yapmasına izin vermezler. Çocuğun tüm ihtiyaçları büyükleri tarafından karşılanmaya çalışılır.

34 AŞIRI KORUYUCU ANNE VE BABA TUTUMUNUN ÇOCUK ÜZERİNE ETKİLERİ
Çocuğun aşırı bağımlı,ürkek,çekingen ve güvensiz bir kişilik geliştirmesine neden olur. Çocuğun hatalarının sonucunda yaşayarak öğrenmesine izin verilmez, sorumluluk duygusunun gelişmesi engellenir. Çocuk ileriki yaşamında karar almakta ve uygulamakta zorluk çekeceği gibi yaşama karşı içinde bir korku oluşturur. Çocuğun kişiliği olgunlaşamaz. İnatçı, istediğini tutturan, mantıksız kavgalar çıkaran,çabuk mutsuz olan bir çocuk ve ileride benzer niteliklere sahip bir yetişkin olur. Çevresindeki insanlarla iletişim kurmakta güçlük çeker.

35 Aşırı Baskıcı-Otoriter Tutum
Otoriter tutumda çocukların kişilik özellikleri, ilgi ve gereksinimleri dikkate alınmamaktadır. Çocuğun istekleri bastırmaya çalışılır. Katı bir disiplin anlayışı vardır.Çocuğa açıklanmadan kurallar konulur ve bu kurallara kesinlikle uyması istenir, bu konuda anne-baba asla tartışma kabul etmez.

36 AŞIRI BASKICI VE OTORİTER TUTUMUN ÇOCUK ÜZERİNDEKİ ETKİLERİ
Çocuğun kendine güven duygusu oluşmaz. Yaratıcılık engellenir. Hata yapanlar mutlaka cezalandırılmalıdır görüşünü benimserler. Rutin ve sınırları belli olan iş ve meslekleri seçerler. En küçük bir hatada bile hoşgörüleri olmayabilir. Okul yaşamlarında fazla başarılı olamazlar. Anne-babalarının (veya bir otoritenin)olmadığı ortamlarda kendilerini boşlukta hissederler ve bir otorite bulma arayışı içine girerler.

37 Çocuğunuzun sınırlarını zorlamayın.
Çocuğunuza sürekli ve çok fazla “ders çalış” demeyin. Çocuğunuzun sınırlarını zorlamayın.

38 Dayak ve şiddetten kaçının.
Saldırganlık çocukta ciddi olumsuz sonuçlar doğurur.

39 Aşırı hoşgörülü –Tavizkar tutum
Denetimin düşük, tepkiselliğin yüksek olduğu bir tutumdur. Saldırgan tutumlar dahil çocuğun her tür davranışları hoşgörü ile karşılanır. Davranışlara sınır çekilmez ve yaptırım uygulanmaz. Anne babaların bu aşırı hoşgörülü tutumları çocuğun onlara hükmetmesine ve çok az saygı göstermesine neden olur.Toplumun kendilerine vermediği hakları kendisine veren çocuk içinde bulunduğu grubun veya okulun kurallarına uymada güçlük çeker.

40 İZİNVERİCİ (HOŞGÖRÜLÜ) TUTUMUN ÇOCUĞA ETKİLERİ
Her istediğini yaptırmayı alışkanlık haline getirir. Kural tanımaz. Ev dışındaki kurallarla karşılaşınca hayal kırıklığına uğrar. Her istediği olmadığı için arkadaşlarına uyum sağlamakta güçlük çeker. Anne-babasına hükmeder ve onlara çok az saygı gösterir. Bencil ve şımarık olur. Başkaldırıcı olur ve toplum dışı davranışlar sergiler. Doyumsuz olur.

41 Çocuk için evde düzenli ve kuralların olduğu bir ortam gereklidir.
Aşırı kural koymak da, fazlasıyla kuralsız olmak da çocuğa zarar verir. Çocuk için evde düzenli ve kuralların olduğu bir ortam gereklidir.

42 OLUMLU AİLE TUTUMU (Destekleyici Tutum)
Bu tutuma sahip anne babalar, çocuklarını herhangi bir karşılık beklemeden içten ve derinden bir duyguyla severler. Çocuklarının davranışlarını ilgi ve anlayışla izleyip, kendi ayakları üzerinde durabilecek şekilde yetiştirirler.

43 Çocuğunu kabul eden anne ve baba çocuğun ilgilerini göz önünde bulundurur ve onun yeteneklerini geliştirecek ortam hazırlar. Aileyi ilgilendiren kararlar alınırken çocuğunda fikri alınır. Bu ailelerdeki genel görüş “çocukta bizimle yaşıyor ve alacağımız kararlarda onunda söz hakkı olmalıdır.”şeklindedir.

44 Çocuk sınırlar içerisinde özgürdür
Çocuk sınırlar içerisinde özgürdür. Neyi,ne zaman ve ne şekilde yapacağını çok iyi bilir. Aile bireyleri arasında etkili bir iletişim söz konusudur.

45 Unutmayın ki, çocuğunuz birçok davranışınızı örnek alıyor!
Destekleyici tutumu benimseyen aile çocuklarına iyi model olan ailedir. Unutmayın ki, çocuğunuz birçok davranışınızı örnek alıyor!

46 Sevmek ve sevdiğinizi hissettirmek arasında çok büyük fark vardır.
Destekleyici tutumdaki aile çocuğuna sevgisini gösteren ailedir.. Sevmek ve sevdiğinizi hissettirmek arasında çok büyük fark vardır.

47 Asıl önemli olan aranızdaki iletişimdir.
Eğitim ve diplomadan daha önemli bir şey; çocuğunuzla aranızdaki sıcak iletişimin kaybolmamasıdır. Hayat boyu buna ihtiyacınız olacak.

48 Katılımınız için teşekkür ederim.
Lale ŞENTÜRK


"‘Ailenin Çocuğun Başarısındaki Rolü’ konulu seminerimize HOŞGELDİNİZ" indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları