Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

ÖĞRENCİ BAŞARISINI ARTIRABİLMEK İÇİN ANNE-BABALARIN YAPABİLECEKLERİ YATAĞAN ANADOLU LİSESİ REHBERLİK SERVİSİ.

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "ÖĞRENCİ BAŞARISINI ARTIRABİLMEK İÇİN ANNE-BABALARIN YAPABİLECEKLERİ YATAĞAN ANADOLU LİSESİ REHBERLİK SERVİSİ."— Sunum transkripti:

1

2 ÖĞRENCİ BAŞARISINI ARTIRABİLMEK İÇİN ANNE-BABALARIN YAPABİLECEKLERİ YATAĞAN ANADOLU LİSESİ REHBERLİK SERVİSİ

3 BAŞARI NEDİR? Başarı, bireyin kendisi ve çevresiyle uyumlu yaşayabilmesi, kendisini gerçekleştirmek için belirlediği hedeflere ulaşırken gösterdiği çabalardan olumlu sonuçlar almasıdır.

4 Okul başarısı” derken daha çok öğrencinin dersler karşısındaki başarısı anlaşılmaktadır. Çağdaş eğitim anlayışında da öğrenci sadece derslere olan yeteneğiyle değil davranışları, sosyal özellikleri, dilini ve toplum kültürünü kullanma biçimi gibi özellikleriyle bir bütün olarak değerlendirilir.

5 Okul Başarısızlığının Nedenleri Nelerdir? 1- Öğrencinin Kişisel Özelliklerinden Kaynaklı Nedenler *Çocuğun IQ seviyesinin yaşıtlarına oranla düşük olması, *öğrenme güçlüğü, *dikkat eksikliği ve hiperaktivite bozukluğunun mevcut olması, *bedensel bir engelinin veya rahatsızlığının bulunması, *görme-işitme kayıpları, *depresyon, *davranım bozukluğu *ve bazı alanlara karşı yeteneğinin olmayışı gibi nedenlerle okul başarısı düşük olabilir.

6 2- Aileden Kaynaklı Nedenler * Aile içi ilişkilerin nitelikli olmaması, *çocukla iletişim dilinin doğru olmaması, *çocuğun gelişim dönemlerinde zengin uyaran verilmemesi, *öğrenme ile ilgili çevresel faktörlerin sağlıklı olmaması, *anne-babanın sağlıklı model olmaması, *ailedeki kültürel seviyesi *ders çalışma ortamının sağlanmaması başarıyı olumsuz etkileyen faktörlerdir. *Ailelerin diğer çocuklarla kendi çocuklarını kıyaslamaları, *başarısızlığı sonucu onu yargılamaları ve sık eleştirmeleri gibi nedenlerle öğrenci başarısı düşebilmektedir.

7 3- Okuldan Kaynaklı Nedenler Okuldaki eğitim ve öğretim programının çocukların gelişim seviyelerine uygun programlar olmaması, Okulun disiplin önlemleri Öğretmenin ve çocuk arasındaki iletişim gibi nedenler sayılabilir.

8 Çocuklarımızın Verimli Ders Çalışmaları İçin Yapabileceklerimiz

9 SORU: Pamuk tarlasındaki pamukları sulamak için suyu alıp pamuk diplerine kovayla mı taşırsınız? Sanırım siz de, suyun akmasını istediğiniz yerlere ulaşması için suya uygun yollar/kanallar yapıyorsunuzdur. ÇOCUĞUNUZ İÇİN DE AYNI ŞEYİ YAPABİLİRSİNİZ! Çocuğunuza, öyle bir ortam hazırlayınız ki o ortam içinde çocuğunuz kendisine iyi/yüksek hedefler belirlesin ve hedefi uğruna kendisinin çok çalışmak zorunda olduğunu algılasın, sonuçta da güdülensin.

10 ÇOCUĞUNUZUN HEDEFLERİ BELLİ Mİ? “Hedefi belli olmayan gemiye hiçbir rüzgar yardım edemez.”

11 Hedefleri olan öğrenci “Nasıl ders çalışmalıyım?” sorusundan önce “Niçin ders çalışmalıyım?” sorusuna yanıt verebilir. Çocuğunuzun “niçin ders çalışması gerektiği” sorusunun cevabını bulmasına yardımcı olmak en önemli adımdır. Hedefleri olan öğrenci “Nasıl ders çalışmalıyım?” sorusundan önce “Niçin ders çalışmalıyım?” sorusuna yanıt verebilir. Çocuğunuzun “niçin ders çalışması gerektiği” sorusunun cevabını bulmasına yardımcı olmak en önemli adımdır.

12 1- Çocuğunuzun ders çalışma ortamını hazırlamasına yardımcı olunuz. Mümkünse bir çalışma odası oluşturunuz. Eğer ayrı bir çalışma odası düzenlemeniz mümkün değilse uygun odalardan birinde ya da hiç olmazsa salonda çalışma köşesi düzenleyebilirsiniz.

13 Özellikle sobalı evlerde kış mevsiminde ders çalışmakta bir çok öğrenci zorlanmaktadır. Öğrenciler soğuk bir oda yerine sobanın yandığı yerde (salonda vs.) çalışmak zorundadırlar. Oysa tüm aile salonda toplandığından televizyonun sesi, evdeki insanların konuşmaları gibi etkenler okuduğunu anlamayı zorlaştıran etkenlerdir. Böyle durumlarda anne-baba olarak çocuğumuzun ders çalışacağı saatleri kendisiyle kararlaştırıp gerekirse o saatlerde televizyon izlemez başka işlere zaman ayırabiliriz. Sobanın yandığı yerde çalışacak çocuk için bir köşeyi çalışma köşesi haline getirip, öğrencinin yüzü televizyona ve oturanlara dönük olmayacak şekilde düzenleriz.

14 2- Çocuğunuzu kendisine ders programı hazırlama konusunda teşvik edebilirsiniz. Programa uyup uymadığını ona hissettirmeden takip edebilirsiniz. Zaman zaman programa uymakta zorlanabilir, bunu hoşgörü ile karşılayabilirsiniz. Ancak uyumsuzluk süreci devam ederse uyarıda bulunun ve ders programını yeniden beraber gözden geçirin, gerekirse rehberlik servisine yönlendirin.

15 3- Öğrenmede tekrarın önemi büyüktür. Tam olarak anlaşılmamış, netleşmemiş konuların tekrar edilmesi kalıcı öğrenmeyi sağlar. Herhangi bir konu hakkında test çözerek konu öğrenmeye çalışmak doğru olmaz. Test yerine önce tekrara yer verilmelidir. Öğrenci konuyu yeterli öğrenmeden konu hakkında test çözmeye kalkarsa birçok soruyu yanlış cevaplayabilir ve bu durum kendine güvensizliği doğurur.

16 Tekrar etmenin bir yolu da ödevlerdir. Ödev yapmak “araştırma becerisi” kazanmayı sağlar Ayrıca, ödev yaparken zorlanarak öğrenilen konular kolay kolay unutulmaz ve sınavlarda bunun ödülünü alınır. Öğrencinin ilgi ve bilgi alanları genişler.

17 4- Ders çalışırken çocuğunuzu ev işi, çarşı, pazar işi için kaldırmayınız Böyle bir hareket onun çalışmasını bölerek öğrenmesini güçleştirmenin dışında sizin onun ders çalışmasını ne kadar istediğiniz konusundaki ciddiyetinizi de gösterir.

18 5- Çocuğunuzun evde ders çalışmasını kontrol ediniz Ancak sürekli şekilde "ders çalış" ikazı olumsuz etki yapmakta ve öğrenciyi bıktırmaktadır. Ona güvendiğinizi belli ederek uyarınız.

19 Çocuğun Okul Başarısını Artırmada Alınması Gereken Genel Önlemler

20 Çocuklarımıza sorumluluk verelim Birçok ailede ve okulda çocuklara uygun iş ve sorumluluklar verilmemekte. Birçok ailede ve okulda çocuklara uygun iş ve sorumluluklar verilmemekte. Aile yaşamına bilinçli ve etkin katılan çocuk, bir toplumun üyesi olmanın bilincine daha çabuk erecek ve sosyalleşecektir. Aile yaşamına bilinçli ve etkin katılan çocuk, bir toplumun üyesi olmanın bilincine daha çabuk erecek ve sosyalleşecektir. Geleceğin etkin yurttaşı olacak çocukları böyle yetiştirebiliriz. Geleceğin etkin yurttaşı olacak çocukları böyle yetiştirebiliriz.

21 Başarılı olmuş kişileri ona sevdirin ve örnek gösterin, ama seçtiğiniz kişi ya da kişiler çocuğunuzun bir yaşıtı yerine ona göre yaş olarak daha büyük bir kişi olsun. ama seçtiğiniz kişi ya da kişiler çocuğunuzun bir yaşıtı yerine ona göre yaş olarak daha büyük bir kişi olsun.

22 Çocuğunuzu asla kardeşleri veya başka çocuklarla ve yaşıtlarıyla kıyaslamayın Bu durum hem size hem de kıyasladığınız kişiye kin beslemesine ve kendine güvensizliğe yol açar. Bu durum hem size hem de kıyasladığınız kişiye kin beslemesine ve kendine güvensizliğe yol açar. Her insanın yetenekleri farklıdır unutmayın. Her insanın yetenekleri farklıdır unutmayın. İkiz kardeşler dahi farklı yeteneklere sahip olabiliyor. İkiz kardeşler dahi farklı yeteneklere sahip olabiliyor.

23 Ona yaşından ve olduğundan daha küçükmüş gibi davranmayın, kendini ifade etmesini sağlayın. Çocuğunuz bir sorununu anlatmaya başladığında dinlemeye gayret edin. Çocuğunuz size sorununu açtığında “Ben senin yaşındayken …” diye başlayan yaşantılarınızı anlatma yerine daha çok anlatmasına, içini dökmesine yardımcı olmaya çalışarak hissettiklerini sorun. Çocuğunuz size sorununu açtığında “Ben senin yaşındayken …” diye başlayan yaşantılarınızı anlatma yerine daha çok anlatmasına, içini dökmesine yardımcı olmaya çalışarak hissettiklerini sorun.

24 Hepimiz bazen bir dinleyiciye ihtiyaç duymaz mıyız? Bazen sadece sabırla dinlemeniz ve konuşmaya teşvik etmeniz bir çok şeyi çözebilir. Bazen sadece sabırla dinlemeniz ve konuşmaya teşvik etmeniz bir çok şeyi çözebilir.

25 Onun okul başarılarını uygun bir şekilde ödüllendirin. Ödüllendirmede sadece maddi öğeleri değil maneviyatı da kullanın. Ödüllendirmede sadece maddi öğeleri değil maneviyatı da kullanın. Gururunu okşayan sözlerle içten bir sarılmayı ilerleyen yaşlarda birçok çocuk paraya tercih edebilir. Gururunu okşayan sözlerle içten bir sarılmayı ilerleyen yaşlarda birçok çocuk paraya tercih edebilir.

26 “ Ben çocuğumu içten seviyorum” diyerek sevginizi göstermekten çekinmeyin. Sevgi dile getirilmediği, karşınızdakine yansıtılmadığı zaman anlaşılmayacaktır, dolayısıyla “içten sevgi” gibi bir kavram anlamsız olacaktır.

27 Çocuğunuzu yetiştirmede eşinizle düştüğünüz fikir ayrılıklarını onun yanında konuşmayın Çocuklar böyle durumları gözler ve kendisine destek buldu mu olumsuz olarak kullanabilir. Çocuklar böyle durumları gözler ve kendisine destek buldu mu olumsuz olarak kullanabilir.

28 Çocuğunuzun arkadaşlarını ve nerelerde zaman geçirdiğini bilmeye çalışın Çocuğunun sosyal çevresini, ilgilerini ve yeteneklerini bilen anne-babalar çocuklarıyla daha kolay iletişim kurabilir Çocuğunun sosyal çevresini, ilgilerini ve yeteneklerini bilen anne-babalar çocuklarıyla daha kolay iletişim kurabilir

29 Çocuğumuzu tanımaya, ilgi, yetenek ve değerlerini öğrenmeye çalışalım Onu ilgi ve yetenekleri dışındaki alanlara zorlamayalım. Onu ilgi ve yetenekleri dışındaki alanlara zorlamayalım. Bir elma ağacından erik elde edemeyiz, daha kaliteli elma almaya çalışalım.

30 En iyi dinlenme, uyuyarak yapılan dinlenmedir Özellikle düzenli olarak planlanan uyku çocukların yaşamında büyük önem taşır. Sinir sisteminin dinlenmesi ve enerji toplayabilmesi uyumaya bağlıdır. Bu sebeple çocuğunuzun uyku saatlerinin düzenli olmasına önem veriniz. Özellikle düzenli olarak planlanan uyku çocukların yaşamında büyük önem taşır. Sinir sisteminin dinlenmesi ve enerji toplayabilmesi uyumaya bağlıdır. Bu sebeple çocuğunuzun uyku saatlerinin düzenli olmasına önem veriniz.

31 Çocuğunuzu sabah kahvaltısı yapmadan okula göndermemeye çalışınız Özellikle ergenlik çağındaki çocuklar, hızlı bir büyüme ve gelişme dönemi içindedirler. Bu konuda titiz olunuz. Özellikle ergenlik çağındaki çocuklar, hızlı bir büyüme ve gelişme dönemi içindedirler. Bu konuda titiz olunuz.

32 Ve son olarak şunu söyleyelim ki: Kimse kimseye yasamayı öğretemez. Kimse kimseye yasamayı öğretemez. Çocuğunuza hayatı hazır bir reçete olarak sunamazsınız. Çocuğunuza hayatı hazır bir reçete olarak sunamazsınız. Çocuğunuzun hayat yolunu çizemezsiniz, ona ancak kendi yolunu çizebileceği bir harita verebilirsiniz. Çocuğunuzun hayat yolunu çizemezsiniz, ona ancak kendi yolunu çizebileceği bir harita verebilirsiniz.

33 KOZADAN KELEBEĞE KOZADAN KELEBEĞE Bir genç, babasıyla kırlarda dolaşırken kozasından çıkmaya çabalayan bir kelebek görürler. Bir genç, babasıyla kırlarda dolaşırken kozasından çıkmaya çabalayan bir kelebek görürler. Kelebek, kozanın lifleri arasından sıyrılmaya çabalamaktadır. Kelebek, kozanın lifleri arasından sıyrılmaya çabalamaktadır. Baba, hemen kelebeğin yardımına koşar ve dikkatli bir şekilde kozanın liflerini sıyırıverir. Lifleri açar ve kelebeğin pek zorlanmadan kozadan çıkmasını sağlar. Baba, hemen kelebeğin yardımına koşar ve dikkatli bir şekilde kozanın liflerini sıyırıverir. Lifleri açar ve kelebeğin pek zorlanmadan kozadan çıkmasını sağlar. Ancak kelebek kozadan kolaylıkla çıkmasına rağmen uçamaz. Biraz çırpınır ve yerinde kalır. Çünkü kelebek kendini liflerden kurtarma çabası sırasında aslında kaslarını geliştirmekte, kendini ayakta tutacak, güçlü kılacak, uçmaya hazırlayacak hareketleri öğrenmektedir. Baba, lifleri sıyırmakla kelebeğe iyilik yapmamıştır. Kelebeğin güçlenmesine engel olmuştur. Kelebek hiçbir zaman özgürlüğü tadamamış, gerçekten uçamamıştır. Ancak kelebek kozadan kolaylıkla çıkmasına rağmen uçamaz. Biraz çırpınır ve yerinde kalır. Çünkü kelebek kendini liflerden kurtarma çabası sırasında aslında kaslarını geliştirmekte, kendini ayakta tutacak, güçlü kılacak, uçmaya hazırlayacak hareketleri öğrenmektedir. Baba, lifleri sıyırmakla kelebeğe iyilik yapmamıştır. Kelebeğin güçlenmesine engel olmuştur. Kelebek hiçbir zaman özgürlüğü tadamamış, gerçekten uçamamıştır.

34 Dinlemek bir beceridir, Dinlediğiniz için, Teşekkürler …


"ÖĞRENCİ BAŞARISINI ARTIRABİLMEK İÇİN ANNE-BABALARIN YAPABİLECEKLERİ YATAĞAN ANADOLU LİSESİ REHBERLİK SERVİSİ." indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları