Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sınav Başarısında Ailenin Rolü Çocuğunuzun ilk ve en önemli öğretmeni kim? Unutmayınız ki çocuğunuzun ilk ve en önemli öğretmeni sizsiniz.

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "Sınav Başarısında Ailenin Rolü Çocuğunuzun ilk ve en önemli öğretmeni kim? Unutmayınız ki çocuğunuzun ilk ve en önemli öğretmeni sizsiniz."— Sunum transkripti:

1

2 Sınav Başarısında Ailenin Rolü

3

4 Çocuğunuzun ilk ve en önemli öğretmeni kim? Unutmayınız ki çocuğunuzun ilk ve en önemli öğretmeni sizsiniz.

5 “- Ben nasıl bir öğretmenim, kendimi geliştirmek için neler yapıyorum, neler yapabilirim?” diye sorduğunuz oldu mu?

6 TV’de, gazetelerde, dergilerde bu konuyla ilgili yazılanlara, söylenenlere, çizilenlere veya çocuğunuzun okulunda ve hatta başka bir okulda bu konuyla ilgili verilen bir konferansa ne kadar ilgi duyuyorsunuz? Acaba

7 Ana-baba eğitimi konusunda yazılmış herhangi bir kitap alıp okudunuz mu? Unutmayın ki genellikle ilgili olan ana-babaların çocukları daha başarılı olabilmektedir

8 Sınavlarda başarılı olmanın ilk şartı karar vermektir.

9 Çocuklara “Başarının ona ulaşılmaya karar verildiğinde kazanılmış olduğunu” söylemelisiniz.. Sevgili oğlum/kızım “Başarı ona ulaşılmaya karar verildiğinde kazanılır!” Ancak bu kararı çocuğunuzla beraber vermelisiniz

10 Unutmayın ki hiçbir başarı tek başına elde edilemez Evdeki herkesin, varsa büyükannenin, büyükbabanın ve kardeşlerin az veya çok belirli bir düzeyde etkisi olacaktır. Başka bir anlatımla bu yolda herkes üzerine düşen görevi yapmalıdır.

11 Sizler TV seyrederken çocuğunuza “- Haydi git odanda ders çalış...” dememelisiniz. Sizler de TV’yi kapatıp elinize bir kitap veya en azından bir gazete almalısınız. Bu size belki biraz zor gelebilir ancak iyi ana-baba olmak fedakarlık ister.

12 Kısaca o evdeki büyüklerini model alır. İstenilen bir davranış elde etmek için önce siz istenilen davranışları yapmalısınız.

13 ELEŞTİRMEK YERİNE SAYGI Onu sürekli eleştirmek yerine ona sürekli iyi model olursanız o zaman ona destek vermiş olursunuz…

14 Çocuğunuza gerçekten güvenmek ve bunu ona hissettirmek :

15 Güvensizlik-öğrenmenin en önemli güçlüğüdür. Ona güveneceksiniz ve güvendiğinizi de ona söyleyecek veya hissettireceksiniz. Aslında öğrenmede karşılaşılan güçlüklerin temelinde yetersizlikten çok kendine olan güvensizlik vardır.

16 Bizden bir öneri

17 Çocuğun kendisine güven duygusunu geliştirmenin bir yolu da ona başarılarını hatırlatmaktan geçer. 1.okulundan almış aldığı takdir, teşekkür, vb belgeleri çerçeveletmek, çocuktan 2.eğer bilgisayar kullanmayı, satranç, yüzme ve hatta bisiklete binmeyi öğrendiyse bunların birer başarı olarak yazıldığı bir “başarılarım listesi” oluşturmasını istemek

18 İyimser Olmak :

19 Çocuk okulda veya sınavlarda bazen başarısızlıklar yaşayabilir. Ancak bunlar doğru kullanıldığı zaman başarı yolunda kullanılabilecek birer araç olurlar.

20 Bir çocuğun henüz yürüme aşamasındaki çabalarını düşünün. Düşer, kalkar dengesizce hareketler yapar, hatta bazen kendisini yaralayabilir. Ancak yine de vazgeçmez. Sonuçta başarıya ulaşır.

21 İnsan yaşamı da bunun gibidir. Hangimiz uğraşılarımızda veya yaptığımız işlerde her zaman başarılı oluyoruz.. Bu durum bizim başarısızlığımız olarak kabul edilemeyeceği gibi, çocukların da bazen başarısız olabileceğini kabul etmeli onu başarısız olarak damgalamamalıyız

22 Çocukların mükemmel olmalarını beklememek : OKUL BAŞARISI AİLE BEKLENTİSİ

23 Çocuklar kendi yapabileceklerinin (başkalarının değil) en iyisini yapıyorlarsa bu yeterlidir. Çocuk çaba gösteriyorsa, başarısızı olsalar bile onu ödüllendirmeyi tercih edin. Yani onların gösterdikleri mücadeleyi ödüllendirin.

24 Çocuklarınızı asla başkalarıyla kıyaslamayın :

25 Çocuklarınızın arkadaşlarına gerekli önem ve ilgiyi gösterin :

26 Arkadaşlarını Tanıyın… Bunun için çocuğunuzun arkadaşının ismini, babasının ne iş yaptığını vb. öğrenin, hatta onun ailesiyle tanışın.

27 Arkadaşlarıyla Daha İyi Öğrenir Çocuğunuzun uygun göreceğiniz arkadaşına ders vermesini teşvik edin. Çocuğunuz için öğrendiklerini en iyi akılda kalma yöntemi bu yaklaşımdır. Yani çocuğunuz arkadaşına öğrettiği zaman hem arkadaşı hem de kendisi kazanacaktır.

28 Çocuğunuza zaman ayrın : Hadi kaybol ! Zaten bir tek pazar günümüz var.. Babacığım gel bak; okulda yeni oyunlar öğrendim. Oynayalım mı?

29 Çocuğunuza verebileceğiniz en iyi hediye zamandır. Ona zaman ayırmalısınız. Bu da diğer işleriniz gibi erteleyemeyeceğiniz bir görevdir.

30 Bir tercih yapmanız gerekirse… Çocuğunuz ve ev işleri/gezmeler, arkadaş toplantılar arasında bir tercih yapma zorunda kaldığınızda tercihiniz her zaman çocuğunuzdan yana olmalıdır.

31 Çocuğunuzun beslenmesine, uykusu ve sağlığına dikkat etmek :

32 Düzenli ve bilinçli beslenme (kızartmalardan ve hamburger türü yiyeceklerden kaçınılarak gerçekleştirilen, ağırlıklı olarak haşlama türünde beyaz et, tahıl, meyve ve sebzelerden oluşan yiyecekler), ABUR CUBURDAN UZAK TUTUN

33 Düzenli spor ( düzenli spor yapmanın vücutta biriken adrenalin hormonunu gidererek sınav kaygısını azalttığı ispatlanmıştır) başarıya olumlu yönde etki yapmaktadır. EGZERSİZLER ÖNEMLİ

34

35

36

37

38


"Sınav Başarısında Ailenin Rolü Çocuğunuzun ilk ve en önemli öğretmeni kim? Unutmayınız ki çocuğunuzun ilk ve en önemli öğretmeni sizsiniz." indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları