Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

VERİMLİ DERS ÇALIŞMA YÖNTEMLERİ MÜBERRA GENÇER REHBER ÖĞRETMEN.

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "VERİMLİ DERS ÇALIŞMA YÖNTEMLERİ MÜBERRA GENÇER REHBER ÖĞRETMEN."— Sunum transkripti:

1

2 VERİMLİ DERS ÇALIŞMA YÖNTEMLERİ MÜBERRA GENÇER REHBER ÖĞRETMEN

3 AMAÇ BELİRLEME  NASIL ÇALIŞMALI?  NEDEN ÇALIŞMALI?

4 ÖĞRENME NEDİR?  Öğrenme yaşantı yoluyla davranışta ve düşünce düzeyinde meydana gelen devamlı bir değişikliktir.  Öğrendiklerimizin yarısına yakını20 dk içinde %80 i ise 1 saat içinde unutulmaktadır.

5  Okuduklarının %10’unu  Duyduklarının %20 sini  Gördüklerinin %50 sini  Görüp duyduklarının %70 ini  Pratik yaparak tekrar ettiklerinin %80 ini  Başkalarına öğrettiklerinin %95’ini aklımızda tutar ve öğreniriz.

6 GÜNLÜK ÇALIŞMA PROGRAMI  O Gün öğrenilen konuların tekrar edilmesi ve test çözümü  Ödevlerin tamamlanması  Bir gün sonra işlenecek konuların ön hazırlığının yapılmasını içerir.  ÖYLEYSE PROGRAM  Zamanın etkin bir şekilde kullanılmasını  Neye ne zaman başlayacağını görmesi  Ne zaman dinlenip ne zaman çalışacağına karar vermesini kolaylaştırır.

7 İyi bir program nasıl olmalıdır?  Aynı güne ait dersler içeriği birbirine benzemeyen derslerden oluşmalıdır.  Bir derse ait süre 4-5 saat gibi uzun bir zaman dilimine sarkmamalıdır.  Mantık içerikli dersler sabah sabah saatlerinde ; yorum içerikli dersler de akşam saatlerine denk getirilmelidir.

8 NASIL BİR ZAMANLAMA DERS ÇALIŞIRKEN EN YÜKSEK VERİMİ SAĞLAR?  40’+10’+10’=60’  40 DAKİKA DERS ÇALIŞMA  10 DAKİKA ÇALIŞILAN KONUNUN GÖZDEN GEÇİRİLMESİ  HER ÇALIŞMADAN SONRA 10 DAKİKA DİNLENME

9 10 DAKİKALIK DİNLENMEDE TV’DEN UZAK DURUN  Derse geri dönmekte ve hatırlamakta zorlanmaktadır.TV,CEP TELEFONU VS. KULLANMASINA İZİN VERMEYİN

10 TEKRAR  Öğrendiklerimizin yarısına yakını20 dk içinde %80 i ise 1 saat içinde unutulmaktadır.  Bu nedenle çocuklarınızın günlük haftalık ve aylık tekrar yapmalı… TEKRAR YOKSA BİLGİ UNUTULUR…

11 ZİHNİN DAĞILMASINA YOL AÇAN SEBEPLER

12 DIŞ SEBEPLER  TELEVİZYON  YATARAK ÇALIŞMAK  TELEFON  POSTERLER  MÜZİK DİNLEMEK

13 ÇALIŞMA ORTAMI NASIL OLMALI?  Çalışma köşesi  Masa-Sandalye  Sessizlik  Düzen Yatarak-Müzik dinleyerek ders çalışılmaz.Ancak hayallere dalınır!!!

14 Öneriler…  Hedef belirlemesine yardımcı olun.  Uygun ortam oluşturun.  Yeterliliklerinin farkında olsun  Kıyaslama yapmayın  Eğlenmesi için fırsat verin  İletişime açık olun.  Model olun.


"VERİMLİ DERS ÇALIŞMA YÖNTEMLERİ MÜBERRA GENÇER REHBER ÖĞRETMEN." indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları