Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Fen ve teknoloji dersi 5. Ünite MERVE YALIN 6/F 722.

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "Fen ve teknoloji dersi 5. Ünite MERVE YALIN 6/F 722."— Sunum transkripti:

1 Fen ve teknoloji dersi 5. Ünite MERVE YALIN 6/F 722

2 VÜCUDUMUZDAKİ SİSTEMLER
Hareket Sistemi Hayvanlarda olduğu gibi, insanda da vücuda biçim veren, iç organları koruyan, vücudun dik durmasını ve aktif hareket etmesini sağlayan sistem vardır. Bu sisteme destek ve hareket sistemi denir. İskelet ve kaslardan oluştuğu için iskelet ve kas sistemi de denir. Canlıların hareketini sinir sistemi ve endokrin sistem düzenler ve denetler.

3

4 Hareketler kas, kemik, ve eklemin birlikte çalışmasıyla gerçekleşir
Hareketler kas, kemik, ve eklemin birlikte çalışmasıyla gerçekleşir. İnsanda, destek ve hareket sistemi elemanı olan kemik doku, iskelet adını alır.

5 İSKELET İnsanda iskelet sistemi, vücudun çatısını oluşturur. İskelet sistemi hareketi sağlamanın dışında iç organları koruma, kas ve iç organlara bağlanma yüzeyi oluşturma görevi de yapar. İskeleti oluşturan kemikler kalsiyum deposu olarak iş görür. Aynı zamanda kemiklerde kan hücreleri de meydana gelir. İskelet, anne karnında sekizinci haftaya kadar kıkırdaktır, daha sonra kemikleşme başlar. Doğumdan sonra kemik gelişimim kalıtsal, bünyesel ve çevresel faktörler etkiler.

6

7

8 İSKELET İskeletimizi oluşturan yapılar kemik, kaslar ve eklemlerdir.

9 KEMİKLER Kemiğin dış yüzünü örten beyaz renkli kısma kemik zarı veya periost denir. Kemik zarını oluşturan hücrelerin bölünerek çoğalmasıyla hem kemik uzayıp kalınlaşabilir hem de kırık ve çatlakların onarılmasını sağlar.

10

11 KEMİĞİN YAPISI Kemik zarının hemen altında kemik doku bulunur. Kemik dokunun yapısında 2/3 ü madensel maddelerden, 1/3 ü ise yumuşak maddelerden yapılmıştır. Bu nedenle kemik doku çok serttir. Kemiğe sertliği veren maddelerin başında kalsiyum ve fosfor tuzları gelir.

12

13 Kemikler şekillerine göre uzun, kısa, yassı ve düzensiz şekilli olmak üzere dört gruptan oluşur.
Uzun kemikler: Uzun görünüşlü kemiklerdir. Ön kol, dirsek, pazı, uyluk, kaval ve baldır kemikleri bu gruba girer. Kısa kemikler: Bu kemikler eni ile boyu arasında fazla bir fark yoktur. El bileği ve ayak bileği kısa kemiklerden oluşmuştur.

14 3. Yassı Kemikler: Kalınlıkları az, levha şeklindeki kemiklerdir
3. Yassı Kemikler: Kalınlıkları az, levha şeklindeki kemiklerdir. Kaburga, kürek kalça, yüz ve kafatası kemikleri… bu gruba girer.  4. Düzensiz Şekilli Kemikler:Uzun veya kısa belirli bir şekle sahip olmayan kemiklerdir. Omurgayı oluşturan omur kemikleri bu gruba girer.

15 Kemiklerin Yapısı   Kemik zarı (Periost) : Kemiğin enine büyümesini, beslenmesini, kırılma ve çatlamalarda onarılmasını sağlar.  Kıkırdak Doku : Eklem bölgelerinde, hareket esnasındaki kemiğin aşınmasını önler. Süngerimsi Kemik : İçinde kırmızı iliği bulundurur. Kırmızı kemik iliği kan hücreleri üretir. Sarı ilik : Yağ depolar ve kan hücreleri (akyuvarlar) üretir. Sert (sıkı) Kemik :  2/3 ü minerallerden (kalsiyum, fosfor), 1/3 de hücrelerden oluşur. Kemiğe sertlik ve direnç kazandırır. Kırmızı İlik : Alyuvarları üretir.

16

17 KASLAR Kas Sistemi Vücudun hareketini, bazı organların çalışmasını sağlayan yapılara kas denir. Kaslar kasılıp – gevşeme özelliğine sahip olan hücrelerden oluşur. Kas hücrelerinin birleşmesiyle oluşan ipliksi yapılara kas teli (lif) denir. Kas tellerinin birleşmesiyle oluşan yapılara da kas demeti denir.

18 İskelet Kasları (Kırmızı Kaslar)
İskelete bağlı çalışırlar. Yönetimini beyin sağlar. İsteğimiz ile çalışırlar. Kasılmaları güçlüdür. Hızlı kasılır, çabuk yorulurlar. İskelet kasları oynar ve yarı oynar eklem bölgelerinde kemiklerin hareket etmesini sağlar. Yapısında oksijen depo eden proteinleri (myoglobinler) bulundukları için kırmızı renklidirler. Çok sayıda kas demetinden oluştuğu için çizgili kaslar da denir. (Baş, boyun, kol, bacak, parmak, göz kapağı, göğüs kasları…)

19

20 Düz Kaslar (Beyaz Kaslar)
İç organlarımızdaki kaslardır. İsteğimiz dışında çalışırlar. Çalışmaları yavaştır. Kasılmaları güçsüzdür. (Mide, bağırsak, idrar torbası, damar duvarları, yemek borusu kasları…) Uzun süreli kasılıp, çalışmaları esnasında yorulmazlar.

21 Kalp Kası Kırmızılı kastır. Fakat isteğimiz dışında çalışır. Çalışmasını omurilik soğanı denetler. Güçlü, hızlı ve ritmik olarak çalışır. Uzun süreli kasılıp, çalışmaları esnasında yorulmazlar.

22 EKLEM Kemikleri birbirine bağlayan yapılara eklem denir. Hareket yeteneğine göre 3 çeşit eklem bulunur. 1.       Oynar (hareketli) eklemler : Omuz eklemi, kalça eklemi. 2.       Yarı oynar eklemler : Omurlar arası eklemler.  3.       Oynamaz eklemler : Baş, kalça eklemleri.

23


"Fen ve teknoloji dersi 5. Ünite MERVE YALIN 6/F 722." indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları