Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

MÜGENUR BAŞÇOBAN 162 6/B.

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "MÜGENUR BAŞÇOBAN 162 6/B."— Sunum transkripti:

1 MÜGENUR BAŞÇOBAN /B

2 İÇİNDEKİLER 1.AVUKATLIK 2.AVUKATLARIN GÖREVLERİ
3. MESLEĞİN GEREKTİĞİ ÖZELLİKLER 4. ÇALIŞMA ORTAMI VE KOŞULLARI 5. EĞİTİMİN SÜRESİ VE İÇERİĞİ

3 AVUKATLIK Ana Sayfa AVUKATLIK; bireylerin birbirleriyle ve devletle ilişkilerinde ortaya çıkan anlaşmazlıklarda hukuki bilgisine başvurulan ve bireyleri ilgili yerlerde, özellikle mahkemelerde temsil eden ve haklarını savunan kişidir.

4 GÖREVLER - Bir kimsenin avukatlığını kabul etmeden önce davasını aldığı kişiyi (müvekkilini) dinler, yararlı olabileceğine inanırsa davayı kabul eder, - Dava konusu ile ilgili yasaları, yüksek mahkemelerin kararlarını inceler, - Dava ile ilgili geniş araştırma ve inceleme yapar, - Mahkemelerde çeşitli davalar açar veya müvekkili aleyhine açılan davaya katılır, - Dava ile ilgili tanıkları mahkeme heyetine dinletir ve sorular sorar, - Kararın müvekkili lehine sonuçlanmasını sağlamak için savunma metnini hazırlar ve savunma amacıyla konuşma yapar, - İcra takipleri yapar, - Yeni çıkan yayın ve kanunları takip eder ve yorumlar. Ana Sayfa

5 MESLEĞİN GEREKTİRDİĞİ ÖZELLİKLER
Ana Sayfa MESLEĞİN GEREKTİRDİĞİ ÖZELLİKLER Avukat olmak isteyenlerin; - Normalin üstünde akademik ve sözel yeteneğe, - Olaylar ve ilkeler arasında ilişki kurabilme gücüne, - Olayları derinliğine araştırma merakına, - Başkalarını anlayabilme ve etkileyebilme yeteneğine, - Akıcı konuşma becerisine, - Sorumluluk duygusuna sahip kimseler olmaları gerekir.

6 Avukatlık tamamen eşit şartlardadır ve aynı teraziye benzer
Avukatlık tamamen eşit şartlardadır ve aynı teraziye benzer . Kim haklıysa o davayı kazanır..... Ana Sayfa

7 ÇALIŞMA ORTAMI VE KOŞULLARI Avukatlar, büro ve adliye gibi kapalı ortamlarda, gerektiğinde keşif çalışmaları için açık alanlarda çalışırlar. Çalışmaları sırasında, müvekkilleriyle, yargıç (hakim) ve savcılarla, adli personelle, emniyet görevlileriyle iletişim halindedir. ÇALIŞMA ALANLARI VE İŞ BULMA OLANAKLARI Bu meslekte iş alanı oldukça geniştir. Kişi, kamu kurumlarında, özel şirketlerde çalışabileceği gibi kendi işyerini açıp bağımsız da çalışabilir. MESLEK EĞİTİMİNİN VERİLDİĞİ YERLER Mesleğin eğitimi, çeşitli üniversitelere bağlı hukuk fakültelerinde verilmektedir. Ana Sayfa

8 Ana Sayfa EĞİTİMİN SÜRESİ VE İÇERİĞİ - Temel eğitimin süresi 4 yıldır. Ön eğitim tamamlandıktan sonra 1 yıllık staj dönemi vardır. Eğitim süresince; Medeni Hukuk, Anayasa Hukuku, İktisat, Borçlar Hukuku, İdare Hukuku, Devletler Umumi Hukuku, Ceza Hukuku, Mali Hukuk, Türk Hukuk Tarihi, Sosyoloji, Ticaret Hukuku, Hukuk Metodolojisi, Umumi Hukuk Tarihi, Avrupa Hukuku, Çevre Korunması Hukuku, İş Hukuku ve Sosyal Güvenlik Hukuku, İcra-İflas Hukuku, Adli Tıp, Devletler Özel Hukuku, Askeri Ceza Hukuku gibi dersler alırlar. - Staj süresince stajyer avukatlara yönelik çeşitli seminer ve ödevler verilmektedir. Staj sonunda, Baro Yönetim Kurulunca sözlü sınav yapılır, başarılı olanlara "Avukatlık" belgesi verilir.

9 BU GİBİ KAYNAKLARDAN YARDIM ALDIM
KAYNAKÇA İnternet Kaynak Kitaplar Ansiklopedi BU GİBİ KAYNAKLARDAN YARDIM ALDIM

10 BENİ DİNLEDİĞİNİZ İÇİN TEŞEKKÜR EDERİM


"MÜGENUR BAŞÇOBAN 162 6/B." indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları