Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Maddenin Halleri.

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "Maddenin Halleri."— Sunum transkripti:

1 Maddenin Halleri

2 Maddenin Sıvı Hali Su, süt gibi sıvı halde bulunan maddeleri düşündüğümüzde onlara bazen bardakta, bazen tencerede bazen de şişelerde rastlarız. Sıvı haldeki maddeler kap değiştirdikçe şekil değiştirir. Örneğin sıvı halde bulunan süt, bardağa konulduğunda bardağın; kavanoza konulduğunda ise kavanozun şeklini alır. Yere döküldüğünde ise yayılarak yüzeyin şeklini alır.

3 Maddenin Katı Hali Katı halde bulunan kalem, silgi ve ataşımızın şekilleri bu hale örnektir. Toz şeker, tuz, un, toz deterjan, kum gibi maddeler küçük taneli katılardır. Bu tür katılar bir araya geldiklerinde sıvı maddeler gibi konuldukları kabın şeklini alırlar. Mercimek tanesi katı haldedir. Bir avuç mercimek bir araya geldiğinde de yine katı haldedir.

4 Maddenin Gaz Hali Hava, gaz haldedir. Havayı göremesek de var olduğunu birçok olayla fark ederiz. Havanın varlığını rüzgar, fırtına gibi hava olaylarında da hissederiz. Denize daldığımızda çıkan kabarcıklar, bisiklet veya araba tekerliğinin şişmesi de havanın varlığını açıklar.

5 Isınmada kullandığımız doğal gaz, solunum sırasında aldığımız oksijen gibi maddeler gaz halde bulunur. Gazların sahip olduğu özelliklerden birisi bulundukları ortamda yayılmalarıdır. Bacalardan çıkan dumanı bir süre sonra göremeyişimizi onun bulunduğu ortamda yayılmasından kaynaklanır.


"Maddenin Halleri." indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları