Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

MADDENİN HALLERİNİN TANECİKLİ YAPISI

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "MADDENİN HALLERİNİN TANECİKLİ YAPISI"— Sunum transkripti:

1 MADDENİN HALLERİNİN TANECİKLİ YAPISI

2 Bütün maddeler taneciklerden oluşmuştur
Bütün maddeler taneciklerden oluşmuştur.Bu tanecikler atom veya molekül olabilir.Bütün tanecikler bütün tanecikler hareketlidir.Fakat biz taneciklerin hareketlerini göremeyiz.Taneciklerin yaptığı hareketlerden birisi titreşim hareketidir.Maddelerin katı sıvı veya gaz halde olması maddeleri oluşturan taneciklerin bir araya geliş biçiminin sonucudur.Tek başına bir taneciğin katı sıvı gaz halinden bahsedilemez.Sıvı haldeki maddelerin tanecikleri de temas halinde bulunur.Bu sebeple sıvılarda sıkıştırılamaz.Ancak aralarında ki boşluk,katı haldeki maddelerin tanecikleri arasındaki boşluğa göre daha fazladır.Sıvı haldeki maddelerin tanecikleri titreşim hareketinin yanı sıra kendi etrafında döner ve birbirleri üzerinde kayarlar.

3 Böylece bulundukları yeri değiştirirler
Böylece bulundukları yeri değiştirirler.Taneciklerin bulunduğu yerden başka bir yere gitmesi yani öteleme hareketi yapması sıvılara akma özelliği kazandırır.Bu sayede sıvılar şekilde de görüldüğü gibi bulundukları kabın şeklini alır. Gaz halinde ki maddelerin tanecikleri ise birbirinden bağımsız hareket eder.Gaz halde ki maddelerin tanecikleri,sıvı halde ki maddelerin tanecikleri gibi titreşim ve öteleme hareketi yapar.Bu sebeple gazlar da sıvılar da akma özelliğine sahiptir.

4 Sonuç olarak maddeyi oluşturan tüm tanecikler,maddenin bütün hallerinde titreşim hareketi yapar.Buna ek olarak sıvı ve gaz halde ki maddelerin tanecikleri öteleme hareketi yapar. Bir kaşık yemeği hareket eden ve sayılamayacak kadar çok küçük tanecik olarak düşünelim.yemeğin kokusunu alabilmemiz için yemeği oluşturan taneciklerin burnumuza kadar ulaşması gerekir.Peki bu tanecikler burnumuza kadar nasıl gelir?

5 Taneciklerden oluşurum Taneciklerim titreşim hareketi yapar
Öteleme yapmaz Taneciklerim arasında çok az boşluk vardır Ama kolay sıkıştırılamaz Bilin bakalım ben maddenin hangi haliyim? Beni oluşturan tanecikler Bağımsız hareket eder Hava benden oluşur sıkışırım Balonu da ben doldururum Bilin bakalım ben maddenin hangi haliyim Akma özelliğim var Denizleri gölleri oluştururum Taneciklerim arası boşluk azdır


"MADDENİN HALLERİNİN TANECİKLİ YAPISI" indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları