Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

BİLECİK AĞIZ VE DİŞ SAĞLIĞI MERKEZİ ENFEKSİYON HEMŞİRELİĞİ

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "BİLECİK AĞIZ VE DİŞ SAĞLIĞI MERKEZİ ENFEKSİYON HEMŞİRELİĞİ"— Sunum transkripti:

1 BİLECİK AĞIZ VE DİŞ SAĞLIĞI MERKEZİ ENFEKSİYON HEMŞİRELİĞİ
ATIK BİLECİK AĞIZ VE DİŞ SAĞLIĞI MERKEZİ ENFEKSİYON HEMŞİRELİĞİ

2 ATIK; Her türlü üretim ve tüketim faaliyetleri sonucu oluşan, bulundukları ortamda herhangi bir ekonomik değeri olmayan katı,sıvı ve gaz halindeki maddelere denir.

3 TIBBİ ATIKLARIN GRUPLANDIRILMASI
‘Dünya Sağlık Örgütü Atık YönetimKomitesi’tıbbi atıkları sekiz gurupta toplamaktadır. Genel Atıklar (Hasta odası infekte olmayan atıkları sağ.personeli çalışma odaları atıkları). Patolojik Atıklar(doku,organ,insan fetusu, hayvan cesetleri,kan ve vücüt artıklarıdır). Radyoaktif Atıklar (katı,sıvı ve gaz atıklarıdır). Delici – Kesici Aletler

4 E.KimyasalAtıklar(radyolojieczacılık,dezenfeksiyonda yararlanıldıktan sonra artan katı, sıvı, gaz kimyasal atıklardan oluşur). F. İnfeksiyöz veya Potansiyel Olarak İnfeksiyöz Atıkar(hastalığa yol açabilecek miktarda zararlı mikropların bulunduğu atıklar). G. Farmasötik Atıklar (hastanede artmış yada tarihi geçmiş ilaçlar). H. Basınçlı Kaplar(flakonlar,anestezik gazların depolandığı basınçlı tüpler).

5 ATIK TORBALARININ KULLANIMI
Kırmızı Torba :Tıbbi Atıklar Mavi Torba : Geri kazanılacak atıklar Siyah Torba : Evsel nitelikte atıklar

6 Kırmızı çöp poşetine atılacaklar
Enjektörler, (iğne ucu alınmış) Hastaya kullanılan malzeme(gaz tampon, pamuk vb.) Hasta ağzından çıkan parçalar(diş)

7 Kesici delici aletler (Enjektör iğnesi,iğne içeren diğer kesiciler, cam ) Bunlar delici kesici alet kutusunda toplandıktan sonra , ağzı kapatılıp çöp poşetine atılmalıdır. Kullanılmış pansuman malzemeleri Ünit üzerindeki peçeteler, hastaya kullanılan peçeteler

8 Kullanılmış eldiven, maske,
Kullanılmış box önlükleri Bildirimi zorunlu hastaların atıkları

9 İnsan patolojik atıkları
Kan ve kan ürünleri Sekresyon ve çıkartıları

10 SİYAH ÇÖP POŞETİNE ATILACAKLAR
İdare binası atıkları Doktor ve hemşire odaları atıkları İnfekte olmayan tıbbi atıklar Flakonlar Ortamda oluşan ve organik olmayan atıklar Mutfak atıkları Ambar ve atölye atıkları

11 MAVİ ÇÖP POŞETİNE ATILACAKLAR
Geri kazanılabilen atıklardır (serum, ilaç şişeleri vs). Tıbbi malzeme ambalajlamasında kullanılan kağıt, karton ve mukavvalar

12 Hastane atıkları ayrımında dikkat edilmesi gereken kurallar
Tıbbi atıklar kimyasal, radyoaktif atıklarla karıştırılmamalı. Kesici aletler diğer tıbbi atıklardan ayrılmalı. Patolojik atıklar diğer tıbbi atıklardan ayrılmalı.

13 Kesici atıkların kontrolü
Kesici aletler ve uçlarını sıkıştırmaya karşı dayanıklı kaplara atın Bu kapları asla ağzına kadar doldurmayın. Bu kapları çalışma alanında bulundukları müddetçe dik tutmaya özen gösterin. Kaplar dolduğu zaman kapaklarını sıkıca kapatın. Kırmızı tıbbi atık poşetine atın.

14 ATIKLARIN TAŞINMASINDAN SORUMLU PERSONEL
Atık toplama, taşıma ve depolamada görevli personel eğitilmelidir. Temizlik yapan tüm personel Hepatit B aşısı ile aşılanmalıdır. Tıbbi atık taşımada görevli personele ayrıca Tetanoz aşısı yapılmalıdır. Tıbbi atığa atılan herşey tıbbi atık olarak kabul edilmelidir.

15 Personel topladığı tıbbi atıkları “Atık Takip Formu” ile teslim almalıdır.
Atıklar, boneli-maskeli-gözlüklü-eldivenli, çizmeli ve temiz turuncu renkli özel kıyafet giyilmelidir. Bu kıyafetler sadece tıbbi atık toplanması ve taşınması sırasında kullanılmalıdır. Tıbbi atıkların toplanmasında, yırtılmayan, delinmeyen, dayanıklı ve her iki yüzeydede görülebilecek büyüklükte “Uluslar arası Bio Tehlike amblemi” ile “DİKKAT! TIBBİ ATIK” ibaresi taşıyan kırmızı renkli plastik torbalar kullanılmalıdır.

16 Tıbbi atık torbaları ağızları sıkıca bağlanmalı ve ağzına kadar doldurulmamalı, sadece ¾’ü doldurulmalıdır. Atık torbaları asla elde taşınmamalı Tıbbi atıklar sadece bu iş için ayrılmış olan, yüklenmesi, boşaltılması, temizlenmesi ve dezenfeksiyonu kolay araçlar ile taşınmalıdır.

17 TEŞEKKÜRLER


"BİLECİK AĞIZ VE DİŞ SAĞLIĞI MERKEZİ ENFEKSİYON HEMŞİRELİĞİ" indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları