Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Din Görevlisi:.

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "Din Görevlisi:."— Sunum transkripti:

1 Din Görevlisi:

2

3 Sonra ikinci rek'at için ayağa kalkılır.
SABAH NAMAZININ KILINIŞI (4 rek'attir. 2 sünnet 2 farz) İki rek'atlık sünnetinin kılınışı Birinci rek,atte: Niyet edilir. - Tekbîr getirilir. - Sübhâneke okunur. - Eûzü Besmele çekilir. - Fâtiha okunur. - Zamm-ı sûre okunur. - Rükü'a eğilinir. - Secdeye gidilir. İkinci rek'at için ayağa kalkılır. Sonra ikinci rek'at için ayağa kalkılır.

4 SABAH NAMAZININ KILINIŞI
(4 rek'attir. 2 sünnet 2 farz) İki rek'at sünnetinin kılınışı İkinci Rek,atte: Besmele çekilir. - Fâtiha okunur. - Zamm-ı sûre okunur. - Rükü'a eğilinir. - Secdeye gidilir. - Oturulur. - Ettehıyyâtü okunur. - Salli ve Bârik okunur. - Rabbenâ âtina... duâsı okunur. - Selâm verilir.

5 Birinci Rek'at Niyet 1) Ayakların arası dört parmak açıklıkta ve parmak uçları kıbleye doğru gelecek şekilde ayakta kıbleye dönülür. 2) İkamet getirilir. (Erkekler için) Ve niyet edilir: 3) "Niyet ettim Allah rızası için bugünkü sabah namazının farzını kılmaya" diye niyet edilir.

6 Birinci Rek'at İftitah tekbiri
4) "Allahü Ekber" diyerek iftitah tekbiri alınır. Erkekler tekbir alırken; ellerin içi kıbleye karşı ve parmaklar normal açıklıkta bulunur. Başparmaklar, kulak yumuşağı hizasına gelecek şekilde eller yukarıya kaldırılır.

7 Birinci Rek'at İftitah tekbiri
Kadınlar tekbir alırken; ellerinin içi kıbleye karşı, parmaklar normal açıklıkta ve parmak uçları omuz hizasına gelecek şekilde ellerini yukarıya kaldırır.

8 Birinci Rek'at Kıyam 5) Tekbirden sonra eller bağlanır. Ayakta iken secde edilecek yere bakılır. Erkekler, sağ elin avucu, sol elin üzerinde ve sağ elin baş ve küçük parmakları sol elin bileğini kavramış olarak ellerini göbek altında bağlarlar.

9 Birinci Rek'at Kıraat 6) Ayakta sırasıyla:       a) Sübhaneke,       b) Eûzü-besmele,       c) Fatiha sûresi,       d) Kur'andan başka bir sûre daha okunur.

10 Birinci Rek'at Kıraat Kadınlar, sağ el sol elin üzerinde olacak şekilde ellerini göğüs üstüne koyarlar. Erkeklerde olduğu gibi sağ elin parmakları ile sol elin bileğini kavramazlar.

11 Birinci Rek'at Rükû 7) "Allahü Ekber" diyerek rükûa varılır ve burada üç defa "Sübhâne Rabbiye'l- azıym" denilir. Rükû'da iken ayakların üzerine bakılır. Erkekler, rükûda, parmakları açık olarak elleri ile dizlerini tutup sırtını dümdüz yaparlar. Dizlerini ve dirseklerini dik tutarlar.

12 Birinci Rek'at Rükû Kadınlar, rükûda, sırtlarını biraz meyilli tutarak erkeklerden daha az eğilirler. Ellerini (parmaklarını açmayarak) dizleri üzerine koyarlar ve dizlerini biraz bükük bulundururlar.

13 Erkeklerin, rükûdan kalkıp doğrulması.
Birinci Rek'at Rükûdan kalkış: 8) "Semiallâhü limen hamideh" diyerek rükûdan kalkılır ve ayakta "Rabbenâ leke'l- hamd" denilir. Erkeklerin, rükûdan kalkıp doğrulması.

14 Birinci Rek'at Secde 9) "Allahü Ekber" diyerek secdeye varılır. Secdeye inerken önce dizler, sonra eller, daha sonra da alın ve burun yere konur. Secdede baş iki elin arasında ve hizasında bulunur. Secdede iken ayaklar kaldırılmaz. Secdede burun kenarlarına bakılır. Burada üç kere "Sübhâne Rabbiye'l-â'lâ" denilir.

15 Birinci Rek'at Secde Erkekler, secdede dirseklerini yanlarından uzak, kollarını yerden kalkık bulundururlar.   Ayaklar, parmaklar üzerinde dik tutulur ve parmak uçları kıbleye gelecek şekilde yere konur.

16 Birinci Rek'at Secde Kadınlar, secdede kollarını yanlarına bitişik halde bulundururlar.   Ayaklar, parmaklar üzerine dik tutulur ve parmak uçları kıbleye gelecek şekilde yere konur.

17 Birinci Rek'at İki secde arası oturuş
10) "Allahü Ekber" diyerek başını secdeden kaldırıp diz üstü oturulur. Otururken, parmaklar dizlerin hizasına gelecek şekilde eller uylukların üzerine konur ve kucağa bakılır. Burada "Sübhânellah" diyecek kadar kısa bir an oturulur. Erkekler, sol ayağını yere yayarak onun üzerine oturur, sağ ayak parmakları kıbleye yönelmiş durumda dik tutulur.

18 Birinci Rek'at İki secde arası oturuş 11) "Allahü Ekber" diyerek ikinci defa secdeye varılır ve üç kere "Sübhâne Rabbiye'l-â'lâ" denilir.       Kadınlar, ayaklarını yatık olarak sağ tarafına çıkarır ve öylece otururlar. İftitah tekbirinden itibaren buraya kadar yapılanlara "bir rek'at" denir.

19 Birinci Rek'at Secdeden kalkarken: Önce baş, sonra eller, daha sonra eller dizler üzerine konularak, dizler yerden kaldırılır.

20 İkinci Rek'at Kıyam 1) Ayakta sırasıyla;       a) Besmele,       b) Fatiha sûresi,       c) Kur'andan başka bir sûre daha okunur.

21 İkinci Rek'at Rükû 2) Birinci rek'atte olduğu gibi "Allahü Ekber" diyerek rükûa varılır ve üç kere "Sübhâne Rabbiye'l-azıym" denilir.

22 İkinci Rek'at Rükûdan kalkış:
3) "Semiallâhü limen hamideh" diyerek ayağa kalkılır ve ayakta "Rabbenâ leke'l- hamd" denilir.

23 İkinci Rek'at Secde   4) "Allahü Ekber" diyerek secdeye varılır. Burada üç kere "Sübhâne Rabbiye'l-â'lâ" denilir.

24 İkinci Rek'at İki secde arası oturuş
5) "Allahü Ekber" diyerek secdeden kalkılıp dizler üzerine oturulur. Burada "Sübhânellah" diyecek kadar kısa bir an oturulur.

25 İkinci Rek'at Secde 6) Sonra "Allahü Ekber" diyerek ikinci defa secdeye varılır ve üç kere "Sübhâne Rabbiye'l-â'lâ" denilir.

26 Ka'de-i ahire (Namazın sonunda oturuş)
İkinci Rek'at  Ka'de-i ahire (Namazın sonunda oturuş) 7) "Allahü Ekber" diyerek secdeden kalkıp oturulur.       Otururken, el parmakları dizlerin hizasına gelecek şekilde eller uylukların üzerine konur ve kucağa bakılır.       8) Oturuşta sırasıyla;       a) Ettehiyyatü,       b) Allahümme salli,       c) Allahümme bârik,       d) Rabbenâ âtina... duaları okunur.           

27 Ka'de-i ahire (Namazın sonunda oturuş)
İkinci Rek'at   Ka'de-i ahire (Namazın sonunda oturuş) Erkekler, sol ayağını yere yayarak onun üzerine oturur, sağ ayak parmakları kıbleye yönelmiş durumda dik tutulur.

28 Ka'de-i ahire (Namazın sonunda oturuş)
İkinci Rek'at   Ka'de-i ahire (Namazın sonunda oturuş) Kadınlar, ayaklarını yatık olarak sağ tarafa çıkarır ve öylece otururlar.

29 İkinci Rek'at Sağ tarafa selâm verilişi 9) Önce başını sağa çevirerek "Esselâmü aleyküm ve rahmetûllâh" denir. Selâm verirken omuzlara bakılır. Erkeklerin, sağ tarafa selâm verişi.

30 Sol tarafa selâm verilişi
İkinci Rek'at Sol tarafa selâm verilişi Sol tarafa selâm verilişi: Sonra başını sola çevirerek, "Esselâmü aleyküm ve rahmetûllâh" denilir. Böylece iki rek'at namaz tamamlanmış olur. Kadınların, sol tarafa selâm verişi.

31 İki Rekatlı Bir Namazın Kılınışı Bitti.
Dua ederken, eller göğüs hizasına kaldırılır. Eller göğe doğru açılarak avuçların içi yüze doğru biraz meyilli tutulur ve iki elin arası açık bulundurulur. DUA

32 DİKKAT Dört rek’atlı sünnetlerin ve farzların ikinci rek’atından sonra Tehıyyat okuyup kalkılır. Sünnetlerin üç ve dördüncü rek’atlarında Fâtiha'dan sonra, zamm-ı sûre okunur. Farzların üçüncü ve dördüncü rek’atlarında yalnız Fâtiha okunur, zamm-ı sûre okunmaz. Akşamın farzı da böyledir. Ya’nî üçüncü rek’atında zamm-ı sûre okunmaz. Vitrin üçünçü rek’atında da, Fâtiha ve zamm-ı sûre okunduktan sonra tekbîr getirip eller yanlara salınmadan erkekler iftitah tekbirinde olduğu gibi kulaklarına, kadınlar omuz hizâsına kaldırır. Sonra "Kunut" duâları okunur.

33 DİKKAT Gayr-i müekked olan ikindinin ve yatsının önceki sünnetleri de diğer dört rek’atlı sünnetler gibidir. Ancak, ikinci rek’attan sonraki oturmada Tehıyyattan sonra Allahümme salli ve bârik de okunur. Ayrıca, üçüncü rek’ate ayağa kalkıldığı zaman, birinci rek’atte olduğu gibi, Fâtiha ve zamm-ı sûreden önce Sübhâneke ve sonra Eûzü Besmele de okunur. Yani, Eûzübillahi mineşşeytânirracîm, Bismillâhirrahmânirrahîm, denir.

34


"Din Görevlisi:." indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları