Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

BİLGİSAYAR DERSİ MUHAMMED SAİT

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "BİLGİSAYAR DERSİ MUHAMMED SAİT"— Sunum transkripti:

1 BİLGİSAYAR DERSİ MUHAMMED SAİT
YOLCU VE HASTA NAMAZI SEHİV, TİLAVET VE ŞÜKÜR SECDELERİ MUHAMMED SAİT DİN KÜLTÜRÜ VE AHLAK BİLGİSİ ÖĞRETMENLİĞİ

2 NAMAZ VE SECDE Güzel bir Kavuşma
Bir seda ile çağrılırız kurtuluşa. O seda ki M. Akif’in deyimiyle ”şahadetleri dinin temeli”.. Ardından en mukaddes temizlik: abdest.. Ve ardından usulca annesine koşan çocuk misali sığınırız yüce Yaradana.. Tekbir ile dururuz hak huzuruna bir vuslat başlar ki secdenin doruk noktasında…

3 Hasta ve yolcu namazı Dinimizde güçlük yoktur. Yüce Allah'a ibadeti gücümüz yettiğince yaparız. Yolculara, hastalara ve özürlülere Allah’ın bir lütfu kolaylıklar vardır.

4 Hasta Namazı Ayakta durmaya gücü yetip de rüku ve secdeye
eğilemeyecek durumda olan bir müslümanın gücü yettiğince namaza durma halidir.

5 Hasta Namazını Kılınışı
Hasta ayakta duramayacak gibi ise, oturarak namazını kılar. Rüku için yarım eğilir, secdeleri aynen yapar. Gücü yoksa, bunları ima ile yapar. Oturarak da kılamıyorsa, yatarak ima ile namazını kılar. Bütün bu durumlarda namaz kılmaya gücü yetmeyen kişinin namazı kalır, bunları iyileştiği zaman kaza eder. 

6 YOLCU NAMAZI On beş günden az oturmak niyetiyle, 90 kilometrelik veya daha uzak yolculuğa çıkanlar dinde "YOLCU" sayılır. 90 kilometrelik bu yolculuğu trenle, uçakla, vapurla yapanlar da yolcu sayılırlar.

7 YOLCU NAMAZININ KILINIŞI
a)Yolcular 4 rekatlı farz namazları iki rekat olarak kılar. b) Vakitte darlık varsa sünnetler kılınmayabilir. c) Ramazanda dilerlerse ramazan oruçlarını tutmayıp bir başka zamana bırakabilirler.

8

9 SEHİV SECDESİ… Namaz içinde meydana gelen bazı yanılmalar sebebiyle namazın sonunda iki saecde yapılır ki, bunlara "sehiv secdesi" denir. Namazda yanılan kimse son teşehhüdünü yaptıktan sonra yalnız sağa selam verir ve ondan sonra arka arkaya iki secde yapar ve yine  teşehhüde oturur.

10 ALLAHA EN YAKIN AN Sehiv Secdesinin Yapılış Şekli:
Namaz sonu oturuşunda sağa selam verilir Allah-ü Ekber diye tekbir getirilerek secdeye varılır Secdede secde tesbihleri  söylenir İki tarafa selam verilerek namaz tamamlanır

11 Tilavet(okuma) secdesi
Kur'an'daki bir secde âyetini okuyan veya dinleyen müslümanın yapması vacib olan secdedir. Resulullah (s.a.v) buyuruyor: Ademoğlu secde âyeti okur ve secde ederse şeytan ağlayarak ayrılır ve:  "Yazık bana, Ben de secdeyle emrolundum ama ben itiraz ettim, benim için de ateş var '' der.’’

12 VE… SECDE ANI… Secde âyetini okumak. Okuyanın kulakları duymasa bile secde gerekli olur. Bir imama uymuş olmak, duymasa bile tilâvet secdesi yapar. Secde âyetini hoparlörden(radyo-tv) dinlemek, okuyucudan dinlemek gibidir..

13 TİLAVET SECDESİ’nin EDASI
Kıbleye dönülür ve eller kaldırılmaksızın "Allahüekber" diyerek secdeye varılır. Üç kere "Sübhâne rabbiye'l-a'lâ" denildikten sonra yine "Allahüekber" diyerek kalkılır. Secdeden kalktıktan sonra "Ğufrâneke Rabbenâ ve İleykel masîr" denir.

14 Şükür secdesi Bir nimete kavuşmaktan dolayı veya bir musibetin
zâil olmasından secdeye varılmasıdır Şükür secdesi müstehabdır. Resûl-i Ekrem Efendimiz ve ashâbı, zaman zaman yapmışlardır.

15


"BİLGİSAYAR DERSİ MUHAMMED SAİT" indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları