Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

ÖZGE BEŞİKÇİ - ZEYNEP YAŞA

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "ÖZGE BEŞİKÇİ - ZEYNEP YAŞA"— Sunum transkripti:

1 ÖZGE BEŞİKÇİ - ZEYNEP YAŞA
ANKARA ÖZGE BEŞİKÇİ - ZEYNEP YAŞA

2 ANKARA TARİHİ TURİSTİK YERLER MÜZELER

3 TARİHİ İlin tarihteki ismi "Ankyra"dır
Galatlar Ankara'yı ilk defa başkent olarak kullanmışlardır tarihleri arasında birkaç kez el değiştirir. 1127'de şehir kesin olarak Türk hakimiyetine girer

4 TARİHİ – devam Kurtuluş savaşı sırasında 1920'de Ankara merkez üs olarak seçilir 1923'te Gazi Mustafa Kemal ATATÜRK tarafından coğrafi, stratejik, siyasi ve Kurtuluş  Savaşındaki merkez üs özellikleri nedeniyle başkent ilan edilir. O günlerde Avrupa'dan şehir mimarları getirilerek bugünkü modern Ankara'nın temelleri atılır.

5 ANITKABİR

6 ANITKABİR Türk kurtuluş savaşının ve inkılaplarının önderi ve Türkiye Cumhuriyeti'nin kurucusu,ilk cumhurbaşkanı Mustafa Kemal Atatürk'ün, Ankara Anıttepe‘ de (eski adıyla Rasattepe) bulunan anıt mezarıdır.

7 ANITKABİR Yapıldığı dönemin en iyi mimari örneklerinden biri olan Anıtkabir iki kısma ayrılır. Barış Parkı Anıt Bloğu İstiklal Kulesi Hürriyet Kulesi Aslanlı Yol Mehmetçik Kulesi Mozole..

8 TURİSTİK YERLER ATAKULE Kuğulu Park

9 ALTINPARK

10 TURİSTİK YERLER-devam
ANKARA KALESİ BEYPAZARI

11 MÜZELER

12 ETNOGRAFYA MÜZESİ Önceleri Arkeoloji Müzesi olarak kullanılması düşünülmüş, sonra Resim Heykel Müzesi olmasına karar verilmiştir.

13 ANADOLU MEDENİYETLERİ MÜZESİ
Ankara’da, Anadolu'nun arkeolojik eserlerini sergileyen ve dünyanın sayılı müzeleri arasında yer alan bir müzedir.

14 KURTULUŞ SAVAŞI MÜZESİ
İttihat ve Terakki Cemiyeti kulüp binası olarak tasarlanmış binanın planı evkaf mimarı Salim Bey tarafından yapılmış, inşasına ise kolordunun askeri mimarı Hasip Bey nezaret etmiştir. Türk mimari stilinde olan iki katlı binanın en belirgin özelliği duvarlarında Ankara taşı (andezit) kullanılmış olmasıdır.

15 TEŞEKKÜRLER


"ÖZGE BEŞİKÇİ - ZEYNEP YAŞA" indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları