Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

SAĞLIKTA VE HASTALIKTA TIRNAK DİLİ

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "SAĞLIKTA VE HASTALIKTA TIRNAK DİLİ"— Sunum transkripti:

1 SAĞLIKTA VE HASTALIKTA TIRNAK DİLİ
Prof.Dr.Ahmet Dobrucalı

2 Tırnağın anatomisi Hyponychium Nail plate Lateral nail fold Nail bad
Lunula Cuticle Proximal nail fold Nail bad Nail matrix Nail root Tırnağın anatomisi

3 Anemi ve malnütrisyonda lunula kaybolabilir.
Pramid şeklinde lunula aşırı manikür veya travmaya bağlı olabilir. Soluk ve mavimsi lunula diabetes mellitusta, kırmızımsı lunala kardiyovasküler hastalıklarda, kollajen doku hastalıklarında ve hematolojik malignitelerde görülür.

4 Düzgün yapıda ve renkteki bir tırnakta longidutinal çizgilenmeler genellilkle bir patolojiye işaret etmez.

5 Tırnakta longidutinal kahverengimisi çizgilenme
tırnak matriksindeki melanositlerin aşırı miktarda melanin üretmesine bağlı olarak oluşur. -Addison hastalığı -Tırnak yatağında nevüs -Meme kanseri -Melanom -Travma ile birlikte olabilir.

6 Oldukça soluk ve beyazlaşmış tırnaklar yaşlanmaya bağlı olabileceği gibi, anemi, konjestif kalp yetersizliği, kronik karaciğer hastalığı (lökonişi) ve malnütrisyona bağlı olabilir.

7 Beyaz ve soluk tırnakta soluk ve beyaz alan koyu renkli bir sınırla çevrelendiğinde kronik karaciğer hastalığı düşünülmelidir (Lökonişi)

8 Beyaz tırnak sendromu (Leukonychia) arsenik zehirlenmesi, karaciğer sirozu, kronik böbrek yetersizliği, pnömoni ve hipoalbuminemide görülebilir.

9 Tırnakta sararmanın en sık görülen sebeplerinden biri fungal enfeksiyonlardır. Enfeksiyon şiddetlendiğinde tırnak yatağı retrakte olur, tırnak kalınlaşır ve kırılabilir. Hipotiroidide, akciğer hastalıklarında, diabette ve psöriaziste de sarı tırnak görülebilir.

10 Kuru ve kırılgan tırnaklar tiroid hastalıklarıyla ilişkili olabilir
Kuru ve kırılgan tırnaklar tiroid hastalıklarıyla ilişkili olabilir. Sarımsı renkte renk değişimi olduğunda fungal enfeksiyon düşünülmelidir.

11 Proksimal tırnak kıvrımında ödem ve hiperemi bu bölgenin infeksiyonuna bağlı olabileceği gibi lupus veya diğer konnektif doku hastalıklarında görülebilir.

12 Tırnak yeme alışkanlığı

13 Dalgalı, pürüzlü ve yüksük yüzeyi gibi noklalanmalar gösteren psöriasis veya inflamatuar artritin erken bulgusu olabilir. Sıklıkla renk değişimi eşlik eder. Tırnak altındaki deri kırmızı-kahverengi renkte görünebilir. Psöriasiste hastaların %10 unda tırnak tutulumu görülür.

14 Psöriasisde tırnak kalınlaşmış, tırnak üzerinde yüksük şeklinde noktasal çöküklükler oluşmuştur. Renk değişimi oluşabilir. Tırnak tırnak yatağından ayrılabilir.

15 Psoriasis: is a systemic dermatologic disease
Psoriasis: is a systemic dermatologic disease. When it attacks the nail plate, it will leave it pitted, dry, and it will often crumble.  The plate may separate from the nail bed and may also appear red, orange or brown, with red spots in the lunula.  Do not attempt salon treatments on a client with Nail Psoriasis. Consult with a dermatologist for diagnosis and treatment

16 Tırnakta noktalanma - Egzema - Psöriasis - Alopecia areata

17 Tırnakta transvers bombeleşme
- Egzema - Psöriasis - Beau's line - Akut sistemik hastalıklar - Travma

18 Tırnakta longidutinal çizgilenme ve bombeleşme
- Yaşlanma - Travma - Lichen planus - Darier's disease - Onikomikoz (Onychomycosis) - Psöriasis

19 Bombeleşmiş cuticul ve cuticul üzerinde telanjiektaziler
- Travna - Konnektif doku hastalıkları

20 Paronişi (Paronychia)
Tırnal kıvrımlarını bakteriyel enfeksiyonudur. Proksimal ve lateral tırnak kıvrımları tırnak yatağı ve onu çevreleyen doku arasında bir bariyer görevi görür.  Bu bariyerde bir hasarlanma oluştuğunda bu alandan bakteriIer kolayca girerek bir enfeksiyon oluşturabilir. Paronişide tırnak kıvrımı (nail fold) şiş, kızarık ve ağrılıdır. Elin uzun süre su içinde kalması bu durumun ortaya çıkmasına yol açabilir. Paronişi yüksek derecede bulaşıcı bir enfeksiyondur.

21 Paronişi (Paronychia)
Tırnal kıvrımlarını bakteriyel enfeksiyonudur. Proksimal ve lateral tırnak kıvrımları tırnak yatağı ve onu çevreleyen doku arasında bir bariyer görevi görür.  Bu bariyerde bir hasarlanma oluştuğunda bu alandan bakteriIer kolayca girerek bir enfeksiyon oluşturabilir. Paronişide tırnak kıvrımı (nail fold) şiş, kızarık ve ağrılıdır. Elin uzun süre su içinde kalması bu durumun ortaya çıkmasına yol açabilir. Paronişi yüksek derecede bulaşıcı bir enfeksiyondur.

22 Tırnak batması In-grown nail

23 Piyojenik granülom

24 Tırnakta longidutinal bombeleşme
Sistemik skleroz Sarkoidoz

25 Clubbing - Kronik akciğer hastalıkları (Akciğer apsesi, ampiyem, bronşektazi, akciğer kanseri, sarkoidoz..) - Kronik karaciğer hastalığı - Siyanotik kalp hastalıkları - İnflamatuvar barsak hastalığı - Kolljen vasküler hastalıklar - Tirotoksitoz

26 Koilonychia (Kaşık tırnak)
- Lokal hasarlanma - Demir eksikliği - Sistemik retinoid kullanımı

27 Tırnakta beyaz lekeler.
Sık görülen bir durumdur. Tırnak hücrelerinin üretildiği tırnak matriksinde hasarlanma sonucunda oluşur. Bir hastalık belirtisi değildir.

28 Tırnakta vertikal çizgilenmeler
Kütikülden tırnak ucuna doğru uzanan vertikal çizgiler sık olarak görülür. Genellikle yaşlanma ile ortaya çıkar ve bir hastalık belirtisi değidir.

29 Psödomonas aeroginosa tırnak yatağı ve tırnak arasında ürediğinde demirli bileşiklere bağlı olarak kahverengi-yeşilimsi bir renk oluşturur. Psödomonas rutubetli ortamları sever ve tırnaktaki ölü doku ve bakterilerle beslenir. Infeksiyon tırnak renginin koyulaşmasına yol açar.

30 Tırnak yatağında psödomonas enfeksiyonu
Yeşil renkte diskolerasyon tırnak uzadıkça bakteri kolonisi ile birlikte yer değiştirebilir ve tırnak tırnak yatağından ayrılabilir.

31 Beau çizgisi (Beau’s Lines)
Tırnakta horizontal çizgilenme ve koyu renkte boşluklar ve lineer çöküntüler le karakterizedir. Travma, kronik hastalık, malnütrisyon, major metabolik hastalıklar kemoterapi ve travma sonrasında oluşabilir. Tırnak yatağında protein formasyonunun kesintiye uğramasına bağlıdır.

32 Takma tırnak

33 Hematom Travma sonucunda tırnak ve tırnak yatağı arasında kan toplanması nedeniyle oluşur. Tırnak ayrılmasına (tırnak kalkması) ve enfeksiyona yol açabilir. Bazı vakalarda ağrı nedeniyle tırnağın alınması ve tırnak yatağının temizlenmesi gerekebilir

34 Splinter hemoraji Endokarditin klasik bulgusu olmakla birlikte lokal travma, psöriasis ve lokal fungal enfeksiyonlalarda da görülebilir.

35 Dermatomyozit Kütikülün hemen proksimalinde kıvrımlı ve dilate kapillerler tırnak proksimalindeki ve çevresindeki deriye (eponychium ) eritemli bir görünüm verir. SLE, dermatomyosit ve skleroderma da görülebilir. Gottron papülleri

36 Half-and-half nails Kronik böbrek yetersizliğinde görülür. Tırnak proksimali beyaz, distaki kahveringimsi bir renk alır. Onikolizisle birlikte olabilir.

37 Gut Dokuda ürat kristali birikimi; tofüs. Cilt inceldiğinde beyaz-sarı renkte ürat kristalleri dışa akabilir ve apse sanılabilir. Rüptüre alandan mikroorganizlmalar girerek sekomder enfeksi,hona yol açabilir.

38 Muehrche çizgisi tırnak yatağındaki transvers çizgilenmelerdir
Muehrche çizgisi tırnak yatağındaki transvers çizgilenmelerdir. Kronik böbrek yetersizliğinde, hipoalbüminemide ve kemoterapi alan hastalarda görülebilir.

39 Buerger hastalığında gangrenli parmak uçları

40 Raynoud hastalığı Parmak arterlerinde geçisi spazm. Tekbaşına veya romatolojik hastalıklarla bilrkte bulunabilir. Şiddetli vakalarda parmak uçlarında ülserler açılabilir.

41 Vaskülitte distal digital infarktlar

42

43


"SAĞLIKTA VE HASTALIKTA TIRNAK DİLİ" indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları