Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

AKSARAY AKSARAY’DAN GELENLER BURAYA YERLEŞTİRİLMİŞTİR. BU SEMTE ADINI BU GÜNKÜ AKSARAY ŞEHRİNDEN GELENLER VERMİŞTİR.

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "AKSARAY AKSARAY’DAN GELENLER BURAYA YERLEŞTİRİLMİŞTİR. BU SEMTE ADINI BU GÜNKÜ AKSARAY ŞEHRİNDEN GELENLER VERMİŞTİR."— Sunum transkripti:

1 AKSARAY AKSARAY’DAN GELENLER BURAYA YERLEŞTİRİLMİŞTİR. BU SEMTE ADINI BU GÜNKÜ AKSARAY ŞEHRİNDEN GELENLER VERMİŞTİR.

2 AHIRKAPI PADİŞAH SARAYININ SONUNDA Kİ HAS AHIRIN (PADİŞAHIN ATLARININ BARINDIĞI AHIR) YANINDA OLDUĞU İÇİN AHIR KAPISI DİYE ANILMIŞTIR.

3 AKARETLER SULTAN ABDULAZİZ TAŞLIKTA AZİZİYE CAMİİNİN GİDERLERİNİ KARŞILAMAK ÜZERE BİR VAKIF KURMUŞTUR. BU VAKFA GELİR SAĞLAMAK İÇİN DE GELİR GETİREN ANLAMINDA AKARETLER YAPTIRMAYI PLANLAMIŞTIR. BU PLANI BİTİRMEK İSE II.ABDULHAMİT’E NASİP OLMUŞTUR. BU YÜZDEN SEMTEDE AKARETLER DENMİŞTİR.

4 ALTUNİZADE ALTUNİZADE İSMAİL ZÜHTÜ PAŞA’NIN YAPTIRDIĞI CAMİ, SEMTİNDE BU ADLA ANILMASINA SEBEP OLMUŞTUR. ZÜHTÜ PAŞA’NIN BABASI ALTIN ALIM SATIMI İLE İŞTİGAL ETTİĞİNDEN ZÜHTÜ PAŞA’YA DA ALTUNİZADE DENMİŞTİR.

5 ARNAVUTKÖY ÖNCELERİ, BOĞAZİÇİ’NİN BU SEVİMLİ SEMTİNDE ARNAVUTLAR OTURDUĞU İÇİN BURAYA BU AD TAKILMIŞTI.

6 ATAKÖY ATAKÖY’ÜN ESKİ ADI BARUTHANE DİR. II.MAHMUT TARAFINDAN BURAYA BARUTHANE YAPILMIŞTIR. O ZAMANLAR ATAKÖY (İSTANBUL’UN DIŞI SAYILDIĞINDAN BARUTHANE YAPIMI İÇİN UYGUN BİR ALAN OLARAK GÖRÜLMÜŞTÜR.) DAHA SONRALARI EMLAK VE KREDİ BANKASI BU BÖLGEYE 50 - 60 BİN NÜFUSLU BİR YERLEŞİM YERİ KURMUŞTUR(1950). YENİ YERLEŞİM YERİNİN ADI DA ATAKÖY OLUR.

7 AYAZAĞA İSMİNİ YENİ ÇERİ KETHUDASI AYAZ AĞA’NIN ÇİFTLİĞİNDEN ALMIŞTIR. ABDULAZİZ DÖNEMİNDE BURAYA YAPTIRILAN SARAY BUGÜN BİNİCİLİK OKULU OLARAK KULLANILMAKTADIR.

8 BAĞLARBAŞI ÇOK ESKİDEN BİR ERMENİ MANASTIRINA AİT BAĞLARIN BAŞLADIĞI YERMİŞ. ZAMANLA ORAYA BAĞLARBAŞI DENMİŞTİR.

9 BALAT RUMCA SARAY ANLAMINA GELEN PALATİON SÖZCÜĞÜNDEN GELDİĞİ SÖYLENİR. ÖNCELERİ İSTANBUL’UN KAPILARINDAN BİRİNE VERİLİN BU AD, SONRALARI SEMTİN ADI OLMUŞTUR.

10 BEBEK FATİH SULTAN MEHMET HAN BURANIN MUHAFAZASI İÇİN GÖNDERDİĞİ KOMUTANIN LAKABINDAN GELMEKTEDİR. (BEBEK ÇELEBİ BEBEK ÇAVUŞ)

11 BEYLERBEYİ III. MURAT DEVRİ BEYLERBEYLERİNDEN MEHMET PAŞA’NIN YALISINI BULUNDUĞU İÇİN KÖYE BU AD VERİLMİŞTİR

12 CİHANGİR KANUNİ SULTAN SÜLEYMAN PEK SEVDİĞİ OĞLU CİHANGİR İÇİN BURADA BİR CAMİ YAPTIRMIŞTI. SEMT ADINI BU CİHANGİR CAMİSİ’ NDEN ALMIŞTIR.

13 EYÜP EMEVİLER ZAMANINDA İSTANBUL KUŞATMASINA KATILAN VE BURADA ŞEHİT OLAN EYÜP EL ENSARİ HAZRETLERİNİN KABRİNİ AKŞEMSEDDİN RÜYASINDA GÖRDÜ VE FATİH’E BİLDİRDİ.1458’DE FATİH BURADA BİR TÜRBE VE CAMİ YAPTIRDI.HAZRETLERİNİN İSMİNDEN DOLAYI SEMTİN ADI EYÜP OLDU.

14 ÇENGELKÖY XIX. YÜZYILDA KAPTAN-I DERYALIKLARDA, VALİLİKLERDE BULUNMUŞ, YİĞİTLİĞİYLE TANINMIŞ ÇENGELOĞLU TAHİR PAŞA BURADA BİR MESCİT YAPTIRMIŞTI.

15 HAREM ÜSKÜDAR SARAYI’ NIN HAREM DAİRESİNE GİDECEKLER BU İSKELEYE ÇIKARLARDI.

16 HAYDARPAŞA III. SELİM VEZİRLERİNDEN HAYDAR PAŞA ORADAKİ KIŞLAYI YAPTIRMIŞTI.

17 KABATAŞ İSKELENİN BULUNDUĞU YERDE ESKİDEN BÜYÜK BİR TAŞ VARDI. OSMANLI DEVRİ İLERİ GELENLERİNDEN “KÖSE KAHYA” DİYE TANINMIŞ MUSTAFA NECİP ÇELEBİ BU TAŞI YONTTURUP İSKELE HALİNE GETİRDİ.

18 KADIKÖY BUGÜN OSMANAĞA CAMİSİ DİYE ANILAN CAMİNİN YERİNDE ESKİDEN KADI MEHMET EFENDİ’NİN YAPTIRDIĞI BİR MESCİT VARDI. SEMTİN ADI BUNDAN DOLAYI “KADIKÖY” KALMIŞTIR. BUGÜNKÜ CAMİYİ I. AHMET DEVRİNDE BABÜSSAADE AĞASI OSMAN AĞA YAPTIRMIŞTIR. DİĞER BAZI KAYNAKLARA GÖRE BİZANS’IN FETHİNDEN SONRA BURASI İSTANBUL’UN İLK KADISI HIZIR BEY’E BAĞIŞLANMIŞ, BUNDAN ÖTÜRÜDE SEMT “KADIKÖY” ADINI ALMIŞTIR

19 KANLICA BU BÖLGEYE KANUNİ SULTAN SÜLEYMAN TARAFINDAN ANADOLUDAN TÜRKMEN VE GÖCEBE BAZI TÜRK KABİLELERİ GETİRTİLİP YERLEŞTİRİLMİŞTİR. BU GÖÇEBELERİN BURAYA YERLEŞMELERİ KAĞNILARLA OLDUĞU VE ÇOK UZUN BİR SÜRE İÇİNDE ANCAK YERLEŞEBİLDİKLERİ İÇİN HALK ARASINDA BU BÖLGEYE KAĞNICA, SONRALARIDA KANLICA DENMİŞTİR.

20 KUZGUNCUK FATİH SULTAN MEHMET DEVRİNDE, KUZGUN BABA DİYE ANILAN BİR DERVİŞ BURADA OTURMUŞTU.

21 TAKSİM İSTANBUL SULARININ BİR BÖLÜMÜNÜN BURADAN TAKSİMİ YAPILDIĞI İÇİN BURASIDA SULARIN TAKSİMİ (AYRIMI) YAPILAN YER OLARAK KALMIŞTIR.

22 ÜSKÜDAR FARSÇA “KONAK” ANLAMINA GELİR. ESKİDEN ANADOLU’YA İRAN’A, ARABİSTAN’A GİDİP GELEN KERVANLAR BURADA KONAKLARDI.

23 VEFA FATİH DÖNEMİ VELİLERİNDENDİR.İSTANBUL’DA RUMLARIN YOĞUN OLARAK YAŞADIĞI BİR SEMTE (VEFA)DERGAH KURAR.ONUN ADINDAN DOLAYI SEMT BUGÜN VEFA OLARAK ANILIR.


"AKSARAY AKSARAY’DAN GELENLER BURAYA YERLEŞTİRİLMİŞTİR. BU SEMTE ADINI BU GÜNKÜ AKSARAY ŞEHRİNDEN GELENLER VERMİŞTİR." indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları