Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

MEVLANA MÜZESİ.

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "MEVLANA MÜZESİ."— Sunum transkripti:

1 MEVLANA MÜZESİ

2 İÇİNDEKİLER MEVLANA MÜZESİ MÜZE BÖLÜMLERİ MEZARLAR HAT ESERLERİ
SAMAHANE ŞEB-İ ARUS HAVUZU TİLAVET ODASI HZ. MEVLANA’NIN YEDİ ÖĞÜDÜ

3

4 MEVLANA MÜZESİ Mevlana Müzesi, Konya'da bulunan, eskiden Mevlana'nın dergâhı olan yapı kompleksinde, 1926 yılından beri faaliyet gösteren müzedir. "Mevlana Türbesi" olarak da anılır. Müze alanı bahçesi ile birlikte m² iken, yeri istimlak edilerek Gül Bahçesi olarak düzenlenen bölümlerle birlikte m²ye ulaşmıştır. Bağlı bulunduğu 'na en çok gelir getiren ikinci müzedir. (Birinci Topkapı Sarayı müzesi.)

5 MÜZE BÖLÜMLERİ Mevlana Müzesine Cümle kapısından giriliyor. Avlusunun sağ tarafında Matbah ve Hürrem Paşa Türbesi yer alıyor. Sinan Paşa, Fatma Hatun ve Hasan Paşa Türbeleri avlunun güneydoğusunda bulunuyor. Avlunun ortasını Yavuz Sultan Selim tarafından yaptırılmış Şadırvan süslüyor. Avlu girişinin solundan itibaren 17 adet derviş hücresi sıralanıyor. Mevlana Müzesi Türbe bölümü içinde ise, Tilavet Odası, Mevlana'nın Türbesi, aile fertleri, Horasan'dan gelen yol arkadaşlarının mezarlarının bulunduğu bölüm ile Samahane ve Mescit yer alıyor.

6 MEZARLAR Türbe girişinin sağında ve doğusunda bulunan yer. Üstü sandukalarla örtülü Hz. Mevlana'nın ailesinden gelenler ile Mevlevilikte önemli mertebe katlettiğine inanılan zevatın kabirleridir. Sandukaların üzerinde sikke bulunanlar erkeklere aittir.

7

8 SAMAHANE Dergâh müzeye dönüşünceye kadar, sema'nın yapıldığı yerdir. Semahane'de Naat Kürsüsü, mutrib (saz) heyetinin oturduğu bölüm ile erkek ve hanım izleyicilerin oturduğu özel mekânlar yer alır.

9

10 ŞEB-İ ARUS HAVUZU Türbe'de Matbah'ın önünde bulunan ve aslanağızlı bir mermer oluktan su akıtılan havuzdur. Müzenin dergâh olarak kullanıldığı dönemlerde Mevlana'nın vefatının yıl dönemleri törenleri burada yapıldığı için, ismine Şeb-i Aruz Havuzu denilmiştir.

11 TİLAVET ODASI Nadide hat eserlerin süslediği bu bölüm Mevlana Müzesinin dergâh olduğu dönemlerde, Kuran-ı Kerim'in sürekli okunduğu yer olarak biliniyor

12

13 HZ. MEVLANA’NIN YEDİ ÖĞÜDÜ

14

15 HAZIRLAYANIN ADI Nazmiye Nur SOYADI HORASAN SINIFI 6 / C NO 1236


"MEVLANA MÜZESİ." indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları