Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

GERİATRİK HASTALIKLARIN TEDAVİSİNDE AKUPUNKTURUN YERİ

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "GERİATRİK HASTALIKLARIN TEDAVİSİNDE AKUPUNKTURUN YERİ"— Sunum transkripti:

1 GERİATRİK HASTALIKLARIN TEDAVİSİNDE AKUPUNKTURUN YERİ
Prof. Dr. Kaya Özkuş İ.Ü. Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Anatomi Anabilim Dalı

2 Çok Sevgili Prof.Dr. Abdülkadir Erengül Hocamızın
Türkiye’de Akupunktur’a Aldırdığı Yolu Hiç Bir Zaman Unutmayacağız. Aziz Hatırası Her Zaman bizlerle olacak...

3 Epidemiyoloji Yeryüzünde ortalama yaşam süresi hızla artmaktadır.
Yaşam süresinin artması ile toplumlarda yaşlı nüfus oranları da artmaktadır. Dünya sağlık Örgütü yaşlılığı 65 yaş sonrasındaki dönem olarak tanımlamaktadır. Günümüzde bir çok Avrupa ülkesinde yaşlı nüfus toplam nüfusun %20 sini oluşturmaktadır

4 Epidemiyoloji Türkiye İstatistik Kurumu verilerine göre 28 Ocak 2011 tarihi itibariyle Türkiye nüfusunun %7.2’si 65 ve üzeri yaş grubundadır. Uzayan yaşam sürecinde yaşam kalitesinin arttırılması sağlıklı yaşlanma kavramını gündeme getirmiştir Tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de yaşlı sağlığına verilen önem her geçen gün artmaktadır.

5 Epidemiyoloji Sağlıklı yaşlanma fiziksel, psikolojik ve sosyal yönden iyilik halini gösteren bir kavram olup, bireysel özelliklerin yanında toplumsal açıdan sağlanan destek hizmetleri ile yakından ilişkilidir. Grafik, Salman İ literatüründen alınmıştır Salman İ. Akademik Geriatri 2010, Birinci Basamakta Yaşlı Hasta Değerlendirmedeki Güçlükler ve Çözüm Önerileri

6 Geriatri Geriatri; 65 yaş ve üstü hastaların sağlık sorunları, hastalıkları, sosyal ve fonksiyonel yaşamları, yaşam kaliteleri, koruyucu hekimlik uygulamaları ve toplum yaşlanması ile ilgilenen bilim dalıdır.

7 Geriatri Geriatrist; görev tanımına uyacak şekilde; hemşire, fizyoterapist, diyetisyen, sosyal hizmet uzmanı ve mümkün ise psikolog ile birlikte çalışmalıdır.

8 Geriatri & İnterdisipliner Ekip

9 Geriatri & Multidisipliner Yaklaşım

10 Oysa uzun yıllardır yapılan uygulamalar ve araştırmalar geriatrik hastalıklarda akupunkturun desteğinin önemli olduğunu ve göz ardı edilemeyeceğini göstermektedir.

11 Geriatri & İnterdisipliner Ekip

12 Akupunktur & Geriatri Gooneratne NS. Clin Geriatr Med 2008;24(1): Barad A, et al. J Acupunct Meridian Stud 2008;1(1):54-7. Hauer K, et al. Arch Phys Med Rehabil 2011;92(1):7-14. Kurusu M, et al. Explore (NY) 2005;1(5):372-6. Lökk J, Nilsson M. Parkinsonism Relat Disord 2010;16(8) Schuler MS, et al. J Am Geriatr Soc 2005;53(3)

13 BU DİSİPLİNLERİN ARASINDA YER ALMALIDIR?
NEDEN AKUPUNKTUR BU DİSİPLİNLERİN ARASINDA YER ALMALIDIR?

14 Geriatride Tedavi Zorlukları
Tedavi maliyeti Sosyal destek zorluğu Kognitif fonksiyonlarda bozulma Polifarmasi İlaç yan etkileri Komorbiditeler Salman İ. Akademik Geriatri 2010, Birinci Basamakta Yaşlı Hasta Değerlendirmedeki Güçlükler ve Çözüm Önerileri

15 Geriatride Sık Rastlanan Semptomlar
Halsizlik Başağrısı Vertigo Kabızlık Bası yaraları İdrar kaçırma Salman İ. Akademik Geriatri 2010, Birinci Basamakta Yaşlı Hasta Değerlendirmedeki Güçlükler ve Çözüm Önerileri

16 Geriatride Sık Rastlanan Semptomlar
Yürüme bozuklukları da yaşlı bireylerin önemli bir yüzdesini etkilemektedir; düşme, sakatlık ve bağımlılığa neden olmaktadır. 65 yaş üstü hastaların üçte birinden fazlası her yıl düşmektedir ve bunların yarısında düşme tekrarlayıcıdır.

17

18 Beslenme Yaşlı birey için her ne kadar şişmanlık önemli bir sorun olsa da yaşlı grupta malnütrisyon (yetersiz beslenme) giderek önem kazanan bir sağlık sorunudur.

19 Ruh Sağlığı Yaşlıların yaşadığı sağlık sorunları arasında nöropsikiyatrik hastalıklar önemli yer tutar. Yaşlıda depresyon dünyada ve Türkiye’de benzer sıklıktadır ve yaklaşık her 5 yaşlıdan birinde depresyon mevcuttur.

20 Koruyucu Hekimlik Yaşlı hastada koruyucu hekimliğin amaçları; erken yaşlarda yaşam tarzı ve davranış değişiklikleri ile sağlık ve organ fonksiyonlarının korunması ve kronik hastalıklara bağlı oluşan kaybın minimalize edilmesidir.

21 Barad A, et al. J Acupunct Meridian Stud 2008;1(1) 54-7.pdf

22 Barad A, et al. J Acupunct Meridian Stud 2008;1(1) 54-7.pdf

23 ST-36, SP-6, LIV-3, LI-4, LI-10 ve KID-3
Barad A, et al. J Acupunct Meridian Stud 2008;1(1) 54-7.pdf

24 Özet olarak, amaç; “Akupunkturistlerle, akupunkturun endikasyon alanlarının belirlenmesinde önemli olduğunu düşündüğüm akupunktur kongreleri platformunda, bilgi alışverişini sağlamak ve bu endikasyon alanında akupunkturistin de, geriatrist yanında yer alması gerektiğini vurgulamaktır.”


"GERİATRİK HASTALIKLARIN TEDAVİSİNDE AKUPUNKTURUN YERİ" indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları