Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

MEBBİS Veri Girişi BİLGİLENDİRME TOPLANTISI

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "MEBBİS Veri Girişi BİLGİLENDİRME TOPLANTISI"— Sunum transkripti:

1 MEBBİS Veri Girişi BİLGİLENDİRME TOPLANTISI
KESTEL İLÇE MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ (Strateji Geliştirme Bölümü) OKULÖNCESİ İLKOKUL/ORTAOKULORTAÖĞRETİM KURUMLARI MEBBİS Veri Girişi BİLGİLENDİRME TOPLANTISI EKİM 2014

2 Tüm okulöncesi, ilkokul/ortaokul ve Ortaöğretim Okullarının
MEBBİS Veri Girişi Tüm okulöncesi, ilkokul/ortaokul ve Ortaöğretim Okullarının İvedilikle Güncellenmesi Gereken Ekranlar: E-OKUL MODÜLÜNE BİLGİ GİRİŞİ YAPILACAK EKRANLAR 1 - Öğretim Şekli 2- Tahsis Durumu 3- Bina Durumu 4- Lojman Durumu 5- Bina Kullanımı (Özellikle derslik sayıları)

3 MEBBİS Veri Girişi 1 - ÖĞRETİM ŞEKLİ Okullarımızın “öğretim şekli” sabahtan akşama kadar eğitim veriyorsa “NORMAL”; sabahtan öğlene veya öğlenden akşama kadar olacak şekildeyse “İKİLİ” öğretim olarak girilecektir. Aynı binayı kullanan ilkokul ve ortaokullarda öğretim şekli ikili olarak girilecektir.

4 MEBBİS Veri Girişi 2- TAHSİS DURUMU Aynı Okulu hem İLKOKUL hem de ORTAOKUL olarak kullanan kurumlar için; 1-Bina mülkiyeti hangi okulda ise o okul bu alanı boş olarak kayıt edecektir. 2- Okul binasında misafir konumunda olan okul bu alanı doldurup kayıt işlemini gerçekleştirecektir.

5 MEBBİS Veri Girişi 3- BİNA DURUMU Çeşitli sebeplerle eğitime ara veren kurumlarımız bir süre sonra tekrar eğitime başladığında hizmete giriş tarihi olarak ilk açıldığı tarih işlenecektir. Ek binası olan kurumlar 2. binaları yeni kayıt olarak gireceklerdir. Okulu hem İLKOKUL hem de ORTAOKUL olarak kullanan kurumlar için; bu ekran ilkokul tarafından doldurulacaktır. Bina mülkiyeti hangi okulda ise bu alanı sadece o okul dolduracaktır.

6 TAHSİS DURUMU Aynı binayı kullanan ilkokul ve ortaokullarda; dersliklerin tamamı sabah ortaokul öğleden sonra ilkokul tarafından kullanılıyorsa bina durumu ve bina kullanımı ilkokul tarafından doldurulacak, ortaokul ise sadece tahsis durumunu dolduracak ve kullanılan derslik sayısına mükerrer kayıt olmaması için (0) Sıfır yazacaktır. Aynı binayı kullanan okullarda ilkokul ve ortaokul farklı derslikleri kullanıyorsa; bina durumu ve bina kullanımı ilkokul tarafından doldurulacak, tahsis durumu ise ortaokul tarafından doldurulacak ve kullandığı derslik sayısını tahsis ekranına yazacaktır. Kurumdaki toplam derslik ev sahibi kurum tarafından Derslik sayısı (kullanılan kullanılmayan anasınıfı dahil) bölümüne yazılacak ,ev sahibi kurumun kendi kullandığı derslik sayısı ise Derslik sayısı (aktif olarak kullanılan anasınıfı hariç) bölümüne yazılacaktır.

7 TAHSİS DURUMU-BİNA KULLANIMI
Aynı binayı kullanan lise, bağlı kuruluş, ilçe MEM, Dershane, MTSK, Muhtelif Kurs gibi kurumlar ise; kurumlardan birini ev sahibi kurum gibi gösterecek ev sahibi kurum bina durumu ve bina kullanımını dolduracak, misafir kurum ise tahsis durumunu dolduracaktır. Kurumdaki toplam derslik ev sahibi kurum tarafından Derslik sayısı (kullanılan kullanılmayan anasınıfı dahil) bölümüne yazılacak, ev sahibi kurumun kendi kullandığı derslik sayısı ise Derslik sayısı (aktif olarak kullanılan anasınıfı hariç) bölümüne yazılacaktır.

8 BİNA KULLANIMI (Derslik Sayısı)
Tahsis durumu olmayan okullarda (sadece kendi binasını kendisi kullanan okullar); Derslik sayısı (Kullanılan Kullanılmayan anasınıfı dahil)= Derslik sayısı (Aktif olarak kullanılan anasınıfı hariç) + Derslik sayısı (Kullanılmayan) + Derslik sayısı (Anasınıfı) eşitliği sağlanacaktır.

9 BİNA KULLANIMI (Derslik Sayısı-Tahsis)
Aynı binayı birden fazla okul ve kurumun kullandığı durumlarda; Ev sahibi kurumun dolduracağı ekran Derslik sayısı (Kullanılan Kullanılmayan anasınıfı dahil) = Derslik sayısı (Aktif olarak kullanılan anasınıfı hariç) + Derslik sayısı (Kullanılmayan) + Derslik sayısı (Anasınıfı ) + Tahsisli kurumun gireceği derslik sayısı eşitliği sağlanacaktır. Misafir kurumun dolduracağı ekran Tahsis durumu ekranındaki derslik sayısı

10 MEBBİS Veri Girişi 4- LOJMAN DURUMU

11 5- BİNA KULLANIMI (Özellikle derslik sayıları)
MEBBİS Veri Girişi 5- BİNA KULLANIMI (Özellikle derslik sayıları)

12 Bütün Resmi - Özel eğitim - öğretim kademelerindeki okullarımızın
MEBBİS Veri Girişi Bütün Resmi - Özel eğitim - öğretim kademelerindeki okullarımızın e-okul modülünde aday kaydını yaptıkları öğrencilerini biran önce kesin kayıt işlemlerini yapmaları gerekmektedir. *Sistem üzerinden yapılan nakil talepleri ivedilikle onaylanacaktır. *Yatılı okullara ait pansiyon kapasitesi girişi devlet kurumları modülünden bakanlık tarafından yapılmaktadır. * Pansiyonlu okulların bilgi girişleri ilçeler tarafından takip edilecek. * Pansiyonda kalan öğrencilerle ilgili bilgiler öğrencilerin pansiyonda kaldığı okul müdürlükleri tarafından e-okul modülüne girilecektir. Yatılı öğrenci ekleme işlemi e-okul kurum işlemleri/bilgi giriş işlemleri/yatılı öğrenci bölümünden yapılacaktır.

13 MEİS MODÜLÜNE BİLGİ GİRİŞİ YAPILACAK EKRANLAR
MEBBİS Veri Girişi MEİS MODÜLÜNE BİLGİ GİRİŞİ YAPILACAK EKRANLAR 1- Kütüphane Materyal 2- Kütüphane Kullanımı 3- Bilişim İnternet ve Çevre Birimleri 4- Kurum Bilgileri 5- Kurum Onay İşlemleri Mutlaka eksiksiz ve doğru bir şekilde doldurulacaktır.

14 MEBBİS Veri Girişi 1- Kütüphane Materyal Kütüphanesi bulunan bütün kurumlar E-OKUL daki Bina Kullanımı Durumu ekranında, Kütüphane Sayısı (Sınıf Kitaplıkları Hariç) hücresine bilgi girdikten sonra MEİS Modülünde mutlaka Kütüphane Materyal/Kütüphane Kullanımı ekranlarını doldurmaları gerekmektedir.

15 MEBBİS Veri Girişi 2- Kütüphane Kullanımı

16 3- Bilişim İnternet ve Çevre Birimleri
MEBBİS Veri Girişi 3- Bilişim İnternet ve Çevre Birimleri Ancak özel okullar: MEİS Modülünde, Eğitim Olanakları Bölümündeki - Kütüphane Materyal ve Çevre Birimlerinin yanında - Bilişim Bilgisayar ile - Bilgisayar laboratuarları/BT Sınıfları ekranlarına da bilgi girişi yapacaklar.

17 MEBBİS Veri Girişi 4- Kurum Bilgileri Kurum Genel Bilgileri Devlet Kurumları Modülünden kontrol edilerek kurum tipi ve yerleşim yeri bilgisi eksik olanlar İl M.E.M Temel Eğitim Bölümünü haberdar ederek işlenmesi sağlanacaktır.

18 MEBBİS Veri Girişi 5- Kurum Onay İşlemleri

19


"MEBBİS Veri Girişi BİLGİLENDİRME TOPLANTISI" indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları