Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

ODTÜ REKTÖRLÜK SUNUMU 9 MAYIS 2014

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "ODTÜ REKTÖRLÜK SUNUMU 9 MAYIS 2014"— Sunum transkripti:

1 ODTÜ REKTÖRLÜK SUNUMU 9 MAYIS 2014
CİNSEL TACİZ ODTÜ REKTÖRLÜK SUNUMU 9 MAYIS 2014

2 Tanım Bireyin istemediği halde cinsel şakalara, tekliflere, cinsel içerikli görsel, sözel ya da fiziksel hareketlere maruz kalmasıdır.

3 Hangi Yollarla Gerçekleşir?
CİNSEL TACİZ; sözle (cinsel içerikli laf atma), yazıyla (mektupla), cep telefonundan mesaj atarak, mail vasıtasıyla, işaret veya vücut parçalarının kullanılması yoluyla (cinsel çağrışımlı hareketlerde bulunma) cinsel içerikli beyanlar yaparak veya cinsel ilişki teklifinde bulunarak gerçekleştirilebilir.

4 Cinsel Taciz Biçimleri
Cinsel içerikli tehditler: Açık ya da örtük bir şekilde kişinin işiyle veya eğitimiyle ilgili tehdit veya şantaj yoluyla, kişiye yönelik istenmeyen cinsel davranışlarda bulunmak ya da kişiyi cinsel davranışlarda bulunmaya mecbur bırakmak.

5 Cinsel Taciz Biçimleri
Kişilerin cinsiyetine yönelik taciz Herhangi bir cinsel eylem içermek amaçlı olmayan, ama kişilerin cinsiyetine yöneltilen, genellikle düşmanca olan, sözlü, fiziksel veya simgesel olabilen tutumlar.

6 Cinsel Taciz Biçimleri
Düşmanca ortam tacizi: Bir bireyin iş veya akademik başarısına zarar vermeyi hedefleyen her türlü sözlü ya da fiziksel cinsel içerikli davranış.

7 Cinsel Taciz Biçimleri
İstenmeyen cinsel ilgi veya yakınlık: Kişiye yöneltilen ama kişi tarafından karşılık görmeyen ve istenmeyen uygunsuz cinsel davranışların tümüdür. Bu davranışlar cinsel içerikli söylemler gibi sözel veya fiziksel davranışları içerebilir.

8 Cinsel Taciz - Cinsel Saldırı Farkı
Temel kriter tacizi gerçekleştiren kişinin mağdurun bedenine herhangi bir koşulda temas etmemesidir. Mağdurun bedenine herhangi bir temas söz konusu olduğunda, hareket cinsel tacizden öte “cinsel saldırı” olarak nitelenmektedir. Anayasa Mahkemesi’nin tarihli kararına göre de “Cinsel taciz suçunun, cinsel saldırı ve cinsel istismar boyutuna ulaşmayan, cinsel amaçlı rahatsız etme fiilleri olduğu anlaşılmaktadır” (Esas Sayısı : 2008/55 Karar Sayısı : 2010/41 Karar Günü : )

9 Yasal Çerçeve Türk Ceza Kanunu: Md.94 İş Kanunu: Md.25
Borçlar Kanunu: Md. 417 YÖK Yönetici, Öğretim Elemanları ve Memurları Disiplin Yönetmeliği YÖK Öğrenci Disiplin Yönetmeliği

10 Ünİversİtelerde Cİnsel Tacİzle Mücadele İçİn Yapilan Faalİyetler

11 Ankara Üniversitesi Ankara Üniversitesi Cinsel Saldırıya Karşı Destek Birimi kuruldu. Bu birimce bir politika metni hazırlandı. Her fakülteden bir temsilcinin olduğu 37 kişilik bir CTS meclisi oluşturuldu. Her temsilci, kendi fakültesinden ve fakültedeki bilgilendirmeden sorumlu. Cinsel taciz desteği hakkında üniversitede senede iki kez bilgilendirme toplantısı yapılıyor. Üniversitedeki idari kadro ve memurlara da cinsel taciz ile ilgili bilgilendirme yapıldı.

12 Boğaziçi Üniversitesi
Cinsel taciz klavuzu hazırland.ı Cinsel tacizi önleme komisyonu kuruldu. Eylem planı yapıldı. Cinsel saldırıya karşı eğitimlere santral memurlarından başlandı ve yurtlardaki gözetmenlerde devam edilmesi planlandı. Daha çok farkındalık yaratmak ve eğitimlerin devamı için ‘Forum Tiyatrosu’ modeli (interaktif model) kullanıldı. Öğrenciler için cinsel taciz, cinsel saldırı, ilişkide taciz ve tecavüzü örneklerle tanımlayan bir broşür hazırlandı.

13 Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi
Cinsel Tacize Karşı Etik İlke Belgesi hazırlandı, senatoca kabul edildi. Cinsel tacize karşı Etik Kurul Yönergesi hazırlandı, senatoca kabul edildi.

14 Sabancı Üniversitesi Cinsel taciz yönergesi hazırlandı
Farkındalık çalışmaları için öğrenci oryantasyon dönemleri kullanıldı Veli ve öğrencilere panel yapıldı. Broşür hazırlandı.

15 Mersin Üniversitesi Mobbing ve cinsel taciz ile ilgili iki ayrı çalışma grubu kuruldu Farkındalık eğitimi yapıldı.


"ODTÜ REKTÖRLÜK SUNUMU 9 MAYIS 2014" indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları