Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

MERKEZ HAKEM KURULU EĞİTİM KOORDİNATÖRLÜĞÜ

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "MERKEZ HAKEM KURULU EĞİTİM KOORDİNATÖRLÜĞÜ"— Sunum transkripti:

1 MERKEZ HAKEM KURULU EĞİTİM KOORDİNATÖRLÜĞÜ
FIBA 2010 KURAL DEĞİŞİKLİKLERİ Hazırlayan: GÖKHAN ÜSTÜN

2 MERKEZ HAKEM KURULU EĞİTİM KOORDİNATÖRLÜĞÜ
MADDE 2: SAHA Yeni üç sayı bölgesi Ön sahada yeni topu oyuna sokma çizgisi Şarjsız yarım daire Yeni kısıtlamalı alan

3 MERKEZ HAKEM KURULU EĞİTİM KOORDİNATÖRLÜĞÜ
YENİ SAHA ŞEKLİ

4 MERKEZ HAKEM KURULU EĞİTİM KOORDİNATÖRLÜĞÜ
MADDE 4.3 FORMALAR Takımın tüm oyuncuları için aynı hakim renk çoraplar. Formaların önü ve arkası aynı hakim renkte olacaktır. Şortun altına uzamış, şortla aynı hakim renkte tayt. Şortla aynı hakim renkte kompresyon çorabı. Eğer üst bacak içinse dizin üstünde bitmelidir; eğer alt bacak içinse dizin altına bitmelidir. Renksiz saydam ağızlık. Renksiz saydam kol, omuz, bacak, vb. bantları.

5 MERKEZ HAKEM KURULU EĞİTİM KOORDİNATÖRLÜĞÜ
MADDE 8.6 OYUN ARASININ SONA ERMESİ ESKİ KURAL - Birinci periyotun başında, hava atışından sonra, sıçrayanlardan biri tarafından topa legal olarak temas edildiğinde, - Diğer bütün periyotların başında, top dışarıdan oyuna sokulduktan sonra, top oyun sahasındaki bir oyuncuya temas ettiğinde veya oyun sahasındaki bir oyuncu legal olarak topa temas ettiğinde. YENİ KURAL Birinci periyotun başında, hava atışı için top Başhakemin elinden çıktığında, - Diğer bütün periyotların başında, top topu oyuna sokacak olan oyuncuya verildiğinde.

6 MERKEZ HAKEM KURULU EĞİTİM KOORDİNATÖRLÜĞÜ
MADDE 9.1 ve 9.2 BİR PERİYODUN VEYA OYUNUN BAŞLAMASI VE SONA ERMESİ ESKİ KURAL - Birinci periyot, hava atışına sıçrayan oyuncuların en az biri tarafından topa legal olarak temas etmesiyle başlar. - Diğer bütün periyotlar, top dışarıdan oyuna sokulduktan sonra, topun oyun sahasındaki bir oyuncuya temas ettiğinde veya oyun sahasındaki bir oyuncunun legal olarak topa temas etmesiyle başlar. YENİ KURAL Birinci periyotun başında, hava atışı için top Başhakemin elinden çıktığında, - Diğer bütün periyotların başında, top topu oyuna sokacak olan oyuncuya verildiğinde.

7 MERKEZ HAKEM KURULU EĞİTİM KOORDİNATÖRLÜĞÜ
MADDE 10.2 TOPUN STATÜSÜ YENİ KURAL Top şu durumlarda canlanır: Birinci periyotun başında, hava atışı için top Başhakemin elinden çıktığında, ESKİ KURAL Top şu durumlarda canlanır: - Hava atışında, sıçrayanlardan biri tarafından topa legal olarak temas edildiğinde.

8 MERKEZ HAKEM KURULU EĞİTİM KOORDİNATÖRLÜĞÜ
ÖRNEK Top, hava atışında hakemin ellerini terk ettikten sonra ancak, legal olarak tiplenmeden önce, hava atışına çıkan A5 bir ihlal yapar ve top, oyuna sokulması için B takımına verilir. Bu sırada, herhangi bir antrenör mola veya oyuncu değişikliği ister. Yorum: Oyunun başlamış olması gerçeğine rağmen, oyun saati henüz çalışmadığından, mola veya oyuncu değişikliği hakkı verilmez.

9 MERKEZ HAKEM KURULU EĞİTİM KOORDİNATÖRLÜĞÜ
MADDE 16 SAYI:YAPILMASI VE DEĞERİ YENİ KURAL Topun oyuna sokulması sonrasında veya son veya tek serbest atış sonrasındaki ribauntta bir oyuncunun bir atış teşebbüsü yapabilmesi için oyun saati 0:00.3 (saniyenin onda üçü) ve daha fazla göstermelidir. Eğer, oyun saatinde 0:00.2 veya 0:00.1 saniyelik bir süre varsa, geçerli bir sayı teşebbüsü sadece havadaki bir oyuncunun topu tiplemesi veya direkt topu smaç vurmasıyla olur.

10 MERKEZ HAKEM KURULU EĞİTİM KOORDİNATÖRLÜĞÜ
ÖRNEK A takımı oyun saatinde a) 0:00.3 b) 0:00.2 veya 0:00.1 süresi varken topu oyuna sokar. Yorum: a) Eğer bir atış teşebbüsü olur ve oyun saati periyot sonu için sesli işaret verirse, topun oyun saati sesli işaret vermeden önce elden çıktığını tespit etmek hakemlerin sorumluluğundadır. b) Eğer top oyuna sokulurken atılan pas havadayken sepete tiplenirse veya direkt smaç vurulursa sayı verilir.

11 MERKEZ HAKEM KURULU EĞİTİM KOORDİNATÖRLÜĞÜ
MADDE 17& TOPUN OYUNA SOKULMASI & PROSEDÜR YENİ KURAL Dördüncü (4.) periyodun ve her uzatma periyodunun son iki (2) dakikası sırasında, topu geri sahasından oyuna sokma hakkı olan takım tarafından bir mola alınırsa, topun oyuna sokulması takımın ön sahasında, hakem masasının karşısındaki topu oyuna sokma çizgisinden yapılacaktır.

12 MERKEZ HAKEM KURULU EĞİTİM KOORDİNATÖRLÜĞÜ
ÖRNEK Oyunun son dakikasında, A4 kendi geri sahasında dripling yaparken, B takımı oyuncusu topa vurur ve top serbest atış çizgisi uzantısından dışarı çıkar. a) B takımına mola verilir. b) A takımına mola verilir. c) Önce B takımına mola verilir ve hemen arkasından A takımına mola verilir (veya tam tersi). Yorum: (a), Oyun, A takımının serbest atış çizgisi uzantısından topu oyuna sokmasıyla devam eder. (b) ve (c), Oyun A takımının ön sahasında, hakem masasının karşısındaki topu oyuna sokma çizgisinden topu oyuna sokmasıyla devam eder.

13 MERKEZ HAKEM KURULU EĞİTİM KOORDİNATÖRLÜĞÜ
MADDE SEKİZ SANİYE-AÇIKLAMA YENİ KURAL Top, her iki ayağı ön sahayla temas halinde olan hücum oyuncusuna temas ederse veya legal olarak bu oyuncu topa temas ederse. ESKİ KURAL Top, vücudunun bir kısmı ön sahaya temas eden bir oyuncuya veya hakeme temas ederse.

14 MERKEZ HAKEM KURULU EĞİTİM KOORDİNATÖRLÜĞÜ
ÖRNEK A2 kendi geri sahasında dripling yapar ve topu tutar ve ayakları orta çizginin iki yanındadır. A2, ayakları orta çizginin iki yanında olmak üzere duran A1’e pas atar. Yorum: Legal oyundur. A2’nin her iki ayağı ön sahada değildir ve böylece, yine ön sahada olmayan A1’e pas atabilir. Sekiz saniye sayımı devam eder.

15 MERKEZ HAKEM KURULU EĞİTİM KOORDİNATÖRLÜĞÜ
MADDE SANİYE-PROSEDÜR Eğer oyun bir hakem tarafından durdurulursa: • Topu kontrol etmeyen takımla ilgili bir faul veya ihlal (saha dışına çıkan bir top için değil) için, • Topu kontrol etmeyen takımla ilgili herhangi bir geçerli neden için, • Her iki takımla ilgili olmayan herhangi bir geçerli neden için, Daha önce topu kontrol eden aynı takıma top verilecektir.

16 MERKEZ HAKEM KURULU EĞİTİM KOORDİNATÖRLÜĞÜ
MADDE SANİYE-PROSEDÜR Eğer top geri sahadan oyuna sokulacaksa, yirmi dört (24) saniye saati, yirmi dört (24) saniyeye ayarlanacaktır., YENİ KURAL Eğer top ön sahadan oyuna sokulacaksa, yirmi dört (24) saniye saati aşağıdaki gibi ayarlanacaktır: • Oyun durdurulduğu zaman yirmi dört (24) saniye saatinde on dört (14) saniye veya daha fazla varsa, yirmi dört (24) saniye saati başa alınmayacak, ancak durdurulduğu zamandan devam edecektir. • Oyun durdurulduğu zaman yirmi dört (24) saniye saatinde on üç (13) saniye veya daha az varsa, yirmi dört (24) saniye saati on dört (14) saniyeye ayarlanacaktır.

17 MERKEZ HAKEM KURULU EĞİTİM KOORDİNATÖRLÜĞÜ
MADDE SANİYE-PROSEDÜR 24 Saniye veya 14 saniye başa alma işareti:

18 MERKEZ HAKEM KURULU EĞİTİM KOORDİNATÖRLÜĞÜ
ÖRNEK 1 A4 ön sahasında dripling yapmaktadır ve B4 tarafından bu oyuncuya faul yapılır. Bu B takımının periyottaki ikinci faulüdür. Yirmi dört (24) saniye saati sekiz (8) saniye göstermektedir. Yorum: A takımının, yirmi dört (24) saniye saati için sadece on dört (14) saniye süresi vardır.

19 MERKEZ HAKEM KURULU EĞİTİM KOORDİNATÖRLÜĞÜ
ÖRNEK 2 Yirmi dört (24) saniye saati için; a) On altı (16) saniye b) On iki (12) saniye kala B4 geri sahasında bilerek topa ayağıyla tekme atar veya yumruğuyla topa vurur. Yorum: B takımının ihlali vardır. A takımı ön sahada, yirmi dört (24) saniye saati için b) On dört (14) saniye süre kalarak topu oyuna sokar.

20 MERKEZ HAKEM KURULU EĞİTİM KOORDİNATÖRLÜĞÜ
ÖRNEK 3 A takımı ön sahada topu kontrol etmektedir ve yirmi dört (24) saniye saati için dört (4) saniye süresi vardır. Bu sırada, a) A4 b) B4 sakatlanır ve hakemler oyunu durdurur. Yorum: A takımının, yirmi dört (24) saniye saati için a) Dört (4) saniye, b) On dört (14) saniye süresi vardır.

21 MERKEZ HAKEM KURULU EĞİTİM KOORDİNATÖRLÜĞÜ
ÖRNEK 4 Oyunun son iki dakikasında, A4 kendi geri sahasında dripling yaparken 24 saniye saati kalan süre olarak 6 saniyeyi göstermektedir. Bu sırada: (a) B4 topa dokunur ve top dışarı çıkar. (b) B4 faul yapar ve bu faul B takımının bu petiyottaki 3. takım faulüdür, ve A takımı mola alır. Yorum: Moladan sonra A takımı hakem masasının karşısındaki ön sahada yer alan topu oyuna sokma çizgisinden topu oyuna sokarken 24 saniye süresi için: (a) 6 saniye (b) 14 saniye, kalmıştır.

22 MERKEZ HAKEM KURULU EĞİTİM KOORDİNATÖRLÜĞÜ
MADDE SANİYE GÖREVLİSİ-GÖREVLERİ Kaldığı yerden veya baştan başlatır: Bir takım oyun sahasında canlı bir topun kontrolünü elde ettiğinde. YENİ KURAL Top oyuna sokulurken, top oyun sahasındaki bir oyuncuya veya bir oyuncu legal olarak topa temas ettiğinde.

23 MERKEZ HAKEM KURULU EĞİTİM KOORDİNATÖRLÜĞÜ
ÖRNEK 1 Oyun saatinde on sekiz (18) saniye ve yirmi dört (24) saniye saatinde üç (3) saniye kala, B1 geri sahasında topa bilerek ayağıyla vurur. Yorum: Oyun A takımının, ön sahasında, oyun saatinde on sekiz (18) saniye ve yirmi dört (24) saniye saatinde on dört (14) saniye varken topu oyuna sokmasıyla devam eder.

24 MERKEZ HAKEM KURULU EĞİTİM KOORDİNATÖRLÜĞÜ
ÖRNEK 2 Oyun saatinde yedi (7) saniye ve yirmi dört (24) saniye saatinde üç (3) saniye kala, B1 geri sahasında topa bilerek ayağıyla vurur. Yorum: Oyun A takımının, ön sahasında, oyun saatinde yedi (7) saniye varken topu oyuna sokmasıyla devam eder ve yirmi dört (24) saniye saati kapatılır.

25 MERKEZ HAKEM KURULU EĞİTİM KOORDİNATÖRLÜĞÜ
MADDE ŞARJSIZ YARIM DAİRE Hücum oyuncusu illegal olarak ellerini, kollarını, bacaklarını veya vücudunu kullanmadıkça, aşağıdaki koşullarda, şarjsız yarım daire alanına herhangi bir içeri yüklenme oyunu durumunda, şarjsız yarım daire alanı içindeki savunma oyuncusuna hücum oyuncusu tarafından yapılan temasa bir hücum faul çalınmayacaktır: Savunma oyuncusu her iki ayağıyla yarım daire alanının içinde olacaktır . Yarım daire çizgisi, yarım daire alanının parçası değildir. Hücum oyuncusu yarım daire çizgisi üzerinden sepete yüklenecek ve havadayken bir şut veya pas teşebbüsünde bulunacaktır.

26 MERKEZ HAKEM KURULU EĞİTİM KOORDİNATÖRLÜĞÜ
MADDE ŞARJSIZ YARIM DAİRE

27 MERKEZ HAKEM KURULU EĞİTİM KOORDİNATÖRLÜĞÜ
MADDE ŞARJSIZ YARIM DAİRE

28 MERKEZ HAKEM KURULU EĞİTİM KOORDİNATÖRLÜĞÜ
MADDE ŞARJSIZ YARIM DAİRE Şarjsız yarım daire kuralı uygulanmaz ve normal regülasyonlara göre herhangi bir temas kararı verilir. Örnek: silindir prensibi, blok/şarj prensibi: Şarjsız yarım daire alanı dışında oluşan, ayrıca yarım daire alanı ve dip çizgi arasında gelişen tüm oyun durumlarında. Bir şuttan sonra, topun çemberin üzerinde sıçradığı ve bir temas durumunun oluştuğu tüm ribaunt oyunu durumlarında. Hücum veya savunma oyuncusunun ellerini, kollarını, bacaklarını ve vücudunu illegal olarak kullanması.

29 MERKEZ HAKEM KURULU EĞİTİM KOORDİNATÖRLÜĞÜ
ÖRNEK 1 A4, yarım daire alanının dışında başlayan bir şut teşebbüsünde bulunur ve yarım daire alanının içinde bulunan B4’e şarj yapar. Yorum: Şarjsız yarım daire kuralı uygulandığından A4’ün legal hareketidir.

30 MERKEZ HAKEM KURULU EĞİTİM KOORDİNATÖRLÜĞÜ
ÖRNEK 2 A4 sepete doğru yüklenir ve atış halini alır. Şutu tamamlama yerine A4, oyun sahasının köşesinde duran A5’e pas verir. A4 sonra, yarım daire alanı içinde B4’e şarj yapar. Yorum: A4’ün legal hareketidir. Şarjsız yarım daire kuralı uygulanır.

31 MERKEZ HAKEM KURULU EĞİTİM KOORDİNATÖRLÜĞÜ
ÖRNEK 3 A4 sepete doğru yüklenir ve atış halini alır. Şutu tamamlama yerine A4, kendisini takip eden A5’e pas verir. A4 sonra, yarım daire alanı içinde B4’e şarj yapar. Aynı zamanda A5, skor amacıyla top ellerindeyken sepete direkt yüklenir. Yorum: A4’ün şarj faulüdür. A4, A5’in sepete doğru yolunu açmak için vücudunu illegal kullandığından şarjsız yarım daire kuralı uygulanmaz.

32 MERKEZ HAKEM KURULU EĞİTİM KOORDİNATÖRLÜĞÜ
MADDE BAŞHAKEM GÖREV VE YETKİLERİ Başhakem tekrarlama ekipmanın ne zaman kullanılacağını belirlemeye veya bir antrenörün isteği üzerine, bir periyodun sonunda yapılan son atışın oyun saati içinde olup olmadığını ve/veya YENİ KURAL son şutun iki (2) veya üç (3) sayı sayılıp sayılmayacağını doğrulamak için kullanma yetkisine sahiptir. Başhakem, bu tür ekipmanın kullanılıp kullanılmayacağına karar verecek tek yetkilidir.


"MERKEZ HAKEM KURULU EĞİTİM KOORDİNATÖRLÜĞÜ" indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları