Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

VOLEYBOLDA PLONJON.

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "VOLEYBOLDA PLONJON."— Sunum transkripti:

1 VOLEYBOLDA PLONJON

2 PLONJON Kolay bir deplasmanla alınamayan topların oyunda kalmasını veya pas yapılmasın sağlamak amacıyla uygulanan bir tekniktir. Plonjon teknikleri; uçma, düşme, kayma, yuvarlanma veya hamle ( yanlara- öne- geriye ) hareketleriyle yapılır.

3

4 Plonjon uygulanır Şekillerine göre iki bölümde incelenebilir: a) Topun Oyunda Kalmasını Sağlamak İçin Yapılan Plonjonlar: Ani ve sert gelen topların çıkarılması amacıyla yapılan savunmaya yönelik plonjonlardır. Bunlar; tek omuz üzerinde ve öne yapılan plonjonlar olmak üzere iki şekilde uygulanır.

5 1- Tek Omuz Üzerinde Yapılan Plonjonlar:
Genellikle oyuncuları aldatmak amacıyla blok arkasına kısa ve plase şekilde atılan topların çıkarılmasında kullanılır. Bu teknikte; öne hamleden sonra vücut kol ile birlikte iyice ileriye uzanır. Elin üstü ile vuruş yapıldıktan sonra tek omuz üzerinde zemine temasla birlikte sırt üstü dönülür. Sakatlanma tehlikesi az olduğundan, gerek kız gerekse erkek takımları tarafından uygulanan bir plonjon şeklidir.

6

7 2- Öne Plonjon Deplasman yaptığımız halde ulaşamadığımız topu, çıkarmak ve oyunun devamını sağlamak için yapılan plonjon şeklidir. Bu teknikte; deplasmandan sonra oyuncu alçak duruşa geçer ve elin üst yüzü topa doğru gelecek şekilde, kolunu ileri doğru uzatarak uçar. Bu esnada bağ geride, göğüs dışarıda, karın ise içe çekilmiştir. Mümkün oldukça dizler bükülmeden, bacaklar birbirine bitişiktir. Vuruş ile birlikte ellerin yere teması, oyuncunun yumuşak düşmesini sağlayarak, sakatlanmasını engeller. Ellerden sonra gövde yere temasıyla birlikte göğüs üstünde kayarken , kollar yanlara alınır. Bu esnada bağ ve ayaklar geriye doğru çekilir.

8

9 b) Hücum Organizasyonunun Sağlanması Gayesiyle Yapılan Plonjon:
Topun yönü ve hızına göre yanlara veya geriye hamle sonrası, kontrollü düşme ile birlikte uygulanan parmak pasla yapılan plonjonlardır. Bu plonjonların gayesi, iyi pas sonrası hücum organizasyonunun sağlanmasıdır.

10

11 1- Yana Plonjon: Bu plonjon tekniği uygulanırken; topun geldiği taraftaki ayak, daha sonra pası vereceğimiz yöne doğru çevirmek kaydıyla, yana geniş bir hamle hareketi yapar. Hamle hareketi ile yana açılmış bacak, vücudu minimum noktaya düşürmek için dizden bükülür. Bacak dizden gergin olarak, topuğun üzerinde harekete yardımcı olur. Bu anda vücut, topun altına girmiş durumdadır. Topa vuruşla birlikte düşme hareketi başlar. Yere önce kalçanın, daha sonra sırtın değmesi ile birlikte hamlenin ters tarafındaki ayak, dizden bükülmeden havaya kalkar. Ayağa kalkma havadaki ayağın ve kolların yardımı ile hamle yapan ayağın üzerine yapılır.

12

13 2- Geriye Plonjon: Oyuncu arkasına düşen topun altına girmek için, geriye hamle hareketi yapar. Topa vuruş ile birlikte geriye düşme ve ayağa kalkma, yana plonjon tekniğinde olduğu gibidir.

14

15 Plonjon Çalışma Aşamaları :
1- Sağa yapılan planjonda; sağ elin alçak gelen topa uzatılması, yerdeki minderin üstüne mindere sırtımızı dönerek ve sağ bacak dizden bükülü sol bacak düz bir şekilde oturulması, ardından geriye taklanın yapılması, takladan sonra sağ bacak açık, sol bacak bükülü bir şekilde olması, bunun tersi olarak sol planjonda aynı şekilde  sporculara minder üstünde gösterilir ve  sonra onlarla birlikte birkaç kez yapılır.

16 2- Sporcular daha sonra sağ ve sol plonjon hareketini basamaklı olarak kendileri uygularlar. Belli bir süre sonra basamakları birleştirerek, seri bir şekilde uygulamaları istenir. 3- Bu çalışmada sağa, sola plonjon mindersiz, oyun zemininde topsuz olarak uygulatılır.

17

18 4-  Öne planjon öğretilirken hareket topsuz olarak gösterilir ve anlatılır. Daha sonra oyunculardan ilk basamaşı olan eller üstüne düşerken göğüsün dışarı çıkarılması, kafanın geriye alınması, karnın içeri çekilmesi, bacakların yukarı kaldırılması istenerek hareket uygulatılır.

19 5- Bu çalışmada sporcudan öne plonjon hareketinin ilk aşamasına ek olarak eller ile, düşüşü yavaşlatmak için, kendini ileri doğru çektirerek zemin üzerinde göğüs ve karnı temas edecek şekilde kayması istenir. 6- Bu çalışmaya geçildiğinde sporcular öne planjon hareketini minder üstünde topsuz olarak seri bir şekilde uygulamaya başlarlar. Belli bir süre sonra da normal zeminde topsuz olarak çalışılır.

20

21 7- iki oyun ile gerçekleştirilen bu çalışmada iki tane yere dikilmiş sopa arasına dikilmiş belirli yükseklikte gerilmiş bir ip kullanılır. Çalıştırıcı oyuncu ipin bir tarafında dururken uygulayıcıda diğer tarafında durur. Çalıştırıcı topu ipin ön tarafına doğru alçaktan gönderir. Uygulayıcı oyuncu öne deplase yapar ve ardından öne planjon ile ipin altından geçerek topa vurur ve alıştırıcıya geri gönderir. Çalışma eşlerin değişmesi ile devam eder. 8-

22

23 8-Bu çalışma iki el ile gerçekleştirilir
8-Bu çalışma iki el ile gerçekleştirilir. Eİler parmak pas çalışırlarken parmak pas ile topu diğer oyuncunun sağına yada sol tarafına atarlar. Oyuncu topu plonjon ile kurtarmaya çalışır.

24 Plonjon Çalışma Dirilleri
Üç oyuncu ile gerçekleştirilen bu çalışmada oyunculardan biri çalıştırıcı dişer ikisi uygulayıcı durumundadır. Çalıştırıcı topu A uygulayıcısının sağına B uygulayıcısının soluna atar. Uygulayıcılarda topu sıra ile sağ ve sol plonjonlar ile çalıştırıcıya geri gönderirler. Çalışma bu şekilde devam eder. Belli bir süre sonra uygulayıcılar yer değiştirirler.

25 ESRA TINIĞ BURCU BİRCAN


"VOLEYBOLDA PLONJON." indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları