Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

NESLİ TÜKENEN VE TÜKENMEKTE OLAN CANLILAR

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "NESLİ TÜKENEN VE TÜKENMEKTE OLAN CANLILAR"— Sunum transkripti:

1 NESLİ TÜKENEN VE TÜKENMEKTE OLAN CANLILAR

2 Nesli Tükenen Canlılar:
Nesli tükenen türler, nesli tamamen yok olmuş canlı türleridir. Bazı türler doğal afetlerle, bazıları ise insanoğlunun dünyada var oluşundan çok önce yok olmuş (dinozorlar ve bir sürü hayvanlar) bazıları da insanoğlunun aşırı avlanması, nüfus artışı ve şehirleşmeyle doğal yaşam alanları tahrip olduğundan dünya üzerinden tamamen yok olmuştur. Dinozorlar : Yüzlerce türü vardı. İnsanoğlunun dünyada bulunuşundan çok önce doğal sebeplerle yok oldular. (Bataklık veya lavlarla...) Mamut : Fil benzeri bir hayvandır. Moa : Yeni Zelanda'da yaşamış en büyük kuş türü. İnsanlar tarafından yok edildi. Tazmanya Kaplanı veya Tazmanya kurdu (Thylacinus cynocephalus) : 1930'lara kadar yaşadı. Tazmanya hükümeti ve çiftçilerin desteğiyle sürdürülen avlarla soyu tüketildi. 1936'dan bu yana türün varlığına dair hiçbir kanıt bulunmamıştır. Anadolu coğrafi konumuyla çeşitli hayvan ve bitki türlerini içinde barındırmıştır. Günümüzde ismi çoğu kimse tarafından dahi bilinmeyen Aşağıda nesli tümüyle yok olmuş bazı türler yer almaktadır. Hazar kaplanı: İran, Afganistan, Türkiye, Irak ve Moğolistan bölgelerinde yaşamaktaydı. En son 1970 yılında Rusya'daki türün son üyesinin ölümüyle yok oldu. Beta Kobrası: Sklansky felaketinden sonra varlığına dair hiçbir kanıt bulunamamıştır. Anadolu Aslanı: En son 1890 yılında vurulmuştur. Anadolu parsı:  İran parsının Anadolu'da 1980'lere kadar yaşamış olan bir ırkıdır. Anadolu Kaplanı: Son Kaplan 1970 yılında öldürülmüştür.

3 TAZMANYA KAPLANI DİNOZOR MOA HAZAR KAPLANI MAMUT

4 BETA KOBRASI ANADOLU KAPLANI ANADOLU ASLANI ANADOLU PARSI
VARLIĞINA DAİR KANIT BULUNAMAMAKTADIR. BETA KOBRASI ANADOLU KAPLANI FOTOĞRAFI BULUNAMAMAKTADIR. ANADOLU ASLANI ANADOLU PARSI

5 Nesli Tükenmekte Olan Canlılar:
Dünya’da ve Türkiye’de birçok canlı türü maalesef hızla tükeniyor. İnsanlık olarak doğal dengeyi çok büyük bir tehlikeye atıyoruz. Nesilleri tükenmekte olan bu canlıların yok olması demek, sistemde bunlara bağlı olarak yaşamını sürdüren daha birçok bitki ve hayvan türünün de tehlikeye girmesi anlamına geliyor. Doğal dengeyi bozmamak için her insan elinden gelen gayreti göstermek zorundadır. Bu dünya, bu canlılar bizimle birlikte var. Bu canlıların neslinin tükenmesi aslında bir anlamda insanlığın da tükenmesi demektir.

6 Dünyada Nesli Tükenmekte Olan Hayvanlar Panda (Bambu Ayısı) Kutup Ayısı Penguenler Kısa Gagalı Yunus  Su samurları Mersin Balığı (Yaşayan 2 türü kaldı.) 1 Memeliler 1.1 Pilosa 1.2 Proboscidea 1.3 Macroscelidea 1.4 Pangolinler (Pholidota) 1.5 Çift toynaklılar (Artiodactyla) 1.6 Balinalar (Cetacea) 1.7 Etçiller (Carnivora) 1.8 Yarasalar (Chiroptera) 1.9 Kemirgenler (Rodentia) 1.10 Primatlar (Primates) 1.11 Lagomorpha 1.12 Keseliler (Marsupalia)

7 2 Kuşlar (Aves) 2.1 Tavuksular (Galliformes) 2.2 Kazsılar (Anseriformes) 2.3 Yırtıcı kuşlar (Falconiformes) 2.4 Tüp burunlu kuşlar (Procellariformes) 2.5 Leyleksiler (Ciconiiformes) 2.6 Flamingolar (Phoenicopteriformes) 2.7 Pelikanlar (Pelicaniformes) 2.8 Turnamsılar (Gruiformes) 2.9 Penguenler (Sphenisciformes) 2.10 Tüp burunlu kuşlar (Pocellariformes) 2.11 Yağmur kuşugiller (Charadriiformes) 2.12 Güvercinler (Columbiformes) 2.13 Sinekkuşugiller (Trochiliformes) 2.14 Ağaçkakanlar (Piciformnes) 2.15 Gökkuzgunlar (Coraciiformes) 2.16 Trogonlar (Trogoniformes) 2.17 Baykuşlar (Strigiformes) 2.18 Papağanlar (Psittaciformes) 2.19 Ötücü kuşlar (Passeriformes)

8 3 Sürüngenler (Reptilia)
3.1 Timsahlar (Crocodilia) 3.2 Kertenkeleler (Squamata) 3.3 Yılanlar (Serpentes) 3.4 Kaplumbağalar (Testudinidae) 4 Amfibiler (Amphibia) 4.1 Semenderler (Conura) 4.2 Kurbağalar (Anura) 5 Balıklar (Pisces) 5.1 Kıkırdaklı balıklar (Chondrichthyes) 5.2 Kemikli balıklar (Actinopterygii) 6 Omurgasızlar (Athropoda) 6.1 Cnidera 6.2 Solucanlar (Annelida) 6.3 Derisidikenliler (Echinoidea) 6.4 Yumuşakçalar (Gastropoda) 6.5 Chelicerata 6.6 Örümceğimsiler (Arachnida) 6.7 Böcekler (Insecta) 7 Bitkiler (Plantae)

9 Türkiye’de Nesli Tükenmekte Olan Hayvanlar
Akdeniz foku Yaban Koyunu Pina Telli turna Karaca Kırmızı yıldız Deniz atı İç su balıkları Ulu geyik Deniz kulağı Ceylan Çizgili Sırtlan Triton Yırtıcı kuşlar Kirpi fare Dağ horozu Yaban keçisi Kırmızı ve siyah mercan Van kedisi Bozayı

10 Kurt Çakal Sünger Yarasa Kılıç balığı Flamingo Tepeli pelikan Asya aslanı Orkinos Deniz alası Kafkas öküzü Uskumru İşkene balığı Çita Kalkan balığı Beni balığı Kelaynak Dorcas ceylanı Ayı ıstakoz Deniz kaplumbağaları Alageyik

11 Türkiye’de Nesli Tükenmekte Olan Bitkiler
Nesli Tükenmekte Olan İlginç Canlılar Meksikalı yürüyen balık Kuş yiyen örümcek Islık çalan örümcek Dev Çin semenderi Dev su böcekleri Dev Palouse solucanı Dev Hindistan cevizi pavuryaları Deniz lalesi karidesleri Honduraslı hayalet yarasaları Ebe kurbağası Ördek kurbağası Cam kurbağa Ayaklı amfibiler Dev Komodo ejderi Kagu Kıllı burunlu kangurular Çizgili tavşan Türkiye’de Nesli Tükenmekte Olan Bitkiler Karçiçeği Likya Orkidesi Anadolu Orkidesi Kardelen Göl soğanı Sıklamen Zostera Posidonia

12 VAN KEDİSİ PANDA ÇİZGİLİ TAVŞAN KILLI BURUNLU KANGURU

13 KISA GAGALI YUNUS KELAYNAK PENGUEN KUTUP AYISI

14 SU SAMURU MEKSİKALI YÜRÜYEN BALIK KAGU DEV KOMODO EJDERİ

15 ZOSTERA LİKYA ORKİDESİ KAR ÇİÇEĞİ GÖL SOĞANI SIKLAMEN ÇİÇEĞİ

16 DENİZ KULAĞI DENİZ ATI KIRMIZI MERCAN KIRMIZI DENİZ YILDIZI

17 TELLİ TURNA TEPELİ PELİKAN FLAMİNGO YARASA

18 DENİZ KAPLUMBAĞASI KARETTA KARETTA
SÜNGER KILIÇ BALIĞI ORKİNOS

19 KALKAN BALIĞI KARACA DORCAS CEYLANI

20 Nesli Tükenen Hayvanları Koruma
İnsanoğlu kendi yaşam alanınını genişletmeye çalışırken bir yandan da yaban hayatını tehdit etmeye başlamıştır. Özellikle gelişen teknoloji ile beraber bu durum maalesef daha da artmıştır. Maalesef diyorum çünkü insanın bu tutumu sanki kendisinden başka canlıların yaşama hakkı yokmuş gibi davranmasına neden olmuştur. Bu durumun çeşitli doğal felaketlere yol açacağının bilincine varılması sonucunda soyu tükenme tehlikesi  ile karşı karşıya kalan bazı türler koruma altına alınmıştır. Doğal felaket dedim çünkü doğada var olan tüm canlılar bir zincir şeklinde birbirlerine bağlıdır ve günümüzde bu zincirin bir değil bir çok halkası eksilmek üzeredir. Yapılması Gerekenler İnsanlar bilinçlendirilmeli. Yaşam zinciri koptuğunda bundan insanların da zarar göreceği anlatılmalı. Derslerde bunlara daha ağırlık verilmeli. Devletin bu konular üzerinde durması. Hayvanların da bir cana sahip olduğu unutulmamalı, bu olay soykırım olarak görülmeli.

21 http://www.renkliweb.com http://tr.wikipedia.org
DÜŞÜNCE VE BİLGİLERİNİZDEN ÖTÜRÜ SİZLERE TEŞEKKÜR EDERİZ. CAÇEKOTAD


"NESLİ TÜKENEN VE TÜKENMEKTE OLAN CANLILAR" indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları