Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Nesli Tükenmekte Olan Hayvanlar

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "Nesli Tükenmekte Olan Hayvanlar"— Sunum transkripti:

1 Nesli Tükenmekte Olan Hayvanlar

2 HAZIRLAYANLAR: Duygu Melis Kapan

3 Beyaz Aslan Yaklaşık 30 adetten az kalan bu hayvanlar koruma altına alındı…

4 Javan Gergedanı Hayatta kalanların sayısı: 60'dan az
Doğal ortamı: Endonezya ve Vietnam Durumu: Bu gergedanlar, belki de dünyanın en nadir bulunan memelileridir. Kaçak avcılar boynuzuna değer verirken, müteahhitler ise gergedanların yaşadığı ormanları yok ediyorlar. Her ikisi de türler için ölüm hükmünü veriyor.

5 Vaquita (Meksika Yunusu)
Hayatta kalanların sayısı: 200 ile 300 arası Doğal ortamı: California Körfezi Durumu: Dünyada nadir görülen memeli deniz hayvanlarından biri olan Meksika yunusunun nesli sınırlı alanda bulunması ve balıkçı ağlarına çok kolay takılmaları nedeniyle tükeniyor.

6 Siyah Ayaklı Dağ Gelinciği
Hayatta kalanların sayısı: Yaklaşık tane Doğal ortamı: Kuzey Amerika Durumu: Kıtanın tek yerli gelincikleri ve nesli tükenmekte olan memelilerden biridir yılında, yalnızca 18 dağ gelinciği kalmışken, şimdi soyu tekrar geri kazanılmaya çalışılıyor.

7 Cross River Gorili Hayatta kalanların sayısı: 300'den daha az
Doğal ortamı: Nijerya ve Kamerun Durumu: 1980'lerde soyu tükenme tehlikesiyle karşılaştığı düşünülen gorilin soyu şimdilik yok olmaya karşı direniyor. Bol eti nedeniyle avlanan ve geliştirme için toplanan gorillerin soyu yakında tükenecek.

8 Sumatra Kaplanı Hayatta kalanların sayısı: 600'den daha az
Doğal ortamı: Endonezya'daki Sumatra adası Durumu: Kaplanın milyonlarca yıldır sadece Sumatra adasında yaşaması, insanoğlundan kaçmasını zorlaştırıyor. Hayatta kalanların çoğu koruma altına alındı, ancak yaklaşık 100 tanesi doğal ortamında yaşamını sürdürmeye çalışıyor.

9 Altın Başlı Langur Hayatta kalanların sayısı: 70'den daha az
Doğal ortamı: Vietnam Durumu: 10 yıldır koruma altında olan bu langurlar bir türlü çoğalamıyor. Halen soyları ciddi tehdit altında olan langurların sayısı, on yılda ilk kez 2003 yılında artmıştı.

10 Büyük Panda Hayatta kalanların sayısı: 2000'den daha az
Doğal ortamı: Çin, Burma ve Vietnam Durumu: Doğal yaşam alanlarının yok edilmesi ve parçalanması pandaların türünün yok olmasına neden oluyor. Kapalı alanlarda üretilmeleri ve türünün korunmasıyla neslinin zar zor hayatta kalmasına yardımcı oluyor.

11 Kutup Ayısı Hayatta kalanların sayısı: 25 binden daha az
Doğal ortamı: Kutup dolayları Durumu: İnsanoğlunun gelişimi ve izinsiz avlanma kutup ayılarının yaşamını tehdit ediyor, ancak iklim değişikliği ve buzların erimesi nedeniyle kutup ayıları da nesli tükenen hayvanlar listesine dahil oldu.

12 Dev Mekong Yayın Balığı
Hayatta kalanların sayısı: Yüzler Doğal ortamı: Güneydoğu Asya'nın Mekong bölgesi Durumu: Çok büyük olması (yaklaşık 293 kg) nedeniyle oldukça değerli olan yayın balığı, şu anda Tayland, Laos ve Kamboçya'da koruma altına alındı. Ancak kaçak avlanma halen devam ediyor.

13 Pigme Borneo Fili Hayatta kalanların sayısı: Yaklaşık bin 500
Doğal ortamı: Kuzey Borneo Durumu: Asya fillerinden yaklaşık 50 cm daha kısa olan fil, aynı zamanda daha uysal. Palmiye ekimi fillerin otlaklarını azaltıyor, bu nedenle fillerin yaşama alanları daralıyor.

14 Islık Çalan Örümcek Bu örümcekler de ilginç birtakım davranışlara sahip. Bacaklarını birbirine sürterek ilginç bir ıslık çalma şekilleri var. Yerli ekosistemleri içinde gerçekten hayati bir öneme sahip olan bu hayvanlar da dünyadaki doğal dengenin bozulmasıyla yok olma tehdidi altında.

15   Caretta Caretta Sini kaplumbağası (Caretta caretta), denizlerde yaşar. Yumurtlamak haricinde karaya hiç çıkmaz. Sırt tarafı kırmızımsı kahverengi alt tarafı ise beyazımsı açık sarı renklidir. Bacakları yüzmeye yarayacak biçimde kürek biçimi almıştır ve dış kenarlarında en fazla 2 tırnak bulunur. Oksijeni havadan almasına rağmen uzun süre su altında kalabilir. Yumurtalarını gece kumsallarda açtıkları çukurlara gömerler. Bir defasında 100 yumurta bırakabilir (162′ye kadar tespit edilmiştir). Yavrular 2 aylık kuluçka döneminden sonra gece vakti yumurtadan çıkarak denize giderler.Soyları tükenme tehlikesiyle karşı karşıya olan Caretta Caretta türü deniz kaplumbağalarının, dünyadaki nadir yumurtlama alanlarından biri de Türkiye. Ege sahillerini mesken edinen dev kaplumbağalar, ne yazık ki h r an ölüm tehlikesiyle karşı karşıya. Ağlarına zarar verdiği gerekçesiyle balıkçılar, onları öldürebiliyor. Tekne pervanelerine takılarak ya da rastgele atılan naylonları deniz anası sanıp yiyerek de can verebiliyorlar.

16 TÜM BUNLARIN YANINDA…

17 Kovboy böceği ( Bolas Örümceği)
Nesli tehlikede olmasa bile bahsetmek istedim. Örümcek türleri içinde en ilginç avlanma yöntemlerinden birine "Bolas" örümceklerinde rastlanır. Dr. Gertsch örümcekleri araştıran bir uzmandır ve Bolas örümcekleri üzerinde yaptığı detaylı incelemeler sonucunda bu örümcek türünün avını kementle yakaladığını gözlemlemiştir.  Bolas örümceğinin avlanması iki aşamalı olarak gerçekleşir. İlk aşamada örümcek, ucunda yapışkan bulunan bir ip hazırlayıp pusuya yatar. Bu yapışkan ipi daha sonra bir kement gibi kullanmayı planlamaktadır. Bu arada örümcek avını kendisine çekmek amacıyla dişi güvelerin erkeklerini çiftleşmeye çağırmak için salgıladıkları "feromon" adlı bir kimyasal madde de salgılar. Sahte çağrıya aldanan erkek güve kokunun geldiği kaynağa doğru yönelir. Örümceklerin görme duyusu son derece zayıftır ancak güvenin uçarken çıkardığı titreşimleri algılayabilirler. Bu sayede örümcek avının kendisine doğru yaklaştığını hisseder. Burada dikkat çekici olan Bolas örümceğinin hemen hemen kör olduğu halde havada asılı durarak kendi yaptığı bir kement yardımıyla, uçan bir canlıyı yakalayabilmesidir.

18 İşte bolas örümceği kement atarken……….. 

19 Dinlediğiniz için teşekkür ederiz
Kaynak:


"Nesli Tükenmekte Olan Hayvanlar" indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları