Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

TC. İGSAŞ İLKÖĞRETİM OKULU

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "TC. İGSAŞ İLKÖĞRETİM OKULU"— Sunum transkripti:

1 TC. İGSAŞ İLKÖĞRETİM OKULU
AİLE EĞİTİMİ TOPLANTISI HAZIRLAYAN : KEZBAN KANBER

2 ÇOCUKLARIMIZI NASIL PROBLEMSİZ VE UYUMLU HALE GETİREBİLİRİZ.

3 1. Sevginizi bu iş için ustaca kullanabilirsiniz:
Sadece “seni seviyoruz” demekle yetinmeyin.Sevginin DUYGU VE DÜŞÜNCELERİN PAYLAŞIMI olduğunu benimseterek evinizin sevinç ve sıkıntılarına ortak edin ki büyüdüğünde duygu ve düşüncelerini açıkça söyleyebilen,sevgisini içine hapsetmeyip ,onu uygun araçlarla dışarı yansıtabilen biri olsun.

4 SEVGİ SAYDAM OLMALIDIR
Sevginizi açıkça ve maskesiz ifade ederseniz çocuk şımarmaz. Sevginizi gizlerseniz büyüdüğünde üst üste maskeler takarak yaşayan, “doğru söyleyenin dokuz köyden kovulacağına inanan”insanlara sahte duygularla yaklaşan bir yetişkin durumuna gelir.

5 2.”Sen Benim Söylediklerimi Yap,Gittiğim Yoldan Gitme”Yaklaşımı Mükemmel Bir Problemli Çocuk Yetiştirme yöntemidir. Çocuklar sizin söylediklerinize değil,yaptıklarınıza dikkat eder. Örneğin;önce yalancılığın çok kötü bir şey olduğunu uzun ve güzel cümlelerle anlatıp,birkaç gün sonra telefon çaldığında çocuğunuzun kulağına eğilip “arayan Ahmet amcansa babam evde yok,şimdi çıktı de” Demesini isteyebilirsiniz.Ne de olsa siz yetişkinsiniz.Sizler yaparsanız önemli değil.ama çocuklarınız yalan söylememeli.Böyle yaptıkça büyüdükçe sizin hareketlerinizin kopyası bir insan yetiştirebilirsiniz.İyi düşüncelerinizin taklit edilmeyip,kötü hareketlerinizin benimsendiğini gördükçe eserinize bakıp övünebilirsiniz.

6 3.Çocuklar ile Sağlıklı İlişki Kurabilmenin En İyi Yolu,Önce Onu Duymak,Dinlemek ve Söylediğini Anlamaya Çalışmaktır. Böyle yapın ki;çocuğunuz yetişkin olduğunda karşısındakini anlamaya,dinlemeye ve sorunları karşısındakinin gözü ile görmeye çalışan biri olsun.

7 4.Çocuğunuzun içinde bulunduğu gelişim dönemine ait ihtiyaçları ve sorunları da vardır;onların öncelikle bu dönemdeki ihtiyaçları karşılanmalı ve yaşadığı döneme ait sorunlarının çözümüne yardımcı olunmalıdır. Çocuğunuzu oyun,arkadaşları ile gezmesi,sinema,spor ve sosyal aktivitelerini ve duygusal problemleriyle uğraşmak yerine en iyi okulları kursları,üniversiteleri bitirmesini sağladığınızda;kaygı ve çatışma içinde ama bilgisayar mühendisi olmuş;çocukluğun gereklerini yaşayamamış olmanın ızdırabını yaşayan ama diş doktoru bir genciniz ortaya çıkar.

8 5.Çocuğunuzda mülkiyet fikrinin gelişmesine ve özel hayatın gizliliği ilkesini,onun özel hayatına saygı göstererek kazandırınız. Çocuğunuzun eşyaları çocuğunuzundur.Çocuğunuza ait bir eşyayı ondan izin almadan kullanmayın ki çocuğunuz,kendine ait mal ve eşya sahibi olma kavramını kazanabilsin.Böylece başkalarının sahip olduğu şeyleri gönül rahatlığıyla alıp kullanabilen bir yetişkin durumuna gelmesin. Çocuğunuza gelen bir mektubu açıp okuduğunuzda,hatıra defterini gizlice okuduğunuzda(kim bilir sizin için bir şeyler yazmıştır), odasına kesinlikle kapıyı çalmadan girdiğinizde(Zira onu ilginç bir durumda ancak bu şekilde yakalayabilirsiniz)vb. göreceksiniz ki o da büyüdüğün de özel hayat ve başkalarının mahrumiyet sınırlarını tanımayacak ve bu yüzden de sevilmeyen,istenmeyen bir insan olacaktır.Bazen de başına önemli sorunlar açacaktır.

9 6.Çocuğunuzu tanık ve yargıç olarak kullanmayın
Hangimiz eşimizle bazen ağız kavgası yapmıyoruz ki?Bu kavgalar sırasında bazen tanıklara,bazen aracılara,bazen de yargıçlara ihtiyaç duyarız.Ebeveynler bu gibi durumlarda çocuklarından yararlanır çünkü onlar mükemmel bir tanık,aracı ve yargıçtır.”sen de vardın ya oğlum,baban böyle söylememiş miydi?;-Annen bugün sokağa çıktı mı çıkmadı mı?çıktı değil mi kızım?hadi söyle... Küskünlüklerde de çocuğunuz çok işe yarar.Ne de olsa aynı evi paylaşıyorsunuz.”Oğlum annene söyle gömleğimi ütülesin”,”-Söyle o babana eve para bıraksın” Bazen de yargıca ihtiyacınız olabilir;”Hadi sen söyle babanın bu yaptığı doğru mu değil mi?;”Bu kadınla iki kelime edilir mi oğlum görüyorsun bak.....Örneklerde de işaret edildiği gibi davranmayın ki çocuğunuz bocalamasın.Karar vermekte güçlük çeken ve muhatabına göre davranan bir yetişkin olmasın.

10 AİLEDE ÇOCUĞU KÖTÜ EĞİTMENİN YOLLARI (Farkında olmadan yapılan hatalar)
Ona faal olma fırsatı tanımayın. Bütün işleri onun yerine siz yapın. Etkinliklerini mümkün olduğu kadar azaltın. Kendisi yemeğini yerse üzerine döker;siz yedirin. Ayrı bir yatakta yatarsa üzerini açar ve hastalanır;yatağınıza alın. Kendisi giyerse elbisesini ters giyer;siz giydirin. Kendisi yaparsa ödevini yanlış yapar;siz onun yerine yapın... Böyle yapın ki büyüdüğünde de hep “koltuk değneği” arasın,size ihtiyacı devam etsin. Böylelikle yaşlanınca da aranan bir anne- baba olursunuz.

11 Kontrolsüz biçimde TV izlemesine ,seviyesine uygun olmayan cinsel içerikli ve saldırganlık dolu programları izlemesine göz yumun ki çatışmaları artsın,çelişkileri çoğalsın,Dünyayı “saldırganlık şiddet ve cinsellikten ibaret” zanneden bir insan olsun. Korkuya dayalı bir eğitim uygulayın.Bol bol korku motifleri işleyin.Cinlerden,öcülerden,doktorlardan polislerden,yararlanın.Şiddet gösterilerinizi de eksik etmeyin.Gelecek ile ilgili yanlış telkinleri ve endişeye dönük sözleri de eksik etmeyin.Büyüdüğünde onun da döven,korkan, korkutan birisi olmasını nasıl sağlayabilirsiniz ki başka? Ufak tefek hatalarını sakın kaçırmayın,her fırsatta yüzüne vurun. Ondan kesinlikle mükemmel olmasını bekleyin.Sizin çocuğunuz mükemmel olmalı!Bunun için onu sık sık başkalarının çocuklarıyla kıyaslayın.Eleştirileriniz acımasız,taktirde son derece pinti olmalısınız ki “size yaraşır bir evlat olmadığını kafasına iyi yerleştiremezsiniz. Kayıtsız şartsız minnet duymasını ve bu duygunun altında ömür boyu ezilmesini sağlamış olursunuz.

12 SONUÇ OLARAK Şüphesiz hiç birimiz yukarıda tanımlanan anne-baba olmak istemeyiz. Ancak zaman zaman ,istemeden de olsa veya çocuğumuzun yararına olacağını düşünerek bu tutumlardan birkaçını gösterebiliyoruz.Önemli olan mükemmel anne-baba olmak değil.Bu konuda kendini geliştirme isteği duyan ve çaba harcayan;yaptığı hataları gördüğünde bunda ısrar etmeyerek,hatadan dönme olgunluğunu gösterebilen anne-baba olabilmektir.

13 SEN DİLİ –BEN DİLİ Onlara “sen dili” yerine “ben dilini” kullanınız. Ben iletisi, davranışını değiştirme sorumluluğunu çocuğa verdiği için daha etkilidir. Çocuğun büyümesine, davranışının sorumluluğunu almasını öğrenmesine yardımcı olur. Ben iletisi çocuğa yapıcı davranması için bir şans verdiğimizi, ihtiyaçlarımıza saygı göstereceğine güvendiğimizi ve sorumluluğu ona bıraktığımızı anlatır.

14 SEN DİLİ Ayşe montunu ben giydireyim,sen giyemezsin.
Oğlum kaç defa söyledim yapma diye ne kadar yaramaz bir çocuksun. Bir şeyi beceremedin,eline gözüne bulaştırdın. Niye kavga ediyorsun oğlum,git çabuk özür dile BEN DİLİ Bu davranışın için çok üzüldüm. Arkadaşının kalbini kırdığını düşünüyorum.Yerinde olsam özür dilerim. Üzülme, bir dahaki sefere daha iyisini yapacağına eminim. Montunu giyebileceğini düşünüyorum tatlım,vb.

15


"TC. İGSAŞ İLKÖĞRETİM OKULU" indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları