Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Bilgisayar Bilimlerine Giriş-2

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "Bilgisayar Bilimlerine Giriş-2"— Sunum transkripti:

1 Bilgisayar Bilimlerine Giriş-2

2 Kaynaklar C ve C++ Deitel & Deitel Sistem Yayıncılık
C: How to Program Third Edition Harvey M. Deitel ; Paul J. Deitel C Programlama Dili Dr. Rıfat Çölkesen Papatya Yayıncılık Problem Solving and Program Design in C, 7/E Jeri R. Hanly; Elliot B. Koffman

3 C Tarihçesi C, temelde iki eski dile dayanarak, BCPL ve B, 1972 yılında Dennis Ritchie tarafından Bell Laboratuarlarında geliştirilmiştir. C, UNIX’in geliştirilmesinde kullanılmıştır. Günümüzdeki tüm modern işletim sistemlerinin yazılmasında kullanılmaktadır. Donanımdan bağımsızdır. 1970’lerin sonunda, C şu anda geleneksel C olarak bilinen haline geldi. Zamanla C’nin yayılması , birbirine benzer ama genellikle uyumsuz, bir çok çeşidinin ortaya çıkmasına sebep oldu. 1983 yılında, American National Standarts Committe’nin bilgisayar ve bilgi işlem komitesi tarafından C’nin sistem bağımsız bir tanımı yapıldı. 1989 yılında bu standart onaylandı ve 1999 yılında tekrar gözden geçirildi.

4 Standart C Kütüphanesi
C programları fonksiyon adı verilen parçalardan ya da modüllerden oluşur. Bir programcı kendi fonksiyonlarını yazması mümkündür. Avantaj: Programcı tam olarak nasıl çalıştığını bilir. Dezavantaj: Yazmak ve geliştirmek zaman alır. Programcılar genellikle C standart kütüphanesindeki hazır fonksiyonları kullanır. Tekerleği yeniden icat etmekten kaçının. Eğer daha önceden yazılmış bir fonksiyon mevcutsa, genellikle kendiniz yazmak yerine bunu kullanmak daha iyidir. Kütüphane fonksiyonları özenli, etkin ve taşınabilir yazılmıştır.

5 Performans Kendi yazdığınız fonksiyonlar yerine, ANSI standart kütüphanesi fonksiyonlarını kullanmak programın performansını artırır. Çünkü bu fonksiyonlar verimli çalışmaları için özenle yazılmıştır.

6 C Programı Geliştirme Ortamının Temelleri
Tipik olarak bir C programı çalışmadan önce altı safhadan geçer. Yazım(Edit) Önişleme(Preprocess) Derleme(Compile) Bağlama(Link) Yükleme(Load) Çalıştırma(Execute)

7 Genel Programlama Hataları
Programlar, her zaman ilk denemede çalıştırılmayabilir. Örneğin; 0’ a bölme gibi hatalar programın çalışma anında ortaya çıkar. Bu yüzden, bu hatalara çalışma zamanı hataları (RUNTIME/EXECUTİON TIME ERROR) denir. 0’a bölmek ölümcül bir hatadır. Ölümcül hatalar, programın başarılı bir biçimde tamamlanamadan sonlanması anlamına gelir. Ölümcül olmayan hatalar ise programın yanlış sonuçlar verecek biçimde çalışmasına sebep olur.(Not: Bazı sistemlerde 0’a bölmek ölümcül hata değildir.)

8 C Hakkında Genel Notlar
Programlarda Açıklık Bu durum programların okunması, anlaşılması ve geliştirilmesi için gereklidir. C taşınabilir bir dildir. Programlar pek çok farklı bilgisayarda çalışabilir. Taşınırlık en önemli hedeflerden biridir. C, zengin bir dildir.

9 İyi Programlama C programlarınızı basitçe ve doğrudan yazın. Programlarınızı gereksiz, kullanımları deneyerek uzatmayın.

10 Taşınabilirlik C, donanıma bağımlı olmadığından, C’de yazılacak bir program değişiklik yapılmadan ya da çok az bir değişiklik bir çok bilgisayarda sorunsuz olarak çalışabilir. Kendi yazdığımız fonksiyonlar yerine ANSI standart kütüphanesi fonksiyonları kullanmak taşınırlığı artırır. Çünkü bu fonksiyonlar bütün ANSI C koşullarına uyarlar. Taşınabilir programlar yazmak mümkün olsa da bazen farklı C derleyicileri ve farklı bilgisayarlar taşınırlığı oldukça zor hale getirebilir. Programları sadece C’de yazmak taşınırlığı garanti etmez.

11 C Diline Giriş

12 Basit C programı-Bir Metni Yazdırmak
/* C ile ilk program*/ #include<stdio.h> int main() { printf("C diline hosgeldiniz!\n"); return 0; } Ekran görüntüsü; C diline hosgeldiniz!

13 Basit C programı-Bir Metni Yazdırmak
Satır satır programı incelersek; /* ve */ arasına yorum yazılır– derleyici görmezden gelir #include C önişlemcisine bir emir göndermektedir. Bu satır, önişlemciye standart giriş/çıkış öncü dosyası(stdio.h) içeriğinin programa eklenmesini söyler. int main() her C programının bir parçasıdır. C programları bir veya birden fazla fonksiyon içerebilir ancak bunlardan biri mutlaka main olmalıdır. C’de her program main fonksiyonunu çalıştırarak başlar. Küme parantezi, { , her fonksiyonun gövdesinin başına yazılır. }, küme parantezi ise sonuna yazılmalıdır. Bu iki parantez arasında kalan program parçacığına blok denir. printf konsola yazdırma işlemini gerçekleştirir. Return ise main fonksiyonunu döndüreceği değeri belirtir.

14 Basit C programı-Bir Metni Yazdırmak
Ters bölü, çıkış karakteri olarak adlandırılır ve printf’in farklı bir iş yapması gerektiğini belirtir. printf, ters bölü işaretiyle karşılaştığında, bu işaretten sonraki karaktere bakarak bazı özel işlemler yapar.

15 Basit C Programı-İki Sayıyı Toplatmak
#include<stdio.h> #include<conio.h> //getch()'i kullana bilmek için int main() { int tamsayi1,tamsayi2,toplam; //bildirim printf("Ilk tamsayiyi giriniz\n"); //mesaj yazdırma scanf("%d",&tamsayi1); //ilk sayıyı okuma printf("Ikinci tamsayiyi giriniz\n"); //mesaj yazdırma scanf("%d",&tamsayi2); //ikinci sayıyı okuma toplam=tamsayi1+tamsayi2; //toplamın atanması printf("Toplam %d dir\n",toplam); //toplamı yazdırma getch(); //ekranı bekletme return 0; }

16 Basit C Programı-İki Sayıyı Toplatmak
Bildirim tamsayi1, tamsayi2 ve toplam değişkenlerinin int tipinde olduklarını yani tamsayı değerleri tutacağını belirtir. scanf kullanıcının gireceği değeri almak için kullanılır.

17 Format Belirteçleri Belirteç Biçim %d,%i Tamsayı(Decimal, Integer) %u
İşaretsiz Tamsayı(Unsigned) %f Kayan Noktalı Sayı(Float) %c Karakter(Char) %0 8 Tabanında Sayı(Octal) %x,%X 16 Tabanında Sayı(hexadecimal) %e Üssel Gösterim(Exponential) %s Karakter Dizisi(String) l,h Long ve short ön eki

18 #include<stdio. h> #include<conio
#include<stdio.h> #include<conio.h> int main() {int x; printf("Bir tamsayi girin.\n"); scanf("%d", &x); printf("Onluk tabanda = \t%d\n", x); printf("Sekizlik tabanda = \t%o\n", x); printf("Onaltilik tabanda = \t%X\n", x); getch(); return 0; }

19 #include<stdio. h> #include<conio
#include<stdio.h> #include<conio.h> int main() {int x=1,X; float y=.1; double Y=2; printf("x= %d , X= %d\n",x,X); printf("y= %f , Y= %e\n",y,Y); getch(); return 0; }

20 Aritmetik Operatörler
Açıklama Ornek Anlami + Toplama x+y x ve y nin toplamı - Çıkarma x-y x ve y nin farkı * Çarpma x*y x ve y nin çarpımı / Bölme x/y x ve y nin oranı % Mod x%y x/y den kalan sayı Operatör İşlem Öncelik () Parantez İlk *,/,% Çarpım, Bölüm ve Mod alma İkinci +,- Toplama, Çıkarma Son

21 Aritmetik Operatörler
int x, y = -2, z = 12; x = y = z; // hepsi 12 değerini alır y = x % 5; // y 2 değerini alır x = z % y; // x 0 değerini alır x = 12/5; // x 2 değerini alır (tamsayılı bölme) float f = 12/5; // f 2.0 değerini alır


"Bilgisayar Bilimlerine Giriş-2" indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları