Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Şemsa Olşen Güzeldere ODTÜ Kütüphanesi

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "Şemsa Olşen Güzeldere ODTÜ Kütüphanesi"— Sunum transkripti:

1 Şemsa Olşen Güzeldere ODTÜ Kütüphanesi
Adobe Captivate Şemsa Olşen Güzeldere ODTÜ Kütüphanesi

2 Kapsam Adobe Captivate Kullanım Amaç ve Özellikleri
Video yapmada kullanılan ücretsiz programlar Adobe Captivate ve benzer programları Adobe Captivate Uygulaması

3 Adobe Captivate Özellikleri
Kolay ve hızlı senaryo tabanlı eğitim videoları, Etkileşimli sunumlar, Adobe Photoshop ile uyumu ve yapılan sunumları güncelleme kolaylığı, Flash bilgisine gerek olmadan, etkileşimli içerikleri otomatik olarak Flash formatına dönüştürmek, Çeşitli değerlendirme soruları ve anketleri oluşturmak, Çevirim içi veya dışı e-eğitim platformunda kullanılmak üzere video, CD vb. formatlarda eğitim materyali oluşturmak,

4 Video Programları-Ücretsiz
CamStudio.org Copernicus Windows Media Encoder Cankiri CaptureFox ...

5 Video Programları Özellikler Captivate 3 Camtasia 6 Jing
Screencorder 5 Ses kayıt özelliği Var var Ekran Kayıt özelliği Kayıt formatları AVI, Flash AVI, GIF, Flash, iPod video(MP4), MP3,QuickTime, Real- Media, WMV Flash AVI, Flash, FLV, WMV Etkileşim özelliği yok Test etme / Quiz Powerpoint entegrasyonu Kaydedilen dosyalar üzerinde düzeltmeye izin verme Fiyat Paralı Ücretsiz Eğitime özel fiyatlandırma Yok(Ücretsiz) Teknik Bilgi Gereksinimi Yok M. Slebodnik, M., & C. Riehle. Creating Online Tutorials at Your Libraries: Software Choices and Practical Implications. Reference & User Services Quarterly, 49(1), (2009)

6 Nerelerde Kullanılabilinir
Katalog kullanımı (kitap, dergi vb. tarama) Kütüphane hesabının kullanımı Veritabanları kullanımı Makale taraması Bütünleşik tarama Tarama stratejileri Kütüphane hizmetleri Web sayfası kullanımı Tur, oryantasyon Koleksiyon tanıtımı Atıf yapma yöntemleri İş prosedürleri…

7 Video Eğitim Materyali Neden Gerekli
Büyük kullanıcı kitlesini eğitme, Uzaktan eğitime destek, Sınıf içinde ve yüz yüze eğitim ihtiyacını ortadan kaldırır, Kullanıcı kütüphaneye gelmeden veya kütüphaneciye ihtiyaç duymadan kütüphaneyi kullanmayı öğrenir, Kullanıcı istediği zaman, istediği yerden kütüphane kullanımıyla ilgili bilgiyi öğrenir.

8 Adobe Captivate programı kurulduktan sonra, program üzerinde çalışmaya başlanır. Hangi ekranda uygulama yapılacaksa ilgili ekran açık olmalıdır. Daha sonra “Software Simulation” seçeneği seçilir. “Create” alanından “Blank Project” seçilir. “Select size” alanından görüntülenecek sayfanın büyüklük ayarı yapılır.

9 “Record” butonuna basılır. “Application” seçilir
“Record” butonuna basılır. “Application” seçilir. “Select application” alanından uygulama yapılacak sayfa seçilir. OK butonuna basılır.

10 Kırmızı ile çizili alan videoda gösterilecek alan olup bu alanı büyütmek veya küçültmek mümkündür. Bunun için sol menüdeki “x “ butonuna basılır bir önceki ekrana gidilir ve “select size” kısmından ekran görüntü ölçüleri değiştirilir.

11 Sol menüdeki fotoğraf makinesi şeklindeki butona tıklanır ve “Automatic Recording” işlemi başlatılır. “Mode” alanından “Demonstration” ile ilgili kutucuğa tıklayarak çek işareti konur. Açılan siyah kutucuğun sağ üst köşesinde bulunan “x” işaretinden kapatılır. Sol menüdeki ilk kutucuk olan kırmızı noktalı butona basılarak kaydetme işlemi başlatılır. Uygulama ekranı üzerinde tüm işlemler yapıldıktan sonra işlemi sonlandırmak için kılavyede END yazan butona basılır.

12 Gelen ekranda “project name” alanına dosya ismi verilir
Gelen ekranda “project name” alanına dosya ismi verilir. “Project location” alanında dosyanın kaydedileceği yer belirlenir. OK butonuna basılır.

13 İşlem tamamlandıktan sonra yukardaki gibi bir görüntü oluşacak.

14 Her bir ekran görüntüsü üzerinde tek tek çalışabilmek için ekranın sağ üst köşesinde “Edit view” seçeneği seçilir.

15

16 Metin eklemek için: Sol tarafta en üst köşede yeşil renkli konuşma baloncuğun üstüne tıklandığında “new text caption” kutusu açılacaktır. Düzenlemeler ( yazı karekteri, büyüklüğü vb.) yapıldıktan ve metin eklendikten sonra önce “Apply” butonuna sonra “OK” butonuna basılır.

17 Ses kaydı eklemek için:
En üst menü çubuğunda “Audio” yazılı mikrofon butonuna tıklanır ve açılan pencerede “settings” butonuna tıklanır.

18 Audio Devices alanından “Mic Volume” seçeneği seçilir, FM radio bitrate seçeneği işaretlenir. Bu ekranda alt taraftaki “calibrate input” butonuna basılarak ses ayarlaması yapılır.

19 “Calibrate input”a tıkladıktan sonra kısa bir deneme konuşması yapılır
“Calibrate input”a tıkladıktan sonra kısa bir deneme konuşması yapılır. Çubuk yeşil renge dönüşüp “Imput level OK” yazısı belirene kadar konuşmaya devam edilir. Sonra OK’e basılır. “Audio settings” ekranıda OK butonuna basılarak menüden çıkılır.

20 “Record Audio” ekranı açıkken, yuvarlak noktanın bulunduğu ilk butona tıklanır. Görünen ekrana eklenmek istenen bilgi seslendirilir. Seslendirme bittiğinde kare şeklindeki ikinci butona basılır. Ekranı kapamak için OK butonuna basılır.

21 Metin kutusundaki yazılar üzerinde animasyon yapmak:
Ekranın sol tarafındaki menu çubuğundan butona basıldığında “Text Animation” ekranı açılacaktır. Yazılacak metin text alanına yazılır. “Change format” alanından yazı karekteri, büyüklüğü vb. belirlenir. Effect alanından da yazı animasyonu seçilir. Önce “Apply” sonra OK butonuna basılır.

22 Zoom yapmak için: Sol menüden büyüteç resimli butona basılır. Gelen ekranda “Appearance” alanından gerekli düzenlemeleri yaptıktan sonra “Apply” ve “OK” butonuna sırasıyla basılır.

23 İki kutucuk beliriyor. Altaki turuncu olanı tutup hangi alan veya yazı büyütülecekse oraya doğru sürüklenip bırakılır.

24 Videoyu yayımlamak için:
Üsteki ana menüden “Publish” butonu tıklanır. “Publish” ekranı açıldığında “Flash(SWF) seçili olarak gelirir. “Project Title” alanına dosya ismi verilir. Folder alanından dosyanın kaydedileceği alan belirlenir. Flash Player Version alanından versiyon belirlenerek Publish butonuna basılır.

25 Katıldığınız için teşekkürler.


"Şemsa Olşen Güzeldere ODTÜ Kütüphanesi" indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları