Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Dumansız spor projesinin hedefleri,

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "Dumansız spor projesinin hedefleri,"— Sunum transkripti:

1

2 Dumansız spor projesinin hedefleri,
Sigara yasaklarının, kapsama alanı olan tüm statlarda uygulanmasını desteklemek, Spor ile tütün ürünlerinin bağdaşmadığı bakış açısını yaygınlaştırmak, Statlarda sigara içme yasağının sigara içmeyenleri korumak için olduğunu vurgulamak, Türk sporuna hizmet eden tüm branşlardaki sporcuların dumansız sporu benimsemelerini desteklemek, Türk sporuna hizmet eden herkesin dumansız spor konseptini doğru algılamasını sağlamak ve desteğini kazanmak.

3 Dumansız spor nedir? Sporcuların tütün ürünleri kullanmamaları
Spor kulüplerinin tütün kullanımını onaylamamaları Taraftarların spor müsabakalarında tütün ürünleri kullanmamaları Spor faaliyetleri ve organizasyonları yapılan yerlerde tütün ürünlerinin sponsorluk, satış ve pazarlamasının yapılmaması

4 Neden Dumansız Spor? Sporcuların kariyerini uzatmak ve başarısını artırmak Sporcuları, çalışanları, taraftarları pasif içicilikten korumak, Spor ile sigara arasındaki tezat ilişkiyi sonlandırmak, Sağlıklı bir spor ortamı yaratmak Gençlerin sigaraya başlamalarını önlemek, Lider profildeki spor insanlarının doğru model olmalarını sağlamak.

5 Dumansız Spor Kimleri İlgilendiriyor?
Spor Kulüplerinin Yönetim Kadroları Dumansız Sporu onaylamak, projenin hayata geçmesini sağlamak ve rol örneği olarak projeyi desteklemek Teknik Kadrolar Tüm spor kulüplerinin tüm branşlarındaki teknik kadro çalışanlarının belirtilen bölümler dışında sigara kullanmaması Federasyonlar Tüm spor branşlarının federasyonlarının dumansız sporu benimsemeleri ve desteklemeleri Sporcular Tüm branşlardaki tüm sporcuların sigara kullanmaması

6 Dumansız Spor Kimleri İlgilendiriyor?
Medya Medyanın dumansız spor konusunu önemle vurgulaması ve dumansız spor destekleyerek bilinç yaratması Çalışanlar Spor Kulüplerinin tüm çalışanları, mesai saatleri dahilinde sigara içmezler. Taraftarlar Tüm branşlardaki müsabakaları izleyen taraftarların belirtilen bölümler dışında (mümkünse stat içinde hiçbir yerde) sigara kullanmamaları

7 Dünyadan Dumansız Spor Örnekleri
2002 yılındaki Tütünsüz Dünya Gününde, Dünya Sağlık Örgütü (WHO) tarafından belirlenen tema “Tütünsüz Spor - Temiz Oynayın” idi. O tarihten itibaren tütünsüz spor organizasyonları tüm dünyada hızla arttı. Ardından 2003 yılında Vietnam’da Tütünsüz Güney Doğu Asya Oyunları ve Fiji’de tütünsüz Güney Pasifik Oyunları düzenlendi.

8 Dünyadan Dumansız Spor Örnekleri
2000 yılındaki Sydney Olimpiyatları ve 2002 yılında FİFA tarafından Japonya ve Kore’de düzenlenen Dünya Kupası, tütünsüz spor organizasyonları olarak tarihe geçtiler. FİFA, dünya futbolunun merkezi otoritesi olarak, spor ile tütün arasındaki her türlü ilişkiyi reddettiğini tüm fırsatlarda aktif olarak seslendirmektedir.

9 Statlarda Sigara içme Oranları
Toplam stat sayısı İzleyici kapasitesi Sigara içen oranı Müsabaka süresince içilen Sigara sayısı Toplam içilen sigara sayısı

10 Sigara - Spor İlişkisi Hakkında Asılsız Bilgiler
Sigara içmek keyiftir. Spor aktivitelerini izleyenler bu keyifleri elinden alınırsa tepki gösterirler Sigara içmek keyif değil bir bağımlılıktır. İnsanları spor aktivitelerine bağlı tutan faktörler 4000 zehirli bir duman değil, spor sevgisi, rekabet heyecanı, sosyal ortam ve ait olma duygularıdır.

11 Sigara - Spor İlişkisi Hakkında Asılsız Bilgiler
Türkiye’de yasaklar uygulanmaz! Yeni yasalar, öngörülenden çok daha başarıyla uygulanmaktadır. Ülkemizde yapılan araştırmalar sadece sigara içmeyenlerin değil, aynı zamanda sigara içicilerinin de bu yasakları desteklediklerini ortaya koymaktadır.

12 Sigara - Spor İlişkisi Hakkında Asılsız Bilgiler
Sigarasızlık Politikasını Hayata Geçirmek Zordur Hayır değildir. 21.Y.Y’da pek çok kurum sigarasızlık politikasını hayata geçirmeye başlamıştır. Güçlü bir planlama, yönetim tarafından projeye adanmışlık ve doğru adımların doğru sırayla atılması, projenin en az zorlukla hayata geçmesini sağlayacaktır.

13 Takımını “ölesiye” sevdiğini söyleyen bir kitleye;
Statlarda sigara içilmemesini anlatmak için, onlarla farklı, çarpıcı ve algılanabilir biçimde iletişim kurmak gerekiyor.

14 Statlarda sigara içen taraftarların en büyük zararı, mekandaki diğer içicileri de motive etmeleridir. Bu kitlesel psikoloji, bir anda bilinçli ya da bilinçsiz binlerce kişinin sigara içmesine sebep olur.

15 Başta kulüp yöneticileri ve şeref tribünündeki diğer misafirler olmak üzere, canlı yayınlanan
maçlarda kameralara yansıyan sigara görüntüleri, TV başında maçı izleyen milyonların da sigara içmesini motive eder.

16 Dumansız Spor’u Destekliyorum, Statlarda Duman İstemiyorum diyorsanız:


"Dumansız spor projesinin hedefleri," indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları