MERHABA.

Slides:



Advertisements
Benzer bir sunumlar
Eğitim Psikolojisi ve Öğretmen
Advertisements

Program Geliştirmenin Felsefi Temelleri S.17-27
ÖĞRETİM MATERYALLERİNİN SEÇİMİ ve GELİŞTİRİLMESİ
Günlük Plan Yrd. Doç. Dr. Cenk Akbıyık.
Tam Öğrenme Modeli (Mastery Learning)
EĞİTİMDE PROGRAM KAVRAMI VE PROGRAM TÜRLERİ
EĞİTİMDE PROGRAM KAVRAMI VE PROGRAM TÜRLERİ
ÖĞRETİM İLKE VE YÖNTEMLERİ EGIT215
ÖRNEK OLAY.
MERHABA.
Eğitim Öğretimde Planlama
MERHABA.
PROGRAM TASARIMI YAKLAŞIM VE MODELLERİ
T.C. MİLLÎ EĞİTİM BAKANLIĞI TALİM VE TERBİYE KURULU BAŞKANLIĞI
MERHABA.
Başlıca Öğrenme Stratejileri
MERHABA.
SPOR BİLİMİNİN PEDAGOJİK TEMELLERİ
MERHABA.
MERHABA.
TAM ÖĞRENME MODELİ Hazırlayan Güzide BAŞDAĞ Ankara 2003.
Eğitim Bilimlerine Giriş.
Özel Öğretim Yöntemleri
EĞİTİM TEKNOLOJİLERİNDE TEMEL KAVRAMLAR
MERHABA.
MERHABA.
Öğrenme Öğretim sürecinde kullanılan stratejiler genel olarak üç grupta toplanabilir: Pasif öğretim (öğretmen merkezli) Etkileşimli öğretim Aktif öğrenme.
YANSITICI DÜŞÜNME.
MERHABA.
Eğitimde Program Geliştirme Temel Kavramlar
MERHABA.
MERHABA.
ÖĞRETİM TEKNOLOJİLERİ VE MATERYAL TASARIMI
ÖĞRETİM TEKNOLOJİLERİ VE MATERYAL GELİŞTİRME
MERHABA.
EĞİTİMDE PROGRAM GELİŞTİRME
PSİKOLOJİ EĞİTİM.
Pedagojik Formasyon/ RİZE-2011
Öğrenme Düzeyi Araştırması 3:
Öğretİmİn PlanlarI.
EĞİTİM BİLİMİNE GİRİŞ Dr. Kerim Karabacak
Öğretim Teknolojileri ve Materyal Tasarımı
EĞİTİM BİREYİN DAVRANIŞLARINDA KENDİ YAŞANTISI YOLUYLA KASITLI OLARAK
Eğitim Psikolojisi -Eğitim Psikolojisinin Kapsamı-
EĞİTİM BİLİMİNE GİRİŞ Dr. Dursun AKSU.
EĞİTİM TEKNOLOJİSİ.
Probleme Dayalı Öğrenme
BİLİŞİM TEKNOLOJİLERİ DERS KİTAPLARI
Program Geliştirmede Temel Kavramlar
Öğr.Gör.Abdullah ALTUNSARAY
Bilişim Teknolojileri Öğretim Yöntemleri. Öğretim Yöntemi Nedir?  Hedefe ulaşmak için izlenecek önceden belirlenmiş yol.(Oğuzkan,1981)  Bir sorunu çözmek,
E ĞITIMDE P ROGRAM G ELIŞTIRME T EMEL K AVRAMLAR Yrd. Doç. Dr. Cenk Akbıyık.
YANSITICI DÜŞÜNME Dewey yansıtıcı düşünmeyi herhangi bir düşünce ya da bilgiyi ve onun amaçladığı sonuçlara ulaşmayı destekleyen bir bilgi yapısını etkin,
ÖĞRETİM TEKNOLOJİLERİ VE MATERYAL TASARIMI
Program Geliştirmede Temel Kavramlar
Yrd. Doç. Dr. Süleyman AKYÜREK
REHBERLİK SERVİSİ TANITIMI
Yapılandırmacılık (Oluşturmacılık / Constructivism)
BİLGİSAYAR DESTEKLİ ÖĞRETİM
HAYAT BOYU ÖĞRENME GENEL MÜDÜRLÜĞÜ
BİREYİN DAVRANIŞLARINDA
Eğitimde Teknoloji Kullanımı
Öğretimin Planlanması
Kültür Toplumu oluşturan insanın öğrendiği, bilgi, sanat, gelenek, görenek ve benzeri yetenek, beceri ve alışkanlıkları içine alan karmaşık bir bütündür.
Sağlık Bilimleri Fakültesi
ÖĞRETİM İLKE VE YÖNTEMLERİ TEMEL KAVRAMLAR
PROGRAM ve PROGRAM ÇEŞİTLERİ
Amaçlar-Sınıflama- Modeller-Eğitim Programlarının Ögeleri
Eğitim ve Öğretim Teknolojisi İletişim Süreci
Sunum transkripti:

MERHABA

ÖĞRETİM İLKE ve YÖNTEMLERİ DERSİN TANITIMI TEMEL KAVRAMLAR

İÇERİK (YÖK 2007 TANIMI) ÖĞRETİMLE İLGİLİ TEMEL KAVRAMLAR, ÖĞRENME VE ÖĞRETİM İLKELERİ, ÖĞRETİMDE PLANLI ÇALIŞMANIN ÖNEMİ VE YARARLARI, ÖĞRETİMİN PLANLANMASI, ÖĞRENME VE ÖĞRETİM STRATEJİLERİ, ÖĞRETİM YÖNTEM VE TEKNİKLERİ, BUNLARIN UYGULAMA İLE İLİŞKİSİ, ÖĞRETİM ARAÇ VE GEREÇLERİ, ÖĞRETİM HİZMETİNİN NİTELİĞİNİ ARTIRMADA ÖĞRETMENİN GÖREV VE SORUMLULUKLARI, ÖĞRETMEN YETERLİKLERİ

NİTELİKLİ ÖĞRENME ve ETKİLİ ÖĞRETİME UYGUN, GENEL AMAÇ ÖĞRETİM İLKE VE YÖNTEMLERİ DERSİ ÖĞRETMEN ADAYLARININ; ÖĞRENCİ GEREKSİNMELERİNİ KARŞILAYACAK, NİTELİKLİ ÖĞRENME ve ETKİLİ ÖĞRETİME UYGUN, ÖĞRETİM İLKELERİNE, STRATEJİLERİNE, MODEL VE YAKLAŞIMLARINA, YÖNTEMLERİNE, TEKNİKLERİNE UYGUN ÖĞRETME-ÖĞRENME DURUMLARI PLANLANMASINA ve UYGULANMASINA, YÖNELİK TEMEL BİLGİ ve BECERİLERE SAHİP OLMASINI AMAÇLAR.

YARATICILIK (İNOVASYON), KURAMSAL BİLGİYİ UYGULAMAYA DÖNÜŞTÜRME, GENEL YETERLİLİKLER EVRENSEL DÜŞÜNÜP YEREL UYGULAMA, SORGULAMA, YARATICILIK (İNOVASYON), KURAMSAL BİLGİYİ UYGULAMAYA DÖNÜŞTÜRME, YAŞAMI BİLİMSEL BİLGİ İLE YÖNETME, PLANLAMA VE ORGANİZE ETME, SORUMLULUK ALARAK ETKİLİ KARARLAR VERME, ÖZGÜVEN YAPILANMASI İÇİNDE GÜÇ KAZANARAK ÖZGÜR DAVRANABİLME

ÖĞRENME ÇIKTILARI ve BECERİLER BU DERSİN SONUNDA ÖĞRETMEN ADAYI;  1. PROGRAM GELİŞTİRME SÜRECİYLE İLGİLİ GENEL BİR KÜLTÜR EDİNİR VE EĞİTİMİN İNSANLARI KURGULAYAN YAPISINI FARK EDER: PROGRAM GELİŞTİRME SÜRECİNİ AÇIKLAR. PROGRAM GELİŞTİRME SÜRECİNİN ÖĞELERİNİ SORGULAR. BİLİŞİM TEKNOLOJİLERİ DERS PROGRAMINI TARTIŞIR.

ÖĞRENME ÇIKTILARI ve BECERİLER BU DERSİN SONUNDA ÖĞRETMEN ADAYI;  2. ÖĞRENCİ MERKEZLİ ÖĞRETME DURUMLARI DÜZENLEYEBİLİR: ÖĞRETİM İLKELERİNİ AÇIKLAR. FARKLI ÖĞRETİM MODELLERİNİ VE YAKLAŞIMLARINI İNCELER, KARŞILAŞTIRIR, YORUMLAR. ÖĞRENME STRATEJİLERİNİ İNCELER, HEDEFE UYGUN ETKİLİ ÖĞRENME STRATEJİLERİNİ BELİRLER. FARKLI ÖĞRETİM YÖNTEM VE TEKNİKLERİNİ TARTIŞIR, DEĞERLENDİRİR, KULLANIR.

PLANLAMANIN ÖNEMİNİ TARTIŞIR. ÖĞRENME ÇIKTILARI ve BECERİLER BU DERSİN SONUNDA ÖĞRETMEN ADAYI;  3. ÖĞRETME-ÖĞRENME DURUMLARINI PLANLAYABİLİR: PLANLAMANIN ÖNEMİNİ TARTIŞIR. PLAN TÜRLERİNİ İNCELER, KARŞILAŞTIRIR, YORUMLAR. PLANIN NİTELİKLERİNİ AÇIKLAR. BİLİŞİM TEKNOLOJİLERİ PROGRAMINA UYGUN ÖĞRETİM PLANLARI YAPAR.

EĞİTİM? BİREYİN DAVRANIŞLARINDA KENDİ YAŞANTILARI YOLUYLA, KASITLI OLARAK İSTENDİK DEĞİŞME MEYDANA GETİRME SÜRECİDİR.

SÜREÇ EĞİTİM BİR SİSTEMDİR GİRDİ İŞLEM ÇIKTI DÖNÜT-DÜZELTME HAZIR BULUNUŞLUK DUYGUSAL HAZIRLIK (ÖĞRENCİ, ÖĞRETMEN, YÖNETİCİ, DESTEK PERSONELİ, EĞİTİM ORTAMI YATIRIMLARI) ÖĞRENME SONUÇLARI (İSTENDİK DAVRANIŞ) NİTELİKLİ İNSAN NİTELİKLİ TOPLUM ÖĞRENME-ÖĞRETME DÖNÜT-DÜZELTME İYİLEŞTİRME ÇALIŞMALARI

SÜREÇ İLETİŞİM SÜRECİDİR EĞİTİM İLETİ ALICI KAYNAK KANAL DÖNÜT BİLGİ, DUYGU, HAREKET, SES, RESİM, YAZI ALICI ÖĞRENCİ KAYNAK ÖĞRETMEN, ARAÇ YORUMLAMA ÇEVİRME-ÖTELEME), NEDENİNİ AÇIKLAR, TARTIŞIR, BİLDİKLERİNİ YORUMLAR, GENELLEMELER YAPAR. KANAL EĞİTİM DURUMLARI, ORTAM, YÖNTEM, TEKNİK DÖNÜT

ÖĞRETİM? *ÖNCEDEN BELİRLENMİŞ ORTAMLARDA, *PLANLI ve PROGRAMLI OLARAK *BİLGİ, BECERİ, TUTUM ve DAVRANIŞ KAZANDIRMA ÇALIŞMASIDIR

EĞİTİM-ÖĞRETİM İLİŞKİSİ? EĞİTİM-ÖĞRETİM BENZERLİĞİ? *KALICI DAVRANIŞ DEĞİŞİKLİĞİ OLUŞUR *DAVRANIŞ DEĞİŞİKLİĞİNİ SAĞLAYACAK BİR ORTAM VARDIR EĞİTİM-ÖĞRETİM FARKLILIĞI? EĞİTİM HER YERDE OLUR. YAŞAM BOYU SÜRER. ÖĞRETİMİ KAPSAR. HER TÜRLÜ BİLGİ ve DENEYİME AÇIKTIR. ÖĞRETİM OKULDA OLUR. ZAMAN SINIRI VARDIR. EĞİTİMİN PROGRAMLI KISMIDIR. PROGRAMLANMIŞ BİRİKİMİ VERİR.

DAVRANIŞ DEĞİŞİKLİĞİNİ ÖĞRETME? EĞİTİM ve ÖĞRETİMDEKİ DAVRANIŞ DEĞİŞİKLİĞİNİ KILAVUZLAMA ÖĞRENME? KILAVUZLAMA SONUCUNDA DAVRANIŞ DEĞİŞTİRME

ETKİLİ ÖĞRETİM? NİTELİKLİ ÖĞRENME? BİREYİN; UNUTULMAYAN, GRUP İÇİNDE, KENDİ KENDİNE ÖĞRENDİĞİ, EN FAZLA DUYU ORGANINI KULLANDIĞI ÖĞRETİMDİR. NİTELİKLİ ÖĞRENME? UNUTULMAYAN, BİLİŞSEL-DUYUŞSAL-DEVİNİŞSEL ALANLARIN TÜMÜNDE, EN ÜST DÜZEYDE OLUŞAN ÖĞRENMEDİR.

PROGRAMIN CEVAP ARADIĞI SORULAR? ÖĞRENCİLERE KAZANDIRILACAK HEDEFLER NELERDİR? 2. HEDEFLER KAZANDIRILIRKEN HANGİ KONULARDAN YARARLANILACAKTIR? 3. EĞİTİM-ÖĞRETİM DURUMLARI (ÖĞRENME-ÖĞRETME SÜREÇLERİ) NASIL DÜZENLENECEKTİR? 4. ÖĞRENCİLERİN İSTENİLEN HEDEFLERE ULAŞIP-ULAŞMADIĞI NASIL ANLAŞILACAKTIR?

ÖĞRETME-ÖĞRENME SÜRECİ PROGRAMIN CEVAP ARADIĞI SORULAR? NİÇİN? HEDEF AMAÇ KAZANIM NE? NASIL? İÇERİK KONU MUHTEVA EĞİTİM DURUMLARI ÖĞRETME-ÖĞRENME SÜRECİ NE KADAR? SINAMA DURUMLARI DEĞERLENDİRME

PROGRAM? EĞİTİM PROGRAMI? ÖĞRETİM PROGRAMI? DERS PROGRAMI? İZLENEN YOL, BİR İŞİN NASIL YAPILACAĞINI KILAVUZLAYAN DÜZENEK PROGRAM? ÖĞRENEN İÇİN PLANLANMIŞ OKUL İÇİ-OKUL DIŞI ÖĞRENME YAŞANTILARI DÜZENEĞİDİR. EĞİTİM PROGRAMI? ÖĞRETİM PROGRAMI? EĞİTİM PROGRAMININ HEDEFLERİ DIŞINA ÇIKMADAN BELLİ BİR ÖĞRETİM BASAMAĞI İÇİN DÜZENLENMİŞ OKUL İÇİ-OKUL DIŞI ÖĞRENME YAŞANTILARI DÜZENEĞİDİR. DERS PROGRAMI? ÖĞRETİM PROGRAMINDA YER ALAN HERHANGİ BİR DERS İÇİN DÜZENLENMİŞ ÖĞRENME YAŞANTILARI DÜZENEĞİDİR. ÖRTÜK PROGRAM? ÖĞRETİM PROGRAMINI DUYUŞSAL ALAN HEDEFLERİNİ GERÇEKLEŞTİREREK DESTEKLEYEN, DERS DIŞI ETKİNLİKLERİ DE KAPSAYAN, ÖĞRENCİYE KİŞİSEL DOYUM ve YARATICILIK ALANLARI SAĞLAYAN ÖĞRENME YAŞANTILARI DESTEĞİDİR.

EKSTRA (FAZLADAN) PROGRAM POSNER’E GÖRE RESMİ PROGRAM UYGULAMADAKİ PROGRAM ÖRTÜK PROGRAM EKSTRA (FAZLADAN) PROGRAM İHMAL EDİLEN PROGRAM

PROGRAM GELİŞTİRMENİN KURAMSAL TEMELLERİ? PROGRAM GELİŞTİRME ALANINDAKİ TARİHSEL BİRİKİM PROGRAMLARA YANSIMALIDIR. TARİHİ TEMELLER? PROGRAM TOPLUMUN İHTİYAÇ DUYDUĞU BİREYLERİ HAZIRLAYACAK ŞEKİLDE GELİŞTİRİLİR. TOPLUMUN DEĞER YARGILARI ve KÜLTÜREL BİRİKİMİ “EĞİTİMİN KÜLTÜRLEME SÜRECİ” KAPSAMINDA GÖZ ÖNÜNE ALINIR. TOPLUMSAL GELİŞME ve DEĞİŞME ANALİZ EDİLEREK BİREYLE İLGİLİ ÖZELLİKLER PROGRAMA EKLENİR. TOPLUMSAL TEMELLER? PROGRAM GELİŞTİRİRKEN ÖĞRENCİLERİN PSİKOLOJİK ÖZELLİKLERİNE DİKKAT EDİLİR. ÖĞRETME-ÖĞRENME KURAMLARI DİKKATE ALINIR. DAVRANIŞÇI YAKLAŞIM ve BİLİŞSEL YAKLAŞIM GÖZ ÖNÜNE ALINIR. PSİKOLOJİK TEMELLER? HER PROGRAM BİR FELSEFEYE DAYANIR. SEÇİLEN FELSEFEYE UYGUN HEDEF, İÇERİK, EĞİTİM- ÖĞRETİM DURUMLARI, SINAMA DURUMLARI BELİRLENEREK PROGRAMIN İÇ ve DIŞ TUTARLILIĞI SAĞLANIR. FELSEFİ TEMELLER?

PROGRAMIN ÖZELLİKLERİ UYGULAYICIYA YARDIMCI OLMA? MİLLİ EĞİTİMİN AMAÇLARINA UYGUNLUK? PROGRAM EĞİTİMİN UZAK HEDEFLERİYLE ve ÜLKENİN İSTEDİĞİ İNSAN TİPİYLE UYUMLUDUR. PROGRAMDAKİ BİLGİ ve ETKİNLİKLER HAYATTA İŞE YARAMALIDIR. PROGRAM TOPLUMSAL ve BİREYSEL İHTİYACI KARŞILAMALIDIR. PROGRAM HEDEF, İÇERİK, EĞİTİM-ÖĞRETİM DURUMLARI VE SINAMA DURUMLARINDA UYGULAYICILARA YARDIMCI OLMALIDIR. PROGRAM BİR MESLEĞE HAZIRLAMALIDIR. İŞLEVSELLİK? PROGRAMDA ANA YAPI KORUNMALI, ETKİNLİK ve KONULARDA AYRINTIYA GİRİLMEMELİDİR. ÇERÇEVE? PROGRAM BİLİMSEL GELİŞMELERE, DEĞİŞİME UYUM SAĞLAMALIDIR. PROGRAM ÖĞRETMENE ÇEVRE KOŞULLARI ve ÖĞRENCİ ÖZELLİKLERİNE GÖRE ESNEME ALANI VERMELİDİR. PROGRAM UYGULANDIĞI BÖLGENİN KÜLTÜRÜNE UYMALIDIR. ESNEKLİK? DEĞİŞMEZ ve GENEL OLMA? DEVLETİN ve TOPLUMUN BEKLENTİLERİ OLAN ETKİNLİK ve KONULAR BÜTÜN OKULLARDA DEĞİŞMEDEN UYGULANMALIDIR. ÖĞRENCİYİ GELİŞTİRME? PROGRAM ÖĞRENCİYİ BİLİŞSEL, DUYUŞSAL, DEVİNİŞSEL ve TOPLUMSAL AÇIDAN GELİŞTİRMELİDİR. UYGULAYICIYA YARDIMCI OLMA? PROGRAM ÖĞRETMENLERE REHBERLİK EDEBİLMELİDİR. SÜREKLİLİK? PROGRAM GELİŞTİRME KESİNTİSİZ OLARAK DEVAM EDER.

PROGRAMIN YARARLARI? ÖĞRETMENE REHBERLİK EDER. ÖĞRETİMDE STANDARDİZASYONU SAĞLAR. ÖĞRETİMİ VERİMLİ ve NİTELİKLİ HALE GETİRİR. EĞİTİM ÖĞRETİME YÖN VERİR. ÖĞRETİMİN ETKİNLİĞİNİ ARTTIRIR. ÖĞRETİMİN KONTROLLÜ OLMASINI

DOSTÇA KALIN