V sinif Mən elimlərin şahıyam Riyaziyyat
Məqsəd:1.1 Ədədləri,ədədlərin müxtəlif formalar verilməsini,onların arasındakı münüsibətləri,ədədlər sistemini başa düşür və tətbiq edir 1.1.1 Tam ədədləri oxuyur və yazır. İstənilən ədədin əksini yaza bilir.Ədədin hansı ədədlər ədədlər çoxluğuna aid olduğunu təyin edə bilir.Ədədlər çoxluğunun kəsişməsin və birləşməsini tapa bilir. İnteqrasiya:biologiya,azərbaycan dili,informatika İş forması:Bütün siniflə iş,qruplarla iş. Üsul:Əqli hücum,müzakirə Resurslarımız:dərs,test kitabçası,iş vərəqi,İTK Dərsin gedişi. Motivasiya: 5 dəq Tədqiqatın aparılması: 10 dəq Məlumatın mübadiləsi: 10 dəq Məlumatın müzakirəsi: 5 dəq Nəticələrin çıxarılması: 5 dəq Yaradıcı tətbiqetmə: 5dəq Qiymətləndirmə: 5 dəq
MÖVZU: ƏKS ƏDƏDLƏR
Motivasiya:
Tədqiqat sualı Siz güzgüyə baxdıqda nə görürsünüz?
Tədqiqat sualı ƏDƏD OXU ÜZƏRİNDƏ HESABLAMA BAŞLANĞICINDAN EYNİ UZAQ OLAN ƏDƏDLƏRİ NECƏ ADLANDIRMAQ OLAR?
ALQORİTM ƏKS ƏDƏDLƏR X>o S O N. yox Hə -X Mənfi Ədədddir X Müsbət
Ədəd oxu üzərində hesab-lama başlanğıcından eyni -6 -5 -4 -3 -2 -1 0 1 2 3 4 5 Ədəd oxu üzərində hesab-lama başlanğıcından eyni uzaqlıqda olan ədədləri söyləyin. (-1;1),(-2;2),(-3;3),(-4;4),(-5;5) və s.
Bir-birindən yalnız işarəsi fərqlənən iki ədədə əks ədədlər deyilir. Verilən ədədə əks olan ədədi almaq üçün bu ədədin qarşısına “_ “(mənfi) işarəsi yazmaq lazımdır.Məsələn,2,5-in əksi -2,5; -7-nin əksi –(-7)=7 Ümumiyyətlə,a ədədinin əksi –a ədədidir.
Natural ədədlər çoxluğu ilə onların əksi olan ədədlər çoxluğunun sıfırla birləş-məsindən alınan çoxluğa tam ədədlər çoxluğu deyilir. Tam ədədlər çoxluğu Z ilə işarə etmək qəbul olunub. Z=M U(0)UN
Tam ədədlər ilə müsbət və mənfi kəsr ədədlər çoxluğunun birləş-məsindən alınan çoxluğa rasional ədədlər çoxluğu deyilir. Rasional ədədlər çoxıuğu Q hərfi ilə işarə olunur.Bu çoxluq sonsuzdur. ZQ NZQ ZQ NZQ
NZQ Bunu Eyler dairələri ilə ğöstərək Z Q N
Ağdam X -5 2,5 -X 3 -3,45 1.-350;105;-41,3;0 ədədlərinin əksini yazın. 2.10 cüt əks mənalı söz yazın. 3.Cədvəlin boş yerlərini doldurun. X -5 2,5 -X 3 -3,45
Bərdə 1.- 6,5 vş 5 ədədləri araslnda olan tam ədədləri yazın. 2.a)-(-7,5)=a b)- =a bərabərliyi a-nın hansı qiymətində doğrudur? 3.b=-3,97;-1,8;87 olduqda -b ədədlər çoxluğun yazın.
Tər-tər 1.Tənliyi həll edin. –x=25,9 b)-z= 2. və ədədləri araslnda yerləşən tam ədədlər hansıdır? 3.N Z Q=?
Yaradıcı tədbiqetmə. Test AĞDAM A BƏRDƏ B TƏR-TƏR C Ev tapşırığı: 752 T-D
Tər-tər Bərdə Meyarlar Qrup Ağdam Əməkdaşlıq cavablar) Tərtibat Test Tapşırıq tam və uyğun yerinə yetirib Biir-birini dinləmə Əməkdaşlıq Əlavələr(suallar cavablar) Tərtibat Test vaxtında yerinə yetirib Ağdam Bərdə Tər-tər
Möhkəmləndirmə. ÇalIşma 747,750,751 evə tapşIrIq 748,749
SAĞ OLUN!