Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Cisimlerin hareketlerini (devinimlerini) inceleyen fizik bilim dalı Mekanik; Kinematik ve Dinamik olarak ikiye ayrılır. Kinematik, cisimlerin hareket.

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "Cisimlerin hareketlerini (devinimlerini) inceleyen fizik bilim dalı Mekanik; Kinematik ve Dinamik olarak ikiye ayrılır. Kinematik, cisimlerin hareket."— Sunum transkripti:

1

2

3

4 Cisimlerin hareketlerini (devinimlerini) inceleyen fizik bilim dalı Mekanik; Kinematik ve Dinamik olarak ikiye ayrılır. Kinematik, cisimlerin hareket çeşitlerini, hareket ettiği düzlemi göz önüne alarak incelemesine karşın, dinamik; cisimlerin hareketine neden olan kuvvetler ve bunların etkisiyle cisimlerin devinimini, kinematiğini inceleyen bilim dalıdır.

5 İki nokta arasındaki yer değiştirme vektörü, bu iki noktayı birleştiren yeni bir vektördür.

6

7 Hızlanan doğrusal devinimde bazen cismin ilk hızı olmayabilir (durgun); ancak yavaşlayan devinimde ilk hız sıfır olamaz fakat cisim durur konuma gelince son hız sıfır olur.Bu devinimlerle ilgili olarak; 1) Ortalama hız :Konum-zaman grafiğinin eğiminden 2)Yer değiştirme : Hız-zaman grafiğinin altında kalan alandan 3) İvme : Hız-zaman grafiğinin eğiminden bulunur.

8

9

10

11 Düşey düzlemde, yerden belirli yükseklikten bırakılan cisimler yer tarafından çekilirler ve hızları birim zaman içinde birim miktar artar. Buna yer çekimi ivmesi (g) denir.

12

13

14

15

16

17

18

19 Eğik Atış Devinimi: Bir cisim x ekseni ile açısı yapacak şekilde 0 ilk hızı ile xy düzleminde atılırsa cisim eğik atış devinimi yapar.

20

21 Yatay Atış Devinimi: Cismin tepe noktası ( y = 0) olan B'den sonraki kısımda yapılan devinime yatay atış denir.

22 Göreli Hız: Bu kısımda hem gözlemcinin bulunduğu sistemden devinen cismin bulunduğu sisteme bakıþı, hem de tersine bakıþı ele alacaðız.

23

24

25

26

27 14. Motorsikletli bir gösterici çapı 6 m, yüksekliği 5 m ve içi kaynayan katranla dolu bir silindirik kabın üzerinden atlayarak geçmek istiyor. Motorsikletli yatayla 45 o açı yapan bir zeminde hızlanarak kaynar kazana düşmeden atlayabilmesi için hızı en az kaç km/h olmalıdır?

28 24. İstanbul boğazının 1000 m genişliğindeki bir yerinde akıntı hızı Karadeniz'den Marmara'ya doğru 3 m/s olarak veriliyor. Rumeli yakasından Anadolu yakasına geçmek isteyen yolcu motorlarından birisi (A) kıyıya dik doğrultuda 5 m/s hızla giderken diğer motor (B) kıyı ile 45 o lik açı yapacak şekilde gitmek istediği karþı kıyıya 10 m/s hızla yöneliyor.İki yolcu motoru kaç saniye aralıklarla ve birbirlerinden kaç m uzakta Anadolu yakasına ulaþırlar?

29

30

31

32

33

34

35


"Cisimlerin hareketlerini (devinimlerini) inceleyen fizik bilim dalı Mekanik; Kinematik ve Dinamik olarak ikiye ayrılır. Kinematik, cisimlerin hareket." indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları