Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Ali er-Rıza: .

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "Ali er-Rıza: ."— Sunum transkripti:

1 Ali er-Rıza: 

2 Ali er-Rıza, tam ismi Ali ibn Musa ibn-i Cafer (d. 11 Zilkade, 148 H
Ali er-Rıza, tam ismi Ali ibn Musa ibn-i Cafer (d. 11 Zilkade, 148 H. – 17 Safer, 203 H.; ö. Yaklaşık olarak: 1 Ocak 765 M Mayıs 818 M.),

3 İslam peygamberi Hz. Muhammed'in yedinci göbekten torunudur
İslam peygamberi Hz.Muhammed'in yedinci göbekten torunudur. Şiîliğin İsnâaşerîyye mezhebinde ve onun kolları olan Câferîlik ile Alevîlik'te "Sekizinci İmâm" olarak yer alan "Ali er-Rıza" Mûsâ el-Kâzım'nın oğludur.

4 Doğumu ve Hayatı: Hicri 148 yılının Zilkade ayının 11. günü Medine'de İmâm Mûsâ el-Kâzım'ın (İslam'ın yedinci İmam'ı) evinde daha sonra imamlığı babasından devralacak olan bir erkek çocuk dünyaya geldi.

5 Feriduddin Attar'ın Evliyaların Anıtları kitabına göre Maruf-i Kerhi, İmam Ali er-Rıza'nın elinde müslüman ve sufi olmuştur.

6 Şehadeti: Abbasi halifesi El-Me'mûn tarafından Tûs şehrinde, kimilerine göre zehirli üzüm kimilerine göre de zehirli nar suyu içmeye zorlanır ve böylece ölür.

7 Ölmeden birkaç dakika önce yakını olan Eba Sald'a vasiyette bulunur
Ölmeden birkaç dakika önce yakını olan Eba Sald'a vasiyette bulunur. "Ya Eba Sald, birazdan oğlum Muhammed gelip naaşımı yıkayacak, kefenleyecek ve defnedecek. Benden sonraki İmamınız oğlum Muhammed el-Takî‘yyî’l Cevâd'dır," der ve Eba Sald'ın dizinde gözlerini kapar. Kabri İran'ın Tûs şehrinde Abbasi halifesi Harun Reşid'in kabrinin yanındadır

8 Önemli eserleri; Müsned ve Sahifetür Rıza

9


"Ali er-Rıza: ." indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları