Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Dosya, Klasör ve Sürücüler

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "Dosya, Klasör ve Sürücüler"— Sunum transkripti:

1 Dosya, Klasör ve Sürücüler
Dosya Yönetimi Dosya, Klasör ve Sürücüler

2 Dosya Nedir? Bilgisayarda bilgilerin kaydedildiği en küçük birime dosya adı verilir. Dosya içerisindeki bilgi; resim, yazı, çizim, ses gibi her şey olabilir.

3 Dosya Nedir? Yazılımlar ürettiği bilgileri dosyalarda saklar. Örneğin çizdiğimiz bir resme daha sonra bakmak istiyorsak onu bir dosyada saklamamız gerekir. Dosyaları defterlerimiz gibi düşünebiliriz.

4 Günlüğüm.TXT Dosya Yapısı Bir dosya ismi 3 kısımdan oluşur. Dosya Adı
Dosya Uzantısı Nokta

5 : | ‘’ < ? / > * \ Dosya Adı
Dosyaya verdiğimiz isimdir. Bu isim ile dosya içerisinde ne olduğunu dosyayı açmadan bilebiliriz. Örneğin, Anneler Günü Şiiri.txt dosyasında anneler gününe ait bir şiir olduğunu açmadan anlayabiliriz. Dosya isminde aşağıdaki karakterleri kullanamayız. : | ‘’ < ? / > * \

6 Nokta Dosya adı ile dosya uzantısı ayıran işarettir.
Tüm dosyalarda bulunur. İstiklal Marşı mp3

7 Dosya Uzantısı Dosyanın türünü, hangi yazılım tarafından oluşturulduğunu ve açılabileceğini gösteren kısımdır. Genellikle 3 harften oluşur. Bu harfler dosya türünün İngilizce karşılığının kısaltmasıdır. Örneğin şiir yazdığımız bir dosyanın uzantısı TXT’dir. TXT uzantısı TEXT kelimesinin kısaltılmış hali olup yazı anlamına gelir.

8 Dosya Uzantısı Bir dosyanın sadece uzantısına bakarak içerisindeki bilginin türünü öğrenebiliriz. Örneğin MP3 uzantılı bir dosyada müzik, PDF uzantılı bir dosyada bir kitap olduğunu dosyayı açmadan anlayabiliriz.

9 Popüler Dosya Uzantıları
Sık kullanılan dosyalara ait uzantıları ve içerikleri aşağıdaki tablodan inceleyelim. DOSYA UZANTISI İÇERİK TXT Yazı MP3, WAV Ses ve Müzik BMP, JPG Resim GİF Hareketli Resim PDF Kitap AVİ, MPEG, MOV Film EXE Çalıştırılabilir Program

10 Bazı Programların Dosya Uzantıları
PROGRAM ADI DOSYA UZANTISI Microsoft Office Word .doc , .docx Microsoft Office Excel .xls, .xlsx Microsoft Office PowerPoint .ppt, .pptx Microsoft Office Access .mdb, .mdbx

11 Klasör Nedir? Ortak özelliğe sahip dosyaları bir arada bulunduran birimlere klasör (dizin) denir. Klasörleri günlük hayatımızda kullandığımız dosya klasörlerine benzetebiliriz.

12 Niçin Klasör Kullanırız?
Hiç alışveriş merkezine gittiniz mi? Binlerce ürün içerisinde satın almak istediğinizi nasıl buluyorsunuz? Alışveriş merkezinde; Çikolata almak istediğinizde nereye bakıyorsunuz? Deterjan almak istediğinizde nereye bakıyorsunuz? Süt almak istediğinizde nereye bakıyorsunuz? Elma almak istediğinizde nereye bakıyorsunuz?

13 Niçin Klasör Kullanırız?
Nasıl ki alışveriş merkezlerinde binlerce ürün içerisinden almak istediğimizi reyonlar sayesinde kolayca bulabiliyorsak klasörler de dosyalarımızı gruplamamızı ve dilediğimizde kolayca ulaşmamızı sağlar.

14 Her Dosya Kendi Klasörüne!
Fotoğraflarımızı Resimler, müziklerimizi Müziğim, yazılarımızı da Belgelerim klasörüne koyarız. Böylece hangi dosyaya ihtiyacımız varsa o klasöre gider ve zaman kaybetmeden o dosyayı açabiliriz.

15 Klasör Kullanmazsak… Dosyalarımızı gruplamazsak daha sonradan onlara ulaşmakta güçlük yaşarız.

16 Sizce Hangisi Daha Düzenli?
Hangi resimde oyuncağımızı daha kolay buluruz?

17 Klasör İsimleri Dosya adlarında kullanılmayan karakterler klasör isimlerinde de kullanılamaz. Peki hangileriydi onlar?

18 Alt Klasörler Bir klasör içerisinde birden fazla klasör yer alabilir. Örneğin Oyunlar klasörü içerisine Savaş Oyunları, Zeka Oyunları, Yarış Oyunları ve Spor Oyunları klasörleri ekleyebiliriz. Oyunlar Savaş Spor Zeka Yarış

19 Sürücü Nedir? Dosya ve klasörlerin saklanabileceğini fiziksel ortamlardır. Örneğin sabit disk, CD/DVD ROM sürücüsü, hafıza kartı, USB bellek gibi.

20 Sürücü İsimleri Sürücüler A’dan Z’ye kadar bir harf ile adlandırılırlar. A ve B sadece disket sürücüye verilen harflerdir. Bunun dışındaki harfler sırasıyla diğer sürücülere verilir. Harften sonra iki nokta (:) işareti kullanılır. A: veya C: gibi. Sürücü harflendirilmesi işletim sistemi tarafından yapılır. Buna ek olarak biz de harfin yanına bir etiket yazabiliriz. Örneğin; Yerel Disk (C:) gibi.

21 Sürücü Adlandırma Örneğin bilgisayarımızda bir disket sürücü, bir sabit disk ve bir de DVD- ROM olduğunu düşünürsek sürücüler şöyle adlandırılacaktır: Disket Sürücü (A:) Sabit Disk (C:) DVD-ROM (D:) Bilgisayara sonradan bir USB bellek taktığımızda bu belleğe (E:) harfi verilecektir. USB belleği çıkarmadan bir hafıza kartı takarsak bu kart ise (F:) harfini alacaktır.

22 Sürücüleri Görüntüleme
Bilgisayara takılan tüm sürücüler Bilgisayarım simgesine tıklandığında açılan ekranda görülebilir.

23 Dosya, Klasör ve Sürücü Adresleri
Bir dosyanın/klasörün adresi o dosyanın/klasörün hangi sürücü ve klasör içerisinde olduğunu gösterir. Dosya, klasör veya sürücü adreslerinde sürücü ve klasör isimlerinden sonra ters bölü işareti (\) kullanılır. Örneğin CD-ROM sürücümüzün adresi: D:\ CD-ROM’daki Filmler klasörünün adresi D:\Filmler CD-ROM’daki Filmler klasörünün içerisindeki Çanakkale.AVI film dosyamızın adresi: D:\Filmler\Çanakkale.AVI CD-ROM (D:) Filmler Çanakkale.avi

24 Önemli Notlar Bir klasör içerisinde aynı ada ve uzantıya sahip birden fazla dosya olamaz. Bir klasör içerisinde aynı isme fakat farklı uzantıya sahip dosyalar bulunabilir. Örneğin, Çanakkale.avi filmi ile Çanakkale.txt şiiri aynı klasörde bulunabilir. Bir klasör içerisinde aynı ada sahip başka bir klasör bulunabilir.

25 Önemli Notlar Dosya ve klasör adlarında büyük/küçük harfler aynı kabul edilir. Örneğin ÇANAKKALE.TXT ile Çanakkale.txt dosyaları aynıdır. Bazı donanımlar üzerinde birden fazla sürücü oluşturulabilir, örneğin tek bir sabit disk C: ve D: şeklinde 2 sürücüye ayrılabilir.

26 Dijital Ölçütler

27 DEPOLAMA BİRİMLERİ Bilgisayardaki dosyalarımızı depolama birimlerine kaydederiz. Bunlar: Hard Disk Ram CD – DVD Flash Bellek Disket Hafıza kartı

28 DİJİTAL ÖLÇÜLER Nasıl ki aldığımız elmayı kilo, boyumuzu metre gibi birimlerle ölçüyorsak bilgisayarda her oluşturduğumuz her dosyanın da bir büyüklüğü vardır. Bu büyüklükler de dijital ölçü birimleri ile ifade edilir.

29 BİT NEDİR? Bilgisayardaki en küçük kapasite birimine bit denir. Bilgisayar içinde karakterler ikilik sayı siteminde 8 haneli bir sayıyla ifade edilir. İşte bu sayının her bir basamağına 1 Bit denir. Örneğin: A karakteri bilgisayar içinde sayısıyla ifade edilir. İşte bu sayının her basamağına 1 Bit denir. O zaman bilgisayardaki her bir karakter 8 bit’ten oluşur. A karakteri=8 Bit, ? karakteri=8 bit.

30 BYTE (BAYT) NEDİR? Bilgisayar içinde her karakter aynı zamanda 1 Byte’tır. Örneğin A karakteri=1 Byte. A karakteri =1 Byte A karakteri=8 Bit Yukardaki eşitliklere göre 1 Byte=8 Bit sonucu çıkarılabilir.

31 Dijital Ölçüler

32

33 Dijital Ölçüler . Disketler 1.44 MB’lık bilgi depolayabilirler.
Hard disk en büyük kapasiteye sahip depolama birimidir. Günümüzdeki hard diskler 100 GB – 1 TB arasındadır. Flash bellekler 2GB - 4GB – 8GB- 16GB ve katları değerlerde bulunabilir. CD ler ise en fazla 700 MB saklayabiliriz. DVD lerde bu 4.7 GB – 8.5GB gibi değerlere çıkabilir.

34 Kapasite Karşılaştırmaları
Disket < CD < DVD < Flash (USB) Bellek < Harddisk


"Dosya, Klasör ve Sürücüler" indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları