Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

DEPOLAMA.

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "DEPOLAMA."— Sunum transkripti:

1 DEPOLAMA

2 Hafıza Depolama Araçları
Hafıza Çeşitleri Hafıza Ölçümü Bilgisayar Performansı

3 HAFIZA DEPOLAMA ARAÇLARI
HARDDİSK ZİPDİSK BELLEK KARTLARI(SD,CF,MMC,MS) FLASH DİSK CD – DVD ROM DİSKET

4 Sabit disk ya da Hard disk kısaca HDD ya da Türkçesi ile sabit disk sürücüsü veri depolanması amacı ile kullanılan manyetik kayıt ortamlarıdır. Bir sabit diskin hızında fiziksel dönüş hızı, erişim süresi, ve aktarma hızı olmak üzere üç özellik etkileşimli olarak rol oynar Hard disklerde veri yazımı; metal, cam veya plastikten yapılmış, yüzeyi demir oksit ya da başka manyetik özellikteki malzeme ile kaplı diskler üzerine yapılır. Bu kayıt ortamlarında veriler mıknatıslanma yolu ile kaydedildiğinden istenerek silinene kadar sabit kalırlar

5 HARDDİSK

6

7 HDD’nin Arka Kısmı

8 BELLEK KARTLARI SD KART COMPACT FLASH MMC (MULTİMEDİA KART)
MS(MEMORY STİCK)

9 SD KART (Secure Digital Memory Card)
En yaygın kullanılan belleklerden biridir.Daha ufak cihazlar için mini SD geliştirilmiştir. Genellikle dijital kameralar, mp3 çalıcılar ve PDA pek çok alan için SD karta ihtiyaç duyarlar. SD kartlar Compact Flashtan daha küçüktür.

10 Cf(compact flash) Bilgisayar, dijital fotoğraf makineleri ve PDA lar da kullanılmaktadır. CompactFlash teknolojisi uzun zamandır sahip olduğu pazar liderliğini SD kartlara bırakmıştır. CompactFlash kartların yazma hızı SD kartlara göre daha fazladır Kapasiteleri 4 ile 16 GB arasında değişmektedir.

11 mmC(multimedia kart) Hafıza kapasiteleri 2 MB ila 4 GB arasındadır.
Veri aktarım hızı ise 2,5 MB/s dir. MMC lerin yaygın kullanım alanları Dijital kameralar, MP3 oynatıcılar, cep telefonu ve PDA lardır. SD kartlar ile uyumludur.

12 Ms(memory stick) Geniş bir kullanım alanı vardır.
Memory stick pro genellikle daha çok kapasite ve hız istenen alanlarda, memory stick mikro modeli ise yüksek hız ve kapasite istenmeyen alanlarda tercih edilmektedir.

13 Flash disk Flash Bellekler, güç kesintisinde dahi içerdiği bilgileri kaybetmeyen ve tekrar tekrar yazılıp silinebilen bir bellek çeşididir. Boyutları küçük ve yüksek kapasitede bilgi alması ve işletim sistemi tarafından otomatik olarak tanınması bu belleklere olan ilgiyi arttırmıştır.

14 CD-DVD ROM Cd-rom teker biçiminde üzerinde spiral iz taşıyan, alüminyum kaplamalı ve yassı bir elektronik kayıt malzemesidir. Dvd-Rom lar ise 0.6 kalınlığında plastik kaplı polikarbonattan ve çok daha ince yansıtıcı bir alüminyum ya da altın tabakadan oluşur.

15 DİSKET

16 HAFIZA ÇEŞİTLERİ RAM : Bilgilerin geçici depolandığı bellek birimidir. İşlemci ile direkt iletişim kurarak işlemciye doğrudan bilgi gönderirler. Bilgisayar açıldığı andan itibaren işletim sistemi RAM belleğe yüklenir.Bilgisayarın kapatılması durumunda içindeki bilgiler silinir. ROM: Üretici firma tarafından hafızaya yüklenerek bilgisayarın buradaki programlar dahilinde işlem yapmasını sağlayan bellek türüdür. Bilgiler silinemez ve değiştirilemez.

17

18 HAFIZA ÖLÇÜ BİRİMLERİ 8 bit----------------------1 Byte (Bayt)
1024 byt KB (Kilobayt) 1024 KB MB (Megabayt) 1024 MB GB (Gigabayt) 1024 GB TB (Terabayt) 1024 TB PB (Pentabayt) 1024 PB EB (Eksabayt)

19 BİLGİSAYAR PERFORMANSI
CPU Hızı RAM bellek büyüklüğü Harddisk hız ve kapasitesi


"DEPOLAMA." indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları