Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

BASINÇLI KAPLAR. Kabın cidarı “ince” olmak kaydıyla, kalınlığı boyunca gerilme dağılımının önemli ölçüde değişmeyeceği bu durum için gerilmeyi düzgün.

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "BASINÇLI KAPLAR. Kabın cidarı “ince” olmak kaydıyla, kalınlığı boyunca gerilme dağılımının önemli ölçüde değişmeyeceği bu durum için gerilmeyi düzgün."— Sunum transkripti:

1 BASINÇLI KAPLAR

2

3 Kabın cidarı “ince” olmak kaydıyla, kalınlığı boyunca gerilme dağılımının önemli ölçüde değişmeyeceği bu durum için gerilmeyi düzgün veya sabit varsayacağız. Şimdi, bu varsayımı kullanarak ince cidarlı silindirik ve küresel basınç kabının gerilme durumunu analiz edebiliriz. Her iki durumda, kap basınca maruz kalmadan önce, kabın hem içinde hem de dışında atmosferik basınç olduğu varsayıldığı için ölçülen basıncın atmosferik basıncın üzerindeki basınç yani, gösterge basıncı olduğu anlaşılır.

4 BASINÇLI KAPLAR — SİLİNDİRİK BASINÇLI KAPLAR. Şekilde görülen r iç yarıçapa, t cidar kalınlığına ve içerdiği gazın oluşturduğu p gösterge basıncına maruz silindirik basınç kabını göz önüne alalım. Bu yüklemden dolayı basınçlı kabın uçlarından yeterince uzakta ve Şekil (a) da görülen doğrultuda alınan sonsuz küçük eleman çevresel veya teğetsel doğrultuda σ 1 ve boyuna veya eksenel doğrultuda σ 2 normal gerilmeye maruzdur. Teğetsel gerilme, a, b ve c düzlemleri ile kesilmiş basınçlı kap göz önüne alınarak belirlenir. İçerdiği gazla birlikte arka kısmının serbest cisim diyagramı Şekil b de görülmektedir. Burada, sadece x doğrultusundaki yüklemeler görülmektedir. Bu yükler, kabın cidarına etki eden σ 1 teğetsel gerilme ve gazın düşey yüzeyine etki eden basınçtır.

5 BASINÇLI KAPLAR — SİLİNDİRİK BASINÇLI KAPLAR.

6

7

8

9 Teğetsel gerilme, eksenel gerilmeden iki kat daha büyüktür. Bundan dolayı, haddelenerek şekillendirilmiş plakalardan üretilen silindirik basınç kapları boylamasına bağların çevresel bağlara göre iki katı gerilme taşıyabilecek şekilde tasarlanması gerekir. BASINÇLI KAPLAR — SİLİNDİRİK BASINÇLI KAPLAR.

10 BASINÇLI KAPLAR — KÜRESEL BASINÇ KAPLARI.

11 BASINÇLI KAPLAR — KÜRESEL BASINÇ KAPLARI

12 BASINÇLI KAPLAR

13


"BASINÇLI KAPLAR. Kabın cidarı “ince” olmak kaydıyla, kalınlığı boyunca gerilme dağılımının önemli ölçüde değişmeyeceği bu durum için gerilmeyi düzgün." indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları