Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

 Kapıyı yavaşça açıp kapamalı  «Kuşkusuz kibarlık ve yumuşaklık bulunduğu şeyi güzelleştirir. Bir şeyden kibarlık ve yumuşaklık alındığı zaman da onu.

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: " Kapıyı yavaşça açıp kapamalı  «Kuşkusuz kibarlık ve yumuşaklık bulunduğu şeyi güzelleştirir. Bir şeyden kibarlık ve yumuşaklık alındığı zaman da onu."— Sunum transkripti:

1

2  Kapıyı yavaşça açıp kapamalı  «Kuşkusuz kibarlık ve yumuşaklık bulunduğu şeyi güzelleştirir. Bir şeyden kibarlık ve yumuşaklık alındığı zaman da onu çirkinleştirir.» (hadis)

3  Eve giriş ve çıkışlarda selam vermeli  Herhangi bir topluluğun yanma girerken selam verildiği gibi, ayrılırken de selam vermek sünnettir.

4  Eve geldiğini içerdekilere hissettirmeli  Bir kişi eve veya evine girerken öksürmek ayaklarını yere vurmak gibi bir şekilde içeri girdiğini hissettirmeli

5  Bir yere girerken izin almalı  Kişi içerde görmek istemediği manzaralarla karşılaşabilir.  Ailemizden birileri kıyafetini değiştiriyor olabilir uygunsuz durumlarla karşılaşmamak için girmeden izin almalı kapıyı çalmalı ve «gir» sesini duymadan girmemeli

6  Kapıda olduğunu kibarca haber vermeli  Kapıyı kıracak şekilde veya korkutacak biçimde sert ve hızlı yapmamalı  Kapıyı veya zili çalarken iki sefer arasında belirli bir zaman aralığı olmalıdır.

7  Müsait olsa mutlaka açardı diye düşünmeli.  Kapı açıldığı zaman kapının tam önünde durmamalı sağında veya solunda durmalı çünkü…  Kim o diye sorulduğunda kendini tanıtmalı *Ben diye cevap vermemeli

8  Ziyaret isteğini geri çevirme hakkı;  Birisini ziyaret etmek istediğimizde «müsaitseniz size geleceğiz» dediğimizde eğer «müsait değiliz» cevabı verildiğinde küsülmemeli

9  Misafir olunan eve girerken etrafı süzmemeli  Hiç kimseye kendisine girilmesi için izin verilinceye kadar evi içerisine bakması helal olmaz. *Evin içerisine girmek için izin almadan bakan kişi, o eve izin almadan girmiş gibidir. İzin almadan girmek ise haramdır.

10  Ayakkabıları rastgele çıkarmamalı, belirlenen yere düzgünce çıkartmalı.  Eve girmeden önce ayakkabılara bakmalı herhangi bir şey bulaşmışsa temizlenmeli.  Sağ önce giyilmeli sonra çıkarılmalı.

11  Ev sahibinin gösterdiği yere oturmalı;  Bizim istediğimiz yere oturmamız evde hoş olmayan, görmemizin uygun olmadığı şeylerin gözümüze ilişmesine sebep olabilir.

12  Özel eşyalara saygı göstermeli;  Gidilen yerde insanların özle eşyalarını karıştırmamalı, gözlerle süzmemeli  Uygun bir buluşma saati belirlemeli  Yemek, uyku, dinlenme saatleri gibi uygunsuz saatlerde gidip gelmemeli.  Ziyareti gereksiz yere uzatmamalı.

13  Az ve öz konuşmalı  Selam ve tokalaşma adabına riayet etmeli  Üç kişinin bulunduğu bir ortamda, iki kişinin kendi arasında konuşması;  Bir topluluğa girildiğinde oturan iki kişinin arasına oturmayın, onların sağına veya soluna oturun. İzin almadıkça iki kişinin arasına oturulmamalı.  Eğer üç kişi var ise bunlardan ikisinin kendi arasında gizli konuşması uygun değildir. Eğer dört kişi varsa iki kişi kendi arasında konuşabilir.

14  Birilerinin yanına gittiğimizde kılık kıyafetimize çekidüzen vermeli, yüzümüzde ben nasıl fark edilirse temizliğimiz, hoş kokumuz görünümümüz öyle fark edilir.  Bir yere ziyarete gittiğimizde veya diğer zamanlarda küçük de olsa bir hediye almalı Hediyeleşelim ki birbirimize olan sevgimiz artıp derinleşsin.

15  Misafir ağırlama ve konukluk adabı;  İsrafa kaçmadan misafire ikramda bulunmalı  Banyo ve lavaboda misafirin görmesinin uygun olmayacağı bize ve ailemize ait eşyaları ortadan kaldırmalı.  Ne kadar samimim olursak olalım gelen misafire karşı gevşek aldırmaz tavırlar sergilememeli.  Misafirken de gözlerimizle sağı solu süzmemeliyiz.  Uyuyanlara saygılı olmak  Hareket ederken mümkün olduğunca sessiz olmalı.

16  Bir hastayı ziyaret eden onun yanına gelinceye kadar rahmette yüzer. Geldiğinde ise rahmete gömülür.” (Hadis)  Hastanın yanında uzun kalınmamalı. Eğer hasta onun varlığından memnun ise biraz uzun kalınabilir. Ziyarette bulunan kişinin beden ve elbisesi temiz, güzel kokulu olmalı  Acı bir haber iletirken  Alıştırarak söylemek doğru olur. Zamanlama iyi ayarlanmalı. Yumuşak bir üslupla yapılmalı. Zaman yer biçim iyi ayarlanmalı.


" Kapıyı yavaşça açıp kapamalı  «Kuşkusuz kibarlık ve yumuşaklık bulunduğu şeyi güzelleştirir. Bir şeyden kibarlık ve yumuşaklık alındığı zaman da onu." indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları