Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Partenogenez Çankırı Nevzat Ayaz Anadolu Lisesi ~~~~~~~~~~ HAZIRLAYANLAR ~~~~~~~~~~ Mehmet İZMİRLİOĞLU – 14077 Oğuzhan Cesur - 14091 Eren Akçay - 14040.

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "Partenogenez Çankırı Nevzat Ayaz Anadolu Lisesi ~~~~~~~~~~ HAZIRLAYANLAR ~~~~~~~~~~ Mehmet İZMİRLİOĞLU – 14077 Oğuzhan Cesur - 14091 Eren Akçay - 14040."— Sunum transkripti:

1 Partenogenez Çankırı Nevzat Ayaz Anadolu Lisesi ~~~~~~~~~~ HAZIRLAYANLAR ~~~~~~~~~~ Mehmet İZMİRLİOĞLU – 14077 Oğuzhan Cesur - 14091 Eren Akçay - 14040

2 PARTENOGENEZ NEDIR? Döllenmemiş Yumurtadan Yeni Bir Bireyin Oluşmasına «Partenogenez» Denir. Bal Arılarında Partenogenez Bir Kovandaki Dişi Arılar 2n, Erkek Arılar n Kromozomludur. Döllenmemiş Yumurtadan Erkek Arı Oluşması «Partenogenez» Dir. Aynı Kraliçe Arıdan Oluşan Erkek Arıların Genetik Yapıları Farklıdır. Bir Erkek Arının Oluşturduğu Spermlerin Genetik Yapıları Aynıdır. ArılarKromozom Sayısı ÜretkenlikGörev Kraliçe Arı (Dişi)2nYumurta Üretir ( Mayoz ile ) Yönetim ve üremeden sorumludur Erkek Arı (Erkek)nSperm üretir ( Mitoz ile ) Kraliçe arıyı döller İşçi Arı (Dişi)2nÜretken Değil ( Kısır ) Kovandaki hayatın sürmesi için her türlü işi yapar

3

4 Döllenme Sonucu Oluşan Dişilerin Besin Çeşidine Göre İşçi veya Kraliçe Olması Modifikasyon* Örneğidir. NOT: *Modifikasyon: Çevrenin Etkisiyle Genlerin İşleyişinin Değişmesidir. Kalıtsal Değildir.

5 KAMÇI KUYRUKLU KERTENKELELERDE PARTENOGENEZ  Bu Canlı Türünde ( Cnemidophorus ) Sadece Dişi Bireyler Bulunur.  Üreme Dönemi Geldiğinde Aşağıdaki Durumlar Gözlenir Döllenmemiş Yumurta Gelişerek ( Partenogenez ) 2n Kromozomlu Dişi Bireyler Oluşur. Bu Şekilde Dişi Bireyin Yumurtalaması Sağlanır. Yumurtanın Oluşumu Sırasında Mayoz II ile Oluşan n Kromozomlu «Yumurta Hücresi» ile n Kromozomlu «Kutup Hücresi» Yan Yana Gelir ( Kutup Hücresi Kaybolmaz ). Bu İki Hücrenin Kromozomları Birleşir. Bazı Dişiler Erkek Rolü Üstlenir ve Çiftleşme Taklidi Yapar.

6 DeNEYSEL PARTENOGENEZ Normal Şartlarda Partenogenez ile Üremeyen ve Gelişmeyen Türlerin Yumurtaları Sıcaklık, pH ve Tuzluluk Derecesinin Değiştirilmesi veya Kimyasal Uyarıcılar ile Döllenmeden Yapay Olarak Gelişmesine Denir.

7 Partenogenez Döllenme Olmadığı İçin Eşeyli Üreme Değildir. NOT:

8 ÇIÇEKLI BITKILERDE ESEYLI UREME ~~~~~~~~~~ HAZIRLAYANLAR ~~~~~~~~~~ Mehmet İZMİRLİOĞLU – 14077 Oğuzhan Cesur - 14091 Eren Akçay - 14040

9 Bitkilerde, Hayvanlardan Farklı Olarak Mayozla Oluşan Haploit Hücreler, Mitoz Yoluyla Yeni Haploit Hücreleri Meydana Getirerek Haploit Gelişme Evresi Adı Verilen Bir Gelişme Evresi Geçirir. Bu Evrenin Sonunda Gametler Oluşur. Çiçek, Tohum Oluşturabilen Bitkilerin Üreme Organıdır. Tohumlu Bitkilerde Eşeyli Üreme Tozlaşma ile Başlar, Döllenmeyle Devam Eder. Döllenme Gerçekleştikten Sonra Tohum ve Tohumları Çevreleyen Meyveler Oluşur.

10 NOT: Canlılarda Genetik Çeşitlilik Yalnızca Mayoz ve Eşeyli Üremeyle Olmaz. Ayrıca Konjugasyon ve Partenogenez Görülen Canlılarda da Kalıtsal Çeşitlilik Ortaya Çıkmaktadır.

11 Çanak Yaprak  Yeşil Renklidir. Taç Yaprak  Farklı Renklere Sahiptir, Böceklerin İlgisini Çeker. Dişi Organ  Yumurta Oluşumu, Döllenme ve Embriyo Oluşumunun Gerçekleştiği Kısımdır. Erkek Organ  Polenlerin Oluştuğu Kısımdır. ÇIÇEGIN YAPISI

12 TOZLAŞMA NEDİR ? Çiçek Tozlarının, Dişi Organın Tepeciğine Taşınmasına Tozlaşma Denir.

13 Çiçeğin Erkek Organında Polen, Dişi Organında Yumurta Oluşur ( Mayoz ile ) Polenler Dişicik Tepesine Gelir ( Tozlaşma ) Yumurtayla, Sperm Yumurtalıkta Birleşir. Sperm, Polar Çekirdekler Yumurtalıkta Birleşir. Çifte Döllenme NOT:


"Partenogenez Çankırı Nevzat Ayaz Anadolu Lisesi ~~~~~~~~~~ HAZIRLAYANLAR ~~~~~~~~~~ Mehmet İZMİRLİOĞLU – 14077 Oğuzhan Cesur - 14091 Eren Akçay - 14040." indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları