Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Elektron dizilimi: yarılmamış bir atomdaki elektronların konumlarını gösterirelektronların.

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "Elektron dizilimi: yarılmamış bir atomdaki elektronların konumlarını gösterirelektronların."— Sunum transkripti:

1 Elektron dizilimi: yarılmamış bir atomdaki elektronların konumlarını gösterirelektronların

2

3  -Bir elementin periyodik tablodaki yerine bakarak, o elementin elektron dizilimi de anlaşılabilir.periyodik tablodaki -Aynı grupta (dikey sırada) yer alan elementlerin elektron dizilimleri büyük benzerlik gösterir ve bu nedenle de kimyasal tepkimelerde benzer şekilde davranırlar.

4 Helyum (2), neon (10), argon (18)in elektron dağılımları bakacak olursak eğer, -Eğer bu üç elementin birer elektronu daha olsaydı, her birinde yeni bir yörünge oluşacaktı. - Bunun nedeni de her üçünün de en dıştaki katmanları tamamen dolu durumda olmasıdır.

5  Katmanda en çok 2 elektron bulunması durumu dublet kuralı denir. Oktet kuralı:  2. ve 3. katmanlarda en çok 8 elektron bulunması durumu oktet kuralı olarak adlandırılır.

6  -Atomlar elektron alarak veya vererek kararlı yapıya ulaştıklarında artık, iyon olarak adlandırılırlar.

7  -Atom elektron alarak kararlı hale geçerse elektron sayısı > proton sayısı olur. Bu tür iyonlara negatif(-) yüklü iyon (anyon) denir.  -Atom elektron vererek kararlı hale geçerse elektron sayısı(+)yüklü iyon (katyon)denir. - Atomlar kaybettikleri elektron sayısı kadar +yüklü, kazandıkları elektron sayısı kadar – yüklü olurlar. Not: iyon yükü =proton sayısı- elektron sayısı - Eğer iyon anyonsa sembolün sağ üst kısmına – işareti konur ve aldığı elektron sayısı yazılır. Katyonsa + işareti konur ve sayısı yazılır.

8  Bir atomdaki yörünge kabuklarından en dıştakinde bulunan elektronlar, komşu atomların elektronlarıyla etkileşimde bulunurlar. Atomlar arasındaki elektron alışverişine veya paylaşımına da, keza bu elektronlar konu olur ve bağları oluştururlar.

9  -Atomun kimyasal özelliklerini belirliyor olmaları bu nedenden kaynaklanır. Ancak ‘yakın, yani iç yörünge kabuklarındaki elektronları, atomun fiziksel özelliklerini tek başlarına belirledikleri doğru değil

10


"Elektron dizilimi: yarılmamış bir atomdaki elektronların konumlarını gösterirelektronların." indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları