Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

ELEKTRONLARIN DİZİLİMİ VE KİMYASAL ÖZELLİKLERİ

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "ELEKTRONLARIN DİZİLİMİ VE KİMYASAL ÖZELLİKLERİ"— Sunum transkripti:

1 ELEKTRONLARIN DİZİLİMİ VE KİMYASAL ÖZELLİKLERİ
Elektron dizilimi: yarılmamış bir atomdaki elektronların konumlarını gösterir

2 Elektron dizilimi, bir atomun kararlılık, kaynama noktası ve iletkenlik gibi özellikleri hakkında bilgi verir. Atomların son enerji düzeylerine (en dış yörüngelerine) "valans düzeyi", burada yer alan elektronlara da "valans elektronları" adı verilir.

3 -Bir elementin periyodik tablodaki yerine bakarak, o elementin elektron dizilimi de anlaşılabilir.
-Aynı grupta (dikey sırada) yer alan elementlerin elektron dizilimleri büyük benzerlik gösterir ve bu nedenle de kimyasal tepkimelerde benzer şekilde davranırlar.

4 Helyum (2), neon (10), argon (18)in elektron dağılımları bakacak olursak eğer,
-Eğer bu üç elementin birer elektronu daha olsaydı, her birinde yeni bir yörünge oluşacaktı. - Bunun nedeni de her üçünün de en dıştaki katmanları tamamen dolu durumda olmasıdır.

5 Dublet kuralı: Katmanda en çok 2 elektron bulunması durumu dublet kuralı denir. Oktet kuralı: 2. ve 3. katmanlarda en çok 8 elektron bulunması durumu oktet kuralı olarak adlandırılır.

6 -Helyum dublet, neon ve argon oktet kuralına uyar
-Helyum dublet, neon ve argon oktet kuralına uyar. Oktet veya dublet kuralına uyan atomlar kararlı yapıya sahiptir. Diğer elementler de kararlı yapıya sahip olmak isterler -Atomlar elektron alarak veya vererek kararlı yapıya ulaştıklarında artık, iyon olarak adlandırılırlar.

7 -Nötr bir atomun elektron almış veya vermiş haline iyon denir.
-Atom elektron alarak kararlı hale geçerse elektron sayısı > proton sayısı olur. Bu tür iyonlara negatif(-) yüklü iyon (anyon) denir. -Atom elektron vererek kararlı hale geçerse elektron sayısı(+)yüklü iyon (katyon)denir Atomlar kaybettikleri elektron sayısı kadar +yüklü, kazandıkları elektron sayısı kadar – yüklü olurlar. Not: iyon yükü =proton sayısı- elektron sayısı -Eğer iyon anyonsa sembolün sağ üst kısmına – işareti konur ve aldığı elektron sayısı yazılır. Katyonsa + işareti konur ve sayısı yazılır.

8 Elektronların Özellikleri
Bir atomdaki yörünge kabuklarından en dıştakinde bulunan elektronlar, komşu atomların elektronlarıyla etkileşimde bulunurlar. Atomlar arasındaki elektron alışverişine veya paylaşımına da, keza bu elektronlar konu olur ve bağları oluştururlar.

9 -Atomun kimyasal özelliklerini belirliyor olmaları bu nedenden kaynaklanır. Ancak ‘yakın, yani iç yörünge kabuklarındaki elektronları, atomun fiziksel özelliklerini tek başlarına belirledikleri doğru değil

10


"ELEKTRONLARIN DİZİLİMİ VE KİMYASAL ÖZELLİKLERİ" indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları